Çocukları öldürdüğü için NATO’ya kınama

Daha önce Afgan ordusuna hiçbir şart altında NATO’dan hava desteği istememesi talimatı veren Karzai, dün 12 sivilin hayatını kaybettiği NATO hava saldırısıyla ilgili soruşturma açılması emri verdiğini açıkladı. Karzai, saldırı nedeniyle NATO’yu sert bir dille kınadı.

Afgan lider ayrıca, geçtiğimiz hafta Farah vilayetinde polis kıyafeti giyerek çoğu sivil 46 kişinin ölümüne neden olan mahkeme baskını için de Taliban’a eleştiriler yöneltti. “Biz cezaevlerindeki tutuklu Taliban üyelerini serbest bırakıyoruz ama onlar gelip sivil vatandaşlarımızı katlediyor. Barış istiyoruz ama bize bu şekilde karşılık veriyorlar” diyen Karzai’nin, hayatını kaybedenlerin aileleri ile buluşmak üzere Farah’a gittiği bildirildi.

Vardak’ta patlama

NATO saldırısının yankıları devam ederken, Vardak kentinde bir otobüsün geçişi sırasında yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 9 kişi öldü, 3’ü çocuk 22 kişi yaralandı. Vardak Emniyet Müdürü Abdülveli Nurzay, Gazne’den Kabil’e gitmekte olan otobüsün, yol kenarındaki bombaya çarpması sonucu meydana gelen olayda ölenler arasında bir de kadın bulunduğunu açıkladı. Ölü ve yaralıların sivil olduğu kaydedildi.

AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın