Demiryollarına 26 milyar liralık yatırım

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, son on yılda demiryollarına yapılan yatırımın 26 milyar lirayı bulduğunu söyledi.

Yıldırım, 2023’e kadar yapılması planlanan yatırım tutarında da 45 milyar liranın hedeflendiğini açıkladı.

İstanbul’da alanında dünyanın en büyük 3’üncü Fuarı olan EURASIA RAIL Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nı açan Yıldırım, Avrupa Birliği’ne yönelik de mesajlar verdi.

Yıldırım, “10 yıl sonra 2012 yılında demiryollarına ayrılan yatırım bütçesi, 5 milyara yükseldi.250 milyondan, 5 milyara. Bugüne kadar son 10 yılda demiryollarına yapılan yatırım 26 milyar liradır. Dolar olarak ifade etmek gerekirse, 14-15 milyar dolar. Ama yetmez. Bu işin daha başında olduğumuzu gösteriyor.2023’e kadar başladığımız ve planladığımız yatırımların tutarı, 45 milyar TL. Türkiye AB’ye girmemiş olabilir. AB üyelerinin 20’sinde hızlı tren yok ama Türkiye’de var. Önemli olan AB’ye girmek değil, AB’de olan altyapıya sahip olmak. Biliyoruz ki, AB er ya da geç Türkiye’nin birlik için vazgeçilmez bir stratejik ortak olduğunu anlayacaktır. Biz yolumuza devam edeceğiz. AB bizim için önemlidir ama olmazsa olmazımız da değildir” dedi.
 

Bir cevap yazın