Eskişehir-Konya hızlı tren seferleri başladı

Ankara-Eskişehir ile Ankara-Konya hizmet veren ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Yüksek Hızlı Tren (YHT’ şeferleri, Eskişehir-Konya arasında da hizmet girdi.

Eskişehir-Konya YHT hattı, Eskişehir’de düzenlenen törenle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından işletmeye açıldı. Başbakan Erdoğan, ”Yol medeniyettir, demir yolları medeniyettir. İşte bunlar aldığımız mesafeyi gösteriyor. Lafla medeni olmak olmaz, icraatla olur. Şimdi artık biz dünyaya ray ihraç eder ülke konumuna geldik” dedi. 

Başbakan İlk haftada yolculuğun ücretinin  5 lira olacağı müjdesini de verdi.

ESKİŞEHİR’E GİDERKEN HIZLI TRENİ SÜRDÜ

Eskişehir-Konya hattının açılışı için Eskişehir’e giden Başbakan Erdoğan hızlı trene bindi. Bir süre trenin kontrolü Başbakan’daydı. Erdoğan, Tren Eskişehir Garı’na vardığında coşkulu bir karşılama vardı.  Eskişehir’e ayak basan Başbakan Erdoğan zaman kaybetmeden açılışın yapılacağı Eskişehir Garı’ndaki alana geçti.

“3 BAŞKENT BİRBİRİNE BAĞLANDI”

Törende bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, bugün iki büyük ilin; Selçuklu’nun başkenti Konya ile Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’i yüksek hızlı tren seferleriyle birbirine bağlandığını söyledi.

Aslında 2 değil, 3 başkentin yüksek hızlı trenle birbirine bağlandığını belirten Başbakan Erdoğan, kadim Selçuklu başkenti Konya, Türkiye Cumhuriyetinin başkenti Ankara ve Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’in birbiriyle kucaklaştığını, Osmanlı başkentleri Bursa ve İstanbul ile bir dönem Selçuklu’ya başkentlik etmiş Sivas’ın bu buluşmaya katılacaklarını ifade etti.

“MEVLANA VE YUNUS DOSTLARI KISA SÜREDE KAVUŞACAK” 

Hoca Nasrettin’in Eskişehir Sivrihisar’da doğduğunu, Konya Akşehir’de okuduğunu ve orada vefat ettiğini anlatan Başbakan Erdoğan, ”Hoca Nasrettin eşeğine ters de binse düz de binse er ya da geç gideceği yere ulaşıyordu. Hoca Nasrettin’in gittiği o yolu Eskişehir ile Konya’yı biz şimdi yüksek hızlı trenle buluşturuyoruz. Ters de binseniz, düz de binseniz güven içinde, konfor içinde aynı yolu, Hoca Nasrettin’in yolunu 2 saatte kat etmek mümkün olacak” dedi.

”Artık Mevlana dostları ile Yunus dostları çok kısa sürede hasret giderebilecek” diyen Erdoğan, geçmişle bugünü ve geleceği, başkentleri, insanları olduğu kadar medeniyeti, kültürü, tarihi de buluşturan yüksek hızlı trenin hayırlı olmasını dileyerek, emeği geçenleri kutladı.

”ESKİŞEHİR DEMİRYOLU ÜRETİMİNDE ARTIK MARKA OLUYOR”

Eskişehir’i Türkiye’nin dört bir yanına bağlamak için de dünyaya bağlamak için de projelerin, yol haritasının ve programın hazır olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, ”Eskişehir sadece odun pazarı evleriyle dünya markası olmuyor. Eskişehir sadece Yunus Emresiyle, Nasrettin Hocasıyla dünyada marka olmuyor. Eskişehir sadece Lüle taşıyla dünyada marka olmuyor, Eskişehir sadece tekstiliyle dünyada marka olmuyor. Eskişehir aynı zamanda yüksek ileri teknolojiyle yapılan yüksek hızlı tren hatlarının kavşağında olmasıyla da dünyada marka oluyor” ifadelerini kullandı.

Geçmişte ”Bozkurt” ve ”Karakurt” lokomotiflerini, ”Devrim” arabasını üreten Eskişehir TÜLOMSAŞ tesislerini bugün Avrupa’ya lokomotif ihraç eden modern bir tesis haline getirdiklerini anlatan Erdoğan, bunu AK Parti iktidarlarının gerçekleştirdiklerini söyledi.

”Neredeydi bizden öncelikler? Onların öyle bir hedefi değil, hayali, rüyaları bile yoktu” diyen Başbakan Erdoğan, Eskişehir’in demiryolu üretim tesisleriyle de marka olduğunu vurguladı.

“DEMİRYOLLARINDA CUMHURİYETİN İLK YILLARINDAKİ HAMLEYE EŞDEĞER BİR RAKAMA ULAŞTIK”

Başkan, şunları kaydetti:

”Biz sadece yerele takılıp kalmıyoruz. Sınırların içine hapsolmuyoruz. Çok değil, 10 yıl önce Türkiye bırakın yüksek hızlı tren yapmayı 100 yıl önce, 150 yıl önce yapılan mevcut demiryollarını yenileyemiyordu. Türkiye, ray üreticisi ülkelerin kapısında adeta sıraya giriyor, ithal edebildiği kadar rayla mevcut hatları yenilemeye çalışıyordu. Siz bilir misiniz? Bizim Karabük’teki Kardemir 10 metre uzunluğunda ray üretiyordu ve bunlar perçinlenerek yapılıyordu ama şimdi yaklaşık 60 metre uzunluğunda ray üretiyoruz ve bunlar kaynak sistemiyle yapılıyor. Yolda giderken de daha önce olduğu gibi o gürültülü sistemler kayboluyor, huzur içinde yolculuğunuzu yapabiliyorsunuz. Masanızın üzerinde çayınız, yemeğiniz her şeyiniz rahatlıkla durabiliyor. Artık taka tuka giden bir tren yok. Buralara geldik.

Yol medeniyettir. Demir yolları medeniyettir. İşte bunlar aldığımız mesafeyi gösteriyor. Lafla medeni olmak olmaz, icraatla olur. Şimdi artık biz dünyaya ray ihraç eder ülke konumuna geldik. Yüksek hızlı tren yolu yapımında ve işletmeciliğinde dünyanın 8’inci, Avrupa’nın 6’ncı ülkesi olduk. Pekin’den Londra’ya uzanan modern ipek demir yolunu Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars projeleriyle hayata geçiriyoruz.

2004-2012 arasında yılda ortalama 137 kilometre, toplamda bin 94 kilometre demiryolu yaptık. Bu rakam Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki demiryolu hamlesinde yapılan yollara eş değerdir.” 

BAŞBAKAN’DAN MÜJDE

Eskişehir’den Konya’ya telekonferans sistemi ile seslenen Başbakan’ın bir de müjdesi vardı. Başbakan Erdoğan, “İlk bir hafta Konya-Eskişehir sadece 5 lira olacak” dedi. 

SEFERLERE BAŞLAMA KOMUTU BAŞBAKAN’DAN

Başbakan Erdoğan konuşmasının ardından Eskişehir’den Konya’ya gidecek Yüksek Hızlı Tren’in makinistine, ”disk” denilen işaret levhasıyla komut verdi ve ilk seferi başlattı.

Törene, eski Başbakan Yıldırım Akbulut’un yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, bölge milletvekilleri ve diğer yetkililer katıldı. 

ESKİŞEHİR-KONYA ARASI 1 SAAT 50 DAKİKAYA İNDİ

Eskişehir-Konya YHT seferlerinin başlamasıyla iki şehir arası seyahat süresi 1 saat 50 dakikaya, Konya-Bursa arası seyahat süresi de 4 saate düştü.

Eskişehir-Konya arasında ilk etapta Eskişehir’den saat 08.30 ve 14.30’da, Konya’dan da saat 11.30 ve 17.25’te olmak üzere günlük 4 sefer düzenlenecek.

Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hatlarında olduğu gibi Bursa-Konya arasında YHT ile otobüs bağlantılı kombine taşımacılık yapılacak. Böylece otobüsle 8 saat olan Konya-Bursa arası seyahat süresi 4 saate düşecek. 

Bir cevap yazın