Çağlayan’dan Koç’a tepki

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un, “Yerli marka otomobil, ticari intihardır.” sözünü şiddetle kınadığını belirtti. 

 Çağlayan, “Mustafa’ya illa ‘bunu yap’ demiyorum, en azından yapmayacaksa çekilsin. Evelallah Türkiye olarak yerli otomobili yaparım. Uçak da yaparım, jet de yaparım, çatlasınlar, çatlamasınlar. Bunu yapacak Türkiye.” dedi.

Çağlayan, şunları kaydetti:

“Türkiye, dünyanın gelecekteki 5 starından biri görülüyor. Biz bunu yaparız. Siz bakmayın, bazı arkadaşlarımız zaman zaman kıbleyi şaşırmış olabilir. ‘Yerli oto yapmak, ticarette intihar’ diyebilirler.Böyle bir lafı şiddetle kınıyorum. Tekrar tekrar söylüyorum bunu, çünkü çok dokundu. Bu konuda konuşmaya devam edeceğim ta ki Mustafa konuşmasını düzeltene kadar. Bazı gazeteler ‘özel sektöre baskı yapılıyor’ diye eleştiriyor. Arkadaş, ben yaparım. Mustafa’ya illa ‘bunu yap’ demiyorum, en azından yapmayacaksa çekilsin. Evelallah Türkiye olarak yerli otomobili yaparım. Uçak da yaparım, jet de yaparım, çatlasınlar, çatlamasınlar. Bunu yapacak Türkiye. 20 milyar dolar ihracat yapıyoruz otomotivde. Amacımız, bu konudaki göbek bağını koparmak. 2023’e kadar inşallah uçağımızı da jetimizi de yapacağız.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın