Bayramda bütün polisler ceza yazabilecek

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan trafik kazaları nedeniyle geçen yıl meydana gelen 1 milyon 296 bin 636 kazada, 3 bin 750 kişi yaşamını yitirdi, 268 bin 102 kişi de yaralandı.

Trafik kazalarının, yoğunluğu diğer günlere oranla bayram tatillerinde daha da arttığı bildirildi. Bu nedenle, Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri söz konusu dönemde kazaların önlenmesi için yoğun mesai harcayacak.

Tatil boyunca, tüm önemli güzergahlarda trafik önlemleri alınacak. Bazı yollar, havadan helikopterle denetlenecek. Büro hizmetlerinde görevli personel, trafiğin tanzimi ve denetimi ile görevli ekiplere takviye olarak görevlendirilecek ve bu sayede ekip sayısı arttırılarak önemli kavşak, geçit ve güzergahlarda sabit ekipler konuşlandırılacak.

Tüm polisler ceza yazabilecek

Genel hizmet sınıfından polisler, trafikte kural ihlallerine karşı bayram tatili süresince daha hassas olacak. Sadece trafik polisleri değil, diğer birimlerde de görevli tüm polisler, tespit ettikleri ihlallere ilişkin tutanak düzenleyecek. Bu tutanaklar, trafik ekiplerine teslim edilecek.

Ana yollardaki Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü veya istasyon amirliklerinde, trafik kazası sonucu kapanan yolun en kısa sürede açılabilmesi amacıyla çekici ve kurtarıcı hazır bekletilecek.

Aşırı hız ve hatalı sollama

Bayram tatillerinde meydana gelen kazaların önemli bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresinin ihlali gibi nedenlerden kaynaklandığını belirten genel müdürlük, polislerden bu ihallerin önlenmesine yönelik denetimlere ağırlık vermelerini istedi.

Buna göre, radarlı hız tespit ekipleri, başta otoyollar ve bölünmüş karayolları olmak üzere hız ihlalleri ve kazaların yoğunlaştığı yer ve yol kesimleriyle saat dilimlerinde seyir halinde denetimlerini sürdürecek. Araç durdurmanın mümkün olmadığı veya risk oluşturduğu durumlarda denetimler çevirme ekibi bulundurmaksızın ihlalde bulunan araçların tescil plakasına göre ceza uygulamak suretiyle gerçekleştirilecek.

Özellikle sabaha karşı uykusuzluk ve yorgunluk belirtilerinin arttığı, doğu istikametine gidişlerde güneşin de etkisiyle sürücülerin olumsuz etkilendiği 04.30-06.30 saatleri, batı istikametlerinde ise akşam üzeri 18.00-20.00 saatlerinde uzak yerlerden geldiği anlaşılan araç sürücülerinin denetim noktalarında kısa süreli araçtan inmeleri istenecek.

Denetimlerde yorgunluğu, uykusuzluğu veya süre ihlali tespit edilen sürücülere, trafik kuruluşlarında dinlenebilecekleri söylenecek. Çalışma ve dinlenme sürelerini ihlal eden ticari araç sürücülerinin taşıt kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

Sivil ihbarlı denetimler

Trafik yoğunluğunun arttığı yollarda gerek görülmesi halinde ağır tonajlı araçlar, trafik normale dönünceye kadar uygun yerlerde kısa süreli bekletilecek.

Trafik denetim hizmetlerinde görevli ekip ve personelin bir kısmı “sivil ihbarlı denetimlerde” görevlendirilecek.

Kent Güvenliği Yönetim Sistemi (KGYS) ile Trafik Elekronik Denetleme Sistemi (TEDES) kurulu bulunan illerde, bu sistemler bayram tatili süresince aktif kullanılacak ve bu birimlerde yeteri kadar personel bulundurulacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın