Esed’in sözleri BM’de hayal kırıklığı oluşturdux

Ban’ın Sözcüsü Martin Nesirky, düzenlediği basın toplantısında, Suriye halkının ”gerçek bir çözüme” ihtiyacı olduğunu belirterek, Genel Sekreter Ban’ın, Esed’in ”Suriye halkının acılarını sonlandırmaya katkı sağlamayan” konuşması nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Esed’in konuşmasının Suriye’de siyasi geçiş sürecinin ve bütün Suriye halkının temsilcilerini içeren geçiş dönemi yönetiminin kurulmasının en önemli unsurlarını reddettiğini vurgulayan Nesirky, BM’nin Suriye halkının acılarını hafifletmek için Suriye içinde ve dışında ilgili kuruluşlarla birlikte çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Nesirky şunları kaydetti:

”BM, Suriye halkına, meşru talepleri olan, barış, saygınlık, özgürlük, adalet ve demokrasiyi elde etmeleri için yardım etmeye devam edecektir. Genel Sekreter, Suriye sorununun askeri tedbirlerle çözülemeyeceği görüşünü yinelemektedir.

Genel Sekreter Ban ve BM ve Arap Birliği’nin Suriye özel temsilcisi İbrahimi, Suriye’de politik çözümü savunmaya devam etmektedirler. Bu çözüm, Suriye’de geçiş hükümeti kurulması, BM gözetiminde adil ve özgür seçimlerin gerçekleştirilmesidir.”

Nesirky, uluslararası toplumun bir an önce bir araya gelerek Suriye halkının, bütün grup ve azınlıkların haklarının korunacağı demokratik Suriye’yi kurmalarına yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın