Balçova

Şair Homeros’un İlyada Destanı’nın bir bölümünde bahsettiği Agamemnon, Truva seferini yapan Akhai ordusunun başında bulunan komutandır. Askerlerin burada şifa bulması ve de yaralarının iyileşmesi üzerine şifalı suyun çıktığı yerlere tesis olarak kapalı hücreler yapılmıştır. Türklerin bölgeye gelmesi; 1300’lü yıllarda, hakimiyet kurması ise 1400’lü yıllarda olmuştur.

1910 yılına ait İzmir Vilayeti Haritası’nda Balçova Köyü olarak adlandırılan bölgede; ilk belediye, 01.03.1963 yılında kurulmuştur. Balçova, 03.06.1992 tarihinde ise ilçe durumuna getirilmiştir. Son yıllarda alışveriş merkezlerinin açılmasıyla, İzmir’in cazibe merkezi olma yolunda önemli adımlar atan ilçede, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bulunmaktadır. Teleferik’in eşşiz manzarası ve yeşilin doyumsuz güzelliği ilçeye ayrı bir hava katar.

Agamemnon Ilıcaları
Balçova Çayı yatağından 63 derecede kaynayan bu ılıcanın varlığı, ilk çağlardan bu yana bilinmektedir. Adını Mykene Kralı ve Troya’ya saldıran Akha ordusunun komutanı Agamemnon’dan almıştır. Bir söylenceye göre, Troya Savaşı’nda yaralanan Agamemnon ya da onun bazı askerleri, bu ılıcalarda tedavi görmüştür. Bir başka söylenceye göre ise bu Agamemnon, ünlü olanından başka birisidir. Hatta Kyme Kralı Agamemnon olduğu da iddia edilmiştir. Bazı söylencelerde ise Büyük İskender ordusuna mensup askerlerin de burada tedavi gördükleri anlatılır. Uzun zaman tarihin derinliklerinde kalan ve nasıl kullanıldığı bilinmeyen ılıca, 1763 yılında Fransız araştırmacı Elfont Meil tarafından ortaya çıkarılır. 19. Yüzyıl’ın sonunda İzmir Islahnamesi açıldığı zaman okula gelir olması nedeniyle, Islahhanelerin yaratıcısı ve zamanın İzmir Valisi Mithat Paşa tarafından düzenlenen ve o dönemlerde “Hamidiye Sanayi Mektebi Ilıcası” günümüzde ise “Balçova Ilıcaları” adıyla anılan ılıcalar, 1964 yılında gördüğü onarımdan sonra, 1980’li yılların başında yapılan Özel İdare tesisleri içine alınmıştır. Halk arasında “Ağa Memnun” olarak da söylenmiştir.

balcova-1
İnciraltı
İnciraltı semti, İzmir’in güneybatı ucunda yer alır. Günümüzde; Crowne Plaza Oteli, Özdilek Alışveriş Merkezi, balık restoranları, kumrucuları, sinemaları, piknik alanlarıyla İzmirliler’in sık rağbet ettiği önemli bir çekim merkezidir.

İzmir Deniz Müzesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı işbirliği ile 2007 yılında düzenlenen müzede, ziyarete uygun hale getirilen, deniz kuvvetlerine ait “Ege” fırkateyni ile “Piri Reis” denizaltısı sergilenmektedir. 15’er kişilik gruplar halinde müzeye alınan ziyaretçiler, başlangıçta on dakikalık bir birifing ile bilgilendirilmekte ve daha sonra her iki teknede gezdirilerek bilgi verilmektedir.

İzmir Kent Ormanı
İzmir’in ilk Kent Ormanı, toplam 2 milyon metrekarelik düzenleme alanının 622 bin metrekaresi ağaçlandırılarak İnciraltı’nda oluşturuldu. 40 bin ağacın dikildiği İzmir Kent Ormanı, İzmirlilerin günün her saati kullandıkları, deniz ve yeşilin birleştiği bir ortamda spor, yürüyüş, gezinti ve piknik yapabildiği bir alana dönüştü.

Bir cevap yazın