Birikim Hayat Koleji bölgenin yeni eğitim kampüsü olacak

Pendik, Sancaktepe, Bağcılar’dan sonra farklı bir konseptle hizmet verecek olan Birikim Hayat Koleji, eğitim anlayışı ve çocuklara sunduğu geniş sosyal, kültürel ve sportif imkânlarıyla farklılaşıyor. Birikim Hayat, projesini Özel Birikim Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci anlatıyor…

• Ömer Faruk Bey, Özel Birikim Eğitim Kurumları bu yıl 18. yılını kutluyor. Pendik, Bağcılar ve Sancaktepe’den sonra Güneşli’de yeni bir okul yapıyorsunuz. Bu 18 yılda eğitim dünyasında Birikim neler yaptı?

Birikim Eğitim Kurumları 1996 yılında ülkeye iyi yetişmiş öğrenciler, bireyler katmak amacıyla yola çıktı. Bugün dershaneleri ve 5 okuluyla eğitim sisteminin en köklü kurumlarından biri haline geldi. Birikim okullarında şu anda 1572 öğrencimiz eğitim görüyor. Bizim amacımız hiçbir zaman sadece akademik başarısıyla ön plana çıkan öğrenciler yetiştirmek olmadı. Biz ahlaklı nesiller yetiştirmek istiyoruz. Bu nedenle eğitimimizde ‘kişilik gelişim’ programı önemli bir yer tutar. Çocuklarımızın akademik, sosyal ve manevi yönden gelişmesine ve ülkesine, yaşadığı topluma değer katmasını hedefliyoruz. Birikim Hayat Koleji’nin de sunduğu sosyal imkânlar, etkinlikler ve okul ortamı bu gelişimi destekleyici niteliktedir.

• Güneşli’de bir avm’yi okula dönüştürdünüz. Bunu nasıl gerçekleştirdiniz? Burayı tercih etmenizin nedenleri nelerdir?

Güneşli İstanbul’un en gelişen bölgesi. Havaalanına yakın, bölgede yeni markalı konut projeleri yükseliyor. Merkezi bir konumda. Yoğun nüfuslu Başakşehir, Halkalı bölgesine çok yakın. Burada potansiyel olduğunu düşünüyorduk. Birikim’in hayalimizdeki ‘okul’ konseptini uygulayabileceğimiz bir yer arayışı içindeydik. Eskiden avm olan bu binayı, konseptimize daha çabuk uygulama şansımız olduğu için tercih ettik. İşlevini yitirmiş bir avm’yi eğitim kampüsüne dönüştürdük. Çok yakında da binamız tamamlanmış olacak.

• Birikim Hayat’ın farklılıkları neler?

Birikim Hayat Koleji, Türkiye’de benzeri olmayan bir okul. Burası uzun yıllara dayanan eğitim deneyimimizin çocukların beklentileriyle, gelecek hedefleriyle harmanladığımız bir okul oldu. Buranın ev sahipleri çocuklar… Her şeyi onları düşünerek yaptık. Amacımız; çocuklar için evden okula gelişi keyifli hale getirmekti. O nedenle ismimize ‘Hayat’ı ekledik. Birikim Hayat, ‘Okul hayattır’ teması üzerine inşa edildi. Yeni okulumuzda çocuklarımızın akademik, sosyal ve manevi anlamda gelişmeleri için modern ortamlar tasarladık. Birikim Hayat’ta her şey ders değil, çocukların nefes alabilecekleri, öğrenmeyi keyifli hale getirecek özel tasarlanmış alanlarımız olacak. Çocuklarımız burada kendilerini evlerinde hissedecekler.

• Birikim Hayat’ta çocuklar için okul daha keyifli, öğrenmek daha eğlenceli hale gelecek diyorsunuz. Bunu nasıl sağlayacaksınız?

Biz çocukların elinden oyun hakkının alınmaması gerektiğini düşünüyoruz. Yeni okulumuzda da buna özen gösterdik. Birikim Hayat’ta çocuklar için açık ve gizlenmiş oyun alanları olacak. Çocuklarımızın kültürel ve sportif aktivitelerini yerine getirebilecekleri modern fitness salonları, jimnastik salonları, sinema ve tiyatro salonları olacak. Okulumuzda özgürce tartışma ortamı sağlamak amacıyla; bir Tartışma Platformu tasarladık. Çocuklarımız , doğallığı hissedebilecekleri özel bir bahçe yaptık, bahçede oturma alanlarına yer ayırdık.

• Birikim Hayat’ta veliler için geliştirdiğiniz projeler olacak mı?

Birikim Hayat’ta veliler de kendileri okula daha yakın hissedecekler. Çocuklarını rahatlıkla okulumuza emanet edebilecekler. İş nedeniyle ya da farklı nedenlerden dolayı çocuklarını dilerlerse okulumuzda bırakabilecekler. Hafta içi velilerimize sinema programını göndereceğiz. 7 gün 24 saat çalışan restoranımızda yemek yiyip, sinema izleyip, dilerlerse spor yapabilecekler. Velilerimiz için ücretsiz geleneksel el sanatlarına yönelik kurslar düzenlemeyi düşünüyoruz. Çıkan eserleri de sergi alanlarımızda sergileme imkanımız da olacak. Velilerimize yönelik yıl içinde farklı etkinliklerimiz de olacak. O yüzden ‘Okul hayattır’ diyoruz.

• Birikim Eğitim Kurumları’nda çocuklarımız geleceğe nasıl hazırlıyorsunuz? Eğitim anlayışınızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Birikim Eğitim Kurumları olarak çocuklarımızı geleceğe akademik, sosyal ve manevi gelişimlerine katkıda bulunarak hazırlıyoruz. Çocuklarımızı sınırlamadan, özgür düşünmelerine imkân tanıyan, tekdüzelikten uzak, sadece sınava odaklanmayan bir eğitim anlayışını benimsiyoruz. Geleceğe umutla bakan, değişime inanan, yaşadığı toplumun değerlerine saygılı, manevi değerlere sahip akademik anlamda da başarılı gençler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

• Birikimli çocuklarımızla kısa süre önce şu anda çok popüler olan ‘Seksenler’ dizi setini de ziyaret etmişsiniz. Ziyareti kısaca değerlendirir misiniz?

‘Seksenler’ üzerinde düşünülmüş, detaylarıyla; hayatımızı, Türk toplumunun yaşadıklarını çok iyi anlatan bir dizi. Aslında belgesel diyebiliriz. İzlenmesi keyifli bir dizi. Biz de çocuklarımızın dizinin mutfağını ve emek veren insanları yerinde görmesini istedik. Bu nedenle kısa bir set ziyaretinde bulunduk. Keyifli geçti, öğrencilerimiz bir dizinin nasıl çekildiğini yerinde incelemiş oldular.

• Birikim Eğitim Kurumları’nda zengin sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleniyor. Matematik Oyunları’da bunlardan biri. Bu cumartesi Matematik Oyunları etkinliğiniz var. Aktivite hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz?

Özel Birikim Okulları’nın her sene düzenlediği “Evrenin Dili Matematik Oyunları”nın 6’ncısı, bu yıl 6 Nisan Cumartesi Günü saat 10.00’da yapılacak. Öğrencilerin hayatın içinde gelişen matematiği anlamaları, sevmeleri ve matematiğe önem vermeleri hedeflenerek düzenlenen”Evrenin Dili Matematik Oyunları”, İstanbul genelindeki resmi ve özel ilkokul ve ortaokulların 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri arasında düzenlenecek. Biz öğrencilerimizin matematiği hayatın içinde düşünmelerini istiyoruz. Bu nedenle yarışmaların dışında eğlenceli matematik aktivitelerimiz de oluyor.

Bir cevap yazın