Ergenekon davası’nda tahliye kararı

“Ergenekon” davası kapsamında tutuklu yargılanan Oğuz Bulut’un tahliyesine karar verildi.

Mahkeme heyeti, 4,5 yıldır tutuklu yargılanan Oğuz Bulut’un tahliyesini kararlaştırarak, hakkında yurt dışına çıkış yasağı koydu.

Mahkeme ayrıca, bugünkü oturumda salonu topluca terk eden avukatlar hakkında gereğinin yapılması için Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına ve İstanbul Barosuna bildirilmesine hükmederek, yine bugünkü duruşmaya mazeretsiz katılmayan sanık avukatları hakkında da gereğinin yapılması için İstanbul Barosu’na yazı yazılmasını kararlaştırdı.

“Ergenekon” davasının bugünkü duruşmasında tutuklu sanıkların esas hakkındaki mütalaaya ilişkin beyanları alındı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, son savunması yapmak üzere söz alan eski Sivas Ülkü Ocakları Başkanı Oğuz Bulut, Sivas Ermeni cemaatinin ileri gelenlerinden kuyumcu Minas Durmazgüler’e suikast planlamakla suçlandığını ifade ederek, “Bu suçlamanın dayanağı İbrahim Şahin ve Ersin Gönenci arasındaki mesajlaşma ve görüşmelerdir. Ama ben bu görüşmelerde yokum” dedi.

Bulut, kendisinde bulunan 2 el bombası gövdesini süs eşyası olarak Sivas’ta bir ırmak kenarında yaşayan Romanlardan aldığı şeklindeki savunmasını hatırlatarak, “Eğer Sivas’a yazı yazılıp çingenelerin kamp kurduğu yerler araştırılsa söylediklerimin gerçek olduğu anlaşılırdı. Eğer yerel bir mahkemede yargılansam suçsuzluğumu daha kolay anlatabilirdim. Ancak ‘Ergenekon’ davası olunca, mahkeme savunmamı inandırıcı bulmuyor. Ama gerçek bu” diye konuştu.

Danıştay saldırısında kullanılan “Glock” marka silahı Alparslan Arslan’a temin etmekle suçlanan tutuklu sanık Aykut Metin Şükre de bu tabancaları kendisinin verdiğini başından beri gizlemediğini belirterek, “Ama Alparslan Arslan’ın herhangi bir örgüte üye olduğundan bilgim yoktu. Örgüte silah temin ettiğim suçlaması doğru değildir” dedi.

Tutuklu sanık Fatma Cengiz ise aldatıldığını ve kandırıldığını ifade ederek, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Cengiz, iddia makamının hakkında tahliye talebinde bulunduğunu anımsatarak, buna uyulmasını istedi.

Tutuklu sanık Mahmut Güzel de hakkındaki iddiaları reddederek, tahliyesini ve beraatini talep etti.

Tutuklu sanıklar Erhan Timuroğlu ve Erkan Ayyıldız ise avukatları duruşmada bulunmadığı için savunma yapamadılar.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese’nin esas hakkındaki son savunmasını yapmak üzere kürsüye çağırdığı tutuklu sanık Oktay Yıldırım, savunmasını henüz hazırlamadığını ifade ederek, süre talep etti.

Mahkeme Başkanı Özese, CHP Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal’a son savunmasının hazır olup olmadığını sordu. Haberal, savunmasının henüz hazır olmadığını belirterek, süre istedi.

Ara kararlar

Mahkeme, esas hakkında savunma yapacak sanık olmadığı için duruşmaya 3 saat ara verdi.

Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tutuklu sanıklara esas hakkındaki mütalaanın tebliğ edildiğini, 8 Nisan’daki duruşmada yaşanan olaylara neden olanlar hakkında salondaki jandarma görevlilerince tutanak tutulduğunu kaydetti.

Tutuklu sanıklardan Sedat Peker’in esas hakkındaki 5 sayfalık yazılı savunmasını göndererek, tahliye talebinde bulunduğunu ifade eden Özese, heyet tarafından alınan ara kararları açıkladı.

Buna göre mahkeme heyeti, esas hakkındaki mütalaaya ilişkin son savunmasını yapmayan sanıkların bir dahaki oturumda da beyanda bulunmadıkları takdirde susma hakkını kullanmış sayılacaklarını belirterek, bu durumu sanıklara bildirdi.

Savunma amacının dışına çıkıldı

Toplam 278 kişinin yargılandığı 4 yılı aşkın zamandır kesintisiz olarak devam eden dava nedeniyle yüz yüze yargılama ilkesinden beklenen maslahatın fazlasıyla gerçekleşmiş olduğunu aktaran mahkeme heyeti, sanıkların suçlandıkları konular hakkındaki beyan, tavır, davranış ve özelliklerinin mahkeme tarafından gözlemlendiğini kaydetti.

Bu süreç içinde sanık ve müdafilerinin birçoğunun herhangi bir süre kısıtlaması olmaksızın, bir kısmının ise iddia olunan suçlara göre 1 veya 2 gün savunma yaptıklarına işaret eden mahkeme heyeti, 177 celse boyunca talep ve beyanda bulunulduğunu vurguladı.

Mahkeme heyeti, bazı sanık ve avukatlarının, aynı konuları tekrarlamak, suçlandıkları konulardan ilgisiz beyanda bulunmak suretiyle savunma amacının dışına çıktıklarını anlatarak, yargılamanın makul sürede bitirilmesinin hakimler için görev, sanıklar için de bir hak olduğuna dikkati çekti.

Sanıkların kendilerine tanınan sözlü beyanda bulunma hakkını kullanmalarının yanında ek olarak yazılı şekilde de esas hakkında mütalaaya karşı beyanlarını sunabileceklerini dikkate alan mahkeme heyeti, sadece örgüt üyeliği suçlaması bulunan sanık ve avukatlarına toplam 1 saat, diğerlerine ise 2 saat beyanda bulunma hakkı tanındığını açıkladı.

Mahkeme heyeti, duruşma salonundaki yargılamaya ilişkin sesli ve görüntülü kayıt yapanlar ve yayımlayanlar hakkında da Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmasına hükmetti.

Oğuz Bulut’un tahliyesini kararlaştıran mahkeme, aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un da bulunduğu 66 tutuklu sanığın da bu hallerinin devamına hükmetti.

 

Bir cevap yazın