Barış bir günde ne kazandırdı

Tarihi Diyarbakır nevruzu sonrası piyasalar Öcalan’ın mektubuna nasıl tepki verdi? İşte detaylar…

Piyasalarda bahar havası Nevruz dolayısıyla Diyarbakır’da düzenlenen şenlikte barış sağlanacağının dile getirilmesi piyasalara yağmurlu günde şemsiye oldu.

Dünya piyasaları Güney Kıbrıs’ta yaşanan krizle sallanan yüzde 1’in üstünde kayıp yaşarken, İstanbul Borsası’na özellikle dün sabah saatlerinde 21 Mart Nevruz havası egemen oldu. İstanbul Borsası sabah saatlerinden itibaren 1.5’in üzerinde yükseldi. Ardından gelen kar satışlarıyla gerileyen borsa günü 0.26 yükselişle 82 bin 373 puanla kapattı.

DOLAR 1 KURUŞ DÜŞTÜ

Dolar ise önceki gün Suriye’deki kimyasal silah kullanıldığı haberleriyle çıktığı 1.8250’den 1.8140’a kadar geriledi. Faiz de Hazinenin önceki günkü yüklü ihalelerine yeterli teklif gelmediği nedeniyle yükseldiği yüzde 6.21 seviyesinden yüzde 6.06 seviyesine kadar indi.

DÜNYADA PANİK SÜRDÜ

Dünya piyasalarında ise Güney Kıbrıs’ın yanı sıra zayıf gelen Almanya PMI verilerinin de etkisi ile gerileme devam etti. Euro/dolar paritesi 1.2913’e kadar geriledi.

ABD DERGİSİ: ÖCALAN KONUŞTU TÜRK LİRASININ DEĞERİ YÜKSELDİ

Öcalan’ın Nevruz mesajını analiz eden Amerika’nın önde gelen ekonomi dergisi Businessweek Öcalan’ın ateşkes çağrısıyla Türk Lirası’nın değerinin yükseldiğini yazdı.

Bir cevap yazın