Emek sineması kapanmıyor

 

Bakan Çelik, sinemanın birkaç kat yukarı taşındığını belirtti.

Beşiktaş’ta Türkiye’nin Londra Kitap Fuarı’na katılımı ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Emek Sineması’na ilişkin soruları cevapladı.

Emek Sineması’nın yıkılmadığını ifade eden Çelik, “Konuyla ilgili yargı süreci ortaya çıkmış, mahkeme kararı ile sonuç tescillenmiştir.

Çelik, “Bulunduğu yerden birkaç kat yukarıya taşınıyor. Dolayısıyla tartışma zemininin Kültür Bakanlığı ile çok fazla da bir ilgisi yok. Süreç sonuçlanmış, proje çerçevesinde de gördüğüm kadarıyla yıkılıp yok edilmesi söz konusu değil.

Aynı şekilde korunarak, dünyada pek çok örneği olan bir sistem uygulanarak birkaç kat yukarıya aynı şekilde taşınacaktır. Bu mekânlarla ilgili hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyorum. Mekânların hafızasına sahip çıkmakla ilgili hassasiyet her zaman kıymetlidir.

Fakat hayatın değişen koşulları içinde de farklı düzenlemeler ortaya çıkabiliyor. Netice olarak böyle bir düzenleme ortaya çıkmıştır. Bunu çok fazla sürdürmenin şeyi yok. Yıkılıyor gibi bir şey demek yanlıştır.” Dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın