Ergenekon davasının 294’üncü duruşması başladı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Prof. Dr. Mehmet Haberal, Tuncay Özkan ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu 33 tutuklu sanık katıldı.

Duruşmada, “Balyoz Planı” davasında hapisle cezalandırılan emekli Albay Cengiz Köylü ile başka suçtan tutuklu Sami Hoştan ve Selim Akkurt’un da aralarında bulunduğu 5 tutusuz sanık da hazır bulundu.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA Hastanesi’nde tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün de aralarında olduğu 33 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada, mütalaaya ilişkin savunmasını yapan emekli Albay Mehmet Fikri Karadağ, bugüne kadar hakkında hiçbir delil ve belgenin çıkmadığını, gizli olarak yapılmış bir faaliyetinin bulunmadığını belirtti.

Karadağ, sözünün delil sayılması gerektiğini ifade ederek, “İddia makamı bize ‘yalancı’ diyor. Benim sahip olduğum bir dürüstlük, onur vardır. Ancak en başından beri Şemdin Sakık’ın sözleri doğru sayılıyor” diye konuştu.

Suçlamaları kabul etmediğini dile getiren Karadağ, “Namuslu, vatanseverler hapse tıkılıyor. Benim olduğu belirtilen telefon ve bilgisayar kayıtları reddediyorum. Aleyhimde hiçbir delil yoktur. Sanıkların hiçbiriyle örgütsel bağlantım yoktu” ifadelerini kullandı.

Karadağ, savcının mütalaasının, iddianamenin aynısı olduğunu savunarak, şunları kaydetti:

“Ben davanın kararının da yazıldığı hissine kapılıyorum. ‘Ergenekon’ isimli bir örgütün adını daha önce duymadım. Ön yargıdan ve kinden Allah’a sığınırım. Yasal dayanaktan yoksun iddialarla tutuklandım. Ben her cümlemi Allah’ın karşısında konuşuyormuşum gibi söylerim. Hakikati söylerim. Allah’a çok şükür ki yargılandığım 6 yıl boyunca aleyhimde tek bir delil ve belge gelmedi.”

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, sanık Karadağ’ı savunma kapsamında beyanda bulunması için uyardı.

Duruşma, Karadağ’ın beyanlarının alınmasıyla devam ediyor.

Bir cevap yazın