Dikili

Tarih içinde birçok uygarlığa sahip olan Dikili ve çevresinde kurulan birçok antik kentin en önemlileri; Bergama-Ayvalık yolu kavşağı yakınındaki Atarneus, Bademli köyü sahilinde Yahudi Kalesi olarak söylenen tepe ve çevresinde yer alan Kanai ve Nebiler Köyü Ilıcası yakınlarındaki Karina’dır.

Bunların dışında kaya mezarlar, Ceneviz Kalesi, Üç Taşlar, Hatipler Kalesi ile Osmanlı Dönemi’nden kalma su kemerleri, mübadeleden önce Dikilili Rumların yaşadığı Makaron Çiftliği ve Bademli kıyısına çok yakın bir ada üzerindeki Aya Nikola Kilisesi görülebilir tarihsel kalıntı ve yerlerdir. Dikili çevresi, şifalı sular açısından da zengindir. Nebiler, Bademli, Zeytindalı ve Çamur ılıcaları ile Kocaoba Köyü’ndeki sıcak su deresinden yararlanabilirsiniz. Dikili ve çevresinde göreceğiniz güzellikler arasında Atatürk Botanik Bahçesi, Karadağ’da bulunan volkanik Karagöl, Nebiler Köyü’ndeki şelale, Çukuralan Köyü yakınındaki Kemente yaylası başta gelir. Dikili’de günlük taze balık yiyebilir ve bot turları ile eşsiz koylarda gezebilirsiniz. Dikili, 40 km. uzunluğundaki sahili ile her noktasından denize girilebilen tek beldedir.

dikili-1

Çandarlı
M.Ö. 4000’li yıllarda bölgeye egemen olan Amazonlar, başta “Kadın kenti, kraliçe kenti” anlamına gelen Pitane olmak üzere birçok kıyı kentin kurucusu olmuşlardır. Pitane’de bugüne kadar kazı yapılmamıştır. Çandarlı’da görebileceğiniz en önemli eser, Çandarlı Kalesi’dir. Oldukça sağlam durumda olan ve 14. Yüzyıl başlarında inşa edildiği düşünülen kalenin duvarlarında kullanılan bazı parçalar antik özellik taşımaktadır. Bölge, Türklerin eline geçtikten sonra bu kaleden dolayı Asar ya da Hisar olarak adlandırılır. Tüm sahili kum olan Çandarlı, kış mevsiminde huzur ve sakinlik arayanlar için çok uygun bir beldedir. Denizi, güney kıyılarımıza göre daha soğuk olan Çandarlı’da, en gözde plaj, hemen yakınındaki Zeytindağ halk plajıdır.

Bir cevap yazın