Duygusallık kadının kalbini daha çok yoruyor

Kadınların hayatın her alanında sevdiği herkes için koşuşturmasının, daha çok enerji harcamasına ve yorulmasına sebep olduğu belirtiliyor.

Acıbadem Hastanesi’nden yapılan açıklamada, “Yalnızca yorgunluk değil, yapısal bazı özellikler de erkeklere göre daha narin bir yapısı olan kadın kalbinin yorulmasına yol açabiliyor.

Bu durum kadınların aşk da dahil olmak üzere birçok etkenden çok daha çabuk etkilenmesine neden olabiliyor.” denildi. Kadın kalbinin erkeğe göre çok daha narin olduğunun vurgulandığı açıklamada, erkeklerde vücut yüzeyine göre kalbin ortalama ağırlığı 134gr/m2 iken kadınlarda bu ortalamanın 110gr/m2 olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre, 60 kilogram ağırlığındaki bir kadının kalbi 176 gramken, aynı kiloya sahip bir erkeğinki 227 gram. Kadınların kalp damarlarının çapı erkeklere oranla daha küçük, kalp duvar kalınlıkları da daha dar. Bu nedenle kalp krizi geçiren kadınların kalp yetmezliğine girme ihtimalleri erkeklere oranla çok daha fazla. Ayrıca damar çaplarının küçük olması kadınların kılcal damar hastalıklarına yatkın olmasına neden oluyor. Kardiyoloji kliniklerine göğüs ağrısı şikayetiyle birçok kadın hastaneye başvuruyor.

Bazılarının efor testleri bozuk olması nedeniyle koroner anjiyografi yapılıyor. Ancak zaman zaman gözle görülebilir olan kalp damarlarının tamamen açık olduğu ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise çoğu zaman gözle görülemeyecek incelikteki kalp damarlarının hasta olmasından kaynaklanıyor. Kadınlarda bu durum sıklıkla yaşanıyor.”

Kadınların damar fonksiyonları hormonal nedenlerle de farklılık gösterebiliyor. Bu farklılık kalp damar hastalıklarının tanısının doğru koyulmasında sorun oluşturuyor. Öyle ki efor testinin güvenirlilik oranı bile kadınlarda daha düşük. Erkeklerde bu oran yaklaşık yüzde 80 iken, kadınlarda yüzde 65 civarında. Kadınların kalp damarlarının daha narin olması, bypass cerrahisinde de zorluk çıkarıyor. Özellikle vücut yüzeyi daha küçük olan kadınların bypass ameliyatlarında, kanama ve kalp yetmezliğine bağlı şok gibi komplikasyon oluşma ihtimalleri artabiliyor.

Aşk acısının kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebildiğine dikkat çekilen açıklamada, aşk acısı ve sevilenin ölümü gibi yoğun strese neden olan olayların nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi belirtilerin oluşmasına zemin hazırladığına vurgu yapılıyor. Ani korku, depresyon ve doğal afetler de kadınlarda kalp hastalığı riskini artırıyor. Kasık bölgesindeki kanamalar kadınlarda daha sık yaşanıyor. Bu durumun en önemli nedeni ise kadınlarda yağ dokusunun daha fazla olması ve anjiyografi kılıfının çıkartıldığı atardamara anjiyografi sonunda yeterince bası uygulamasının daha zor olması gösteriliyor.

Bir cevap yazın