Bostanlı

Çevresindeki bostanlık araziler nedeniyle bu adla anılan Bostanlı, Menemen’in karpuzunun ve kavununun gemilere yüklendiği bir iskele konumundaydı. Cumhuriyet öncesinde, “Papa Scala (Papaz Köyü)” olarak adlandırılan Bostanlı’nın çehresi, son yıllarda yoğun konutlaşma ile birlikte epey değişmiştir.

İzmir’de gün batımının yarattığı eşsiz manzarayı seyretme imkanı bulabileceğiniz en güzel beldelerden biridir Bostanlı. Gök kuşağının yedi renginin oluşturduğu tayfın bordodan laciverde en güzel renklerini görebileceğiniz Bostanlı, geceleri ise mehtap adeta ay ile denizin kucaklaştığı yerdir. Kutsal topraklar olarak anılan Karşıyaka’nın bu şirin beldesi adını bostan tarlalarından alır. Bostanlı’da yüzyılın başlarında bostanlardan toplanan kavun ve karpuzlar, at arabalarıyla Bostanlı İskelesi’ne getirilir, takalara yüklenerek sevk edilirdi. Bostanlı o zamanlar, doğuda perili evin bulunduğu Osmanzade semtinden başlar, batıda Bostanlı Deresi’nde son bulurdu.

ostanlı’nın sahil bölümüne Deniz Bostanlısı, şimdiki Nergiz semtinin olduğu bölüme de Kara Bostanlısı denilirdi. Deniz Bostanlısı Kara Bostanlısı’nı ayıran sınır demiryoluydu. 1950’li yıllarda 2-3 bin kişilik nüfuzu olan Bostanlı, şirin balıkçı köyüydü. İki balıkçı kahvesi, gazinosu, köy camiinden oluşan köy merkezi, şimdiki çeşme durağına, Karşıyaka’dan ulaşım atlı tramvayla sağlanırdı. Son derece modern balıkçı köyü olan Bostanlı’nın plajları, 1950’li yıllarda tıpkı zarif Çeşme kumsalları gibi denize girenlerle dolup taşardı.

Önceleri adı Soconi Vakum olan Mobil Oil’in benzin depoları, Osmanzade sahilinde olup tankerler iskeleye yanaşarak petrol getirirdi. İskele dokuz adet beton ayak üzerine kurulu olup, iskelenin kaldırılmasından sonra buranın adı dokuz kayalar olarak kalmıştır. Şimdilerde ikisi görünen kayalıklarda yapışık olarak el büyüklüğünde midyeler oluşur. Eskiden bunlar toplanıp midye dolması yapılarak restoranlarda satılırdı. Amatör oltacılar kafası yosun tutmuş çipura, 12 kilogram ağırlığında levrekler yakalardı Bostanlı sahillerinde.

bostanli-2
Balıkçılar ise Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir) Paraketa diye anlattığı (balıkçıların parapat dediği) sepetlerdeki iplerin ucuna taktıkları iğneleri yemleyerek (mamun, sülinezle) veya ağlarıyla balık avlarlardı. Bostanlılı hanımlar ise tuzlu topraklarda yetişen, lüks restoranların nadide yemeği olan deniz börülcelerini toplarlardı. Yine romatizması olan yaşlılar; plajlarda vücutlarını sıcak kuma gömerek doğal fizik tedavi yaparlar, guatrı olan yaşlılar ise troit bezlerine iyi geldiği için yosunları boyunlarına sarıp doğal tedavi olurlardı.

Bostanlı Deresi’nden kırık dökük tahta köprüyle geçilirdi. Çamaltı Tuzlası, İzmir Kuş Cenneti’ne kadar uzanan bataklık araziden oluşan bölgede, derenin arkasında sonraları gazino, 70’li yıllarda açık hava sineması yapıldı. Tepesinde adamsı kule bulunan Rumlardan kalma kilise, harabesi bulunduğu belde “Papaz” adını da bu kilisede oturduğu söylenen papazdan alır.

Beldeleri belde yapan o topraklarda yaşayan insanlar olduğundan onlardan da bahsetmeden geçilmez. Bostanlı’nın ilk nüfusunu, Rumeli’den gelen Boşnaklar ile Karadeniz’den gelen Lazlar oluşturmuştur. Boşnaklar tarım, zanaatla Lazlar ise balıkçılıkla geçimlerini temin ederlerdi. Birbirlerinden kız alıp veren akraba olan bu iki grup asırdır tatlı ahenk içinde yaşamıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın