Danimarka’dan Türkiye’ye destek

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ile Christianborg Sarayı’nda onuruna verilen öğle yemeğine katıldı. Schmidt, AB’nin Türkiye’ye, Türkiye’nin de AB’ye ihtiyacı olduğunu belirterek, “uzun zamandır inandığım tek şey, AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı olduğudurödedi

Danimarka Başbakanı Helle Thörning Schmidt, Başbakan Erdoğan onuruna verilen öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, Başbakan Schmidt, AB’nin Türkiye’ye, Türkiye’nin de AB’ye ihtiyacı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Öncelikle sizleri burada ağırlıyor olmaktan duyduğum memnuniyetiz dile getirmek istiyorum.Ben bir hesap yaptım bizim bu üçüncü buluşmamız. 1750 yılında zamanın Kkralı Fredrik tarafından İstanbul’a gönderilen diplomat ile başlayan ilişkilerimiz ve ticaretimiz bugün çok gelişmiş durumdadır. Uzun zamandır inandığım şey şudur ki, AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı, Türkiye’nin de AB’ye ihtiyacı vardır. Bu nedenle Danimarka’nın dönem başkanlığı sırasında, en önemli konularda ilerleme kaydedilmesi için büyük çabalar sarf ettik. Örneğin, fasılların açılması, enerji, çevre, ekonomik ve siyasi işbirliği konularında gelişmelerin kaydedilmesi için çaba gösterdik. Türkiye’nin tam katılımı için gerekli çalışmalar dışında bunları da önemli gördük. Ümit ediyorum ki bu yıl tam katılım görüşmeleri ilerleme ile sonuçlanacaktır. Türkiye ve Danimarka halkları da aralarında sıkı bağlar oluşturmayı başarmışlardır. Danimarka’da 60 bin Türk yaşamaktadır. Oran olarak her 100 Danimarkalıdan biri Türktür. Her yıl 300 bin Danimarkalı tatilini Türkiye’de geçirmektedir. Türkiye gerçekten çok güçlü bir ekonomiye sahip. Aynı zamanda çok cesur reformlar gerçekleştiriyor. 500’den fazla Danimarka firması Türkiye’de faal durumdadır. Hükümet, Türkiye için Pazar politikasını hayata geçirmiştir. Bu nedenle ihracatımızı yüzde 50 arttırma kararı aldık.ö

Başbakan Schmidt konuşmasını Tamamladıktan sonra Başbakan Erdoğan’ın yanına gelerek “kadehimizi dostluğumuza ve işbirliğimize kaldıralımö dedi ve kadeh tokuşturdu.

Başbakan Erdoğan da yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki ilişkilere değinerek “Danimarka ile askeri, ticari, ekonomik, sosyal, kültürel ilişkilerimiz vardır. Bu alanlarda ilişkilerimizi geliştirme kararı aldık. Uluslar arası siyasette birlikte hareket edebileceğimiz bir çok konu var. Ekonomik ilişiler açsından alınması gereken büyük mesafeler var. Danimarka’ya ihracat hacmini 5 milyar dolara çıkarma kararı aldık. Üçüncü dünya ülkelerine de birlikte ticaret yapma konusunda anlaştıkö diye konuştu.

Bir cevap yazın