Çin Rus ilişkileri yeni döneme girdi

Çin’in devlet televizyonu CCTV’de ziyarete ilişkin yapılan yorumlarda Çin liderlerinin ilk ziyaretlerini Rusya’ya yaptığına dikkat çekildi. Önceden Rus-Çin ilişkilerin eşit olmadığı, ancak son yıllarda yapılan çalışmalarla bu ilişkilerin eşit hale geldiğine işaret edildi. Yorumlarda, Rusya’dan Çin’e gelecek yeni doğalgazın, Çin’in kuzeyindeki hava kirliliğinin azaltılmasına da büyük yardımı olacağı da belirtiliyor. Çin, enerjisinin yüzde 70’ini kömürden elde ediyor ve sanayide kullanılan kömür de ülkedeki ciddi boyutlara ulaşan hava kirliliğinin ana nedeni olarak gösteriliyor.

”Eşitlik ve karşılıklı yarar” prensibinin ilişkileri daha da ileriye götürdüğü, Rusya’nın isteği Çin’in ucuz iş gücü ve yatırımları, Çin’in de istediğinin Rusya’nın enerji kaynakları olduğu vurgulanan yorumlarda, Xi’nin ziyaretinde çok sayıda anlaşmanın imzalandığına da değinildi.

Çin medyasındaki haberlerde, Xi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kremlin Sarayı’ndaki Çin Turizm Yılı etkinliğine katıldığı, iki liderin, açılış törenin ardından yaklaşık 5 bin seyirciyle birlikte Çinli sanatçıların sunduğu muhteşem gösterileri izlediğine değinildi.

Buradaki konuşmasında Xi’nin, ”Bütün alanlardaki olumlu işbirliğinin genişletilmesi, önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerin gelişmesinin çekirdeği olacaktır.” sözlerine yer verildi.

ZİYARETTE GENİŞ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ ÖN PLANDA

Tarihi ziyarette iki lider, 2015 yılına kadar ikili ticaretin 100 milyar dolar hedefine öngörülen takvimden önce ulaşılması konusunda hem fikir. Ziyarette Putin ve Xi, hükümetler arası ve işletmeler arası çok sayıda işbirliği belgesinin imza törenlerine katıldı.

Ziyarette ayrıca nükleer enerji, elektrik ve kömür gibi alanlarda daha etkin işbirliği yapacaklarını iki lider, Çin’in ihtiyaç duyduğu ham petrol tedariğinin artırılması, Çin’e likit doğal gaz ihracatı, Çin’in doğusuna ulaşacak doğal gaz boru hattının inşa edilmesi ve ortak petrol rafineri kurulması gibi konularda varılan fikir birliklerinin aktif şekilde yerine getirilmesi gerekliliğini dile getirdi.

Görüşmelerin sonunda Putin ve Xi, karşılıklı kazanca dayalı kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının derinleştirilmesine yönelik ortak deklarasyonu imzaladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın