Çiğli

Kuzeyinde Menemen, güneyinde ve batısında İzmir Körfezi, doğusunda Karşıyaka bulunmaktadır. Eski tarihlerde, denize yakınlığı nedeniyle yeşil alanlara çok çiğ düşmesinden dolayı, ilk yerleşenler tarafından buraya “Çiğli” adı verildiği bilinmektedir.

1893 yılında Yugoslavya’dan göç eden Türk kökenli göçmenler ile birlikte, Çiğli’nin bir yerleşim alanı olarak gelişmeye başladığı bilinmektedir. İzmir Kuş Cenneti, İzmir Doğal Yaşam Parkı, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Çamaltı Tuzlası, Çiğli Hava Üssü, ilçenin önemli yerlerindendir. Son yıllarda yoğun bir göç alan ilçede, toplu konut siteleri hızla yükselmeye devam etmektedir.

İzmir Doğal Yaşam Parkı
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Sasalı’da 425.000 metrekare alana kurulan İzmir Doğal Yaşam Parkı, 2008 yılında dünyanın sayılı tesislerinden biri olarak, doğa ve hayvan dostlarının da yoğun katılımı ile Kasım 2008’de yapılan bir törenle hizmet vermeye başladı.

<cigli-1

İzmir Kuş Cenneti
Ege Bölgesi’nin ikinci büyük akarsuyu olan ve Antik Çağ’daki adı Hermos olan Gediz Nehri’nin oluşturduğu deltanın güney yönünde yer almaktadır. Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altına alınmış olan Kuş Cenneti, Türkiye’nin en çok kuş çeşidi bulunan alanlarından biridir.

Bir cevap yazın