KCK davasında 8 tahliye

Ağrı Doğubeyazıt KCK davasının görüldüğü Erzurum 4. Ağır ceza Mahkemesi’nde 8’i tutuklu 21 sanıklı dava duruşmasında mahkeme heyeti tutuklu 8 sanık hakkında tahliye kararı verdi.

Aralarında Doğubeyazıt BDP İlçe Başkanı İsa Özer, Belediye Meclis üyeleri ve BDP’li yöneticilerinde bulunduğu 8’i tutuklu toplam 21 sanığın yargılandığı dava duruşmasında mahkeme heyeti, İsa Özer, Diren Yağan, Hatice Özhan, Şerife Günhan, Mustafa Özer, Nuri Çelik, Halit Oral ve Ahmet Kaya’nın yeni yasal düzenlemeleri dikkate alarak tahliye edilmelerine karar verdi.

Duruşma dosyadaki eksiklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi. Duruşma salonunda yüzü mozaiklenerek ekrana verilen gizli tanığın ifadelerini tutuklu sanıklar reddetti.

Okan Bayülgen’e TV 8 şoku!

Sabah yazarı Yüksel Aytuğ’un edindiği bilgiye göre ünlü şovmen, kanalın finansını sağlayan TV8’in sahibi Mehmet Nazif Günal’la arası açılınca projeden çekilme kararı aldığını bildirdi.

OKAN Bayülgen’in başına geçeceği ve ‘resmi ortak’ statüsüyle patronluk yapacağı TV 8’in kardeş gençlik kanalı On8 TV projesi şimdilik durdu.

Okan Bayülgen bir gençlik kanalı kurma fikrini önce kanalın genel müdürü Abiş Hopikoğlu’na açmış, proje olumlu bulunmuş ve kanalın sahibi Mehmet Nazif Günal’ın da onayıyla hazırlıklar başlatılmıştı.

Ancak zaman geçtikçe, Günal ile Bayülgen arasındaki ilişki bozuldu ve nihayet kopma noktasına geldi. Geride bıraktığımız günlerde ise diyalog tamamen kesildi.

Okan, ayrılma isteğini bildirince; kanal yönetimi de hazırlık aşamasında yapılan onca masrafı öne sürerek, Bayülgen’e ihtar çekti.

Aslında Okan Bayülgen’in On8 TV’ye ortaklığı tamamen ‘şifahi’ bir anlaşmaydı ve herhangi bir yazılı sözleşmeye dayanmıyordu.

Ancak bir yıldır kanalla ilgili her türlü kararın alınmasında ‘en yetkili ağız’ olan Bayülgen’in, ayrılma kararıyla proje belirsiz bir sürece girdi.

Özel kaynaklardan edindiğim bilgiye göre; Mehmet Nazif Günal, On8 TV projesini Okan’sız sürdürmek ve yeni bir ekip kurmak için çalışmalara başladı.

Ancak uğradığı maddi kayıptan sorumlu tuttuğu Okan Bayülgen’in peşini de kolay kolay bırakacak gibi değil.

TV 8 ile tüm ilişkisini kesen Okan Bayülgen ise yeni projelerini gerçekleştirmek için bazı kanallarla görüşmelerini sürdürüyor.

Şanslı 8 bin kişi belirlendi

 İnternet devi Google, ABD’de internet bağlantılı yeni gözlükleri deneyecek 8 bin şanslı kullanıcıyı belirledi.

Google, şanslı kişilere, gözlüğün deneme versiyonunu kullanmaya hak kazandıklarını dünden itibaren bildirmeye başladı.

“Google Glass” (Google Gözlük) ürününü deneyecek kullanıcılar, gözlük başına 1500 dolar ödeyecek ve gözlüklerini teslim almak için New York, Los Angeles ya da San Francisco’ya gidecek.

Akıllı telefonlarla benzer özelliklere sahip olan yeni ürünün dokunmatik ekran yerine sesli komutlara yanıt verecek biçimde tasarlandığı belirtiliyor.

Çerçevelerinden birine küçük bir kamera ve ekran yerleştirilen gözlükler sayesinde kullanıcıların, e-postalarını kontrol edebilecekleri, sosyal paylaşım sitelerini ziyaret edebilecekleri ya da ellerini kullanmadan fotoğraf ve video çekimi yapabilecekleri ifade ediliyor.

Google için çalışan mühendisler, deneme kullanımlarının ışığında ürünün eksiklerini gidermeye çalışacak ve beklentilere göre “Google Glass” bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında, 700 ila 1500 dolar arasında bir fiyata piyasaya sunulacak. 

Almanya’da Türklerin olduğu apartmanda yangın: 8 ölü

Stuttgart yakınlarında bulunan Backnang kentinin Belediye Başkanı Frank Nopper, sabaha karşı bir apartmanda çıkan yangında ölen Türklerin sayısının 8’e çıktığını belirtti.

Ölen anne ve 7 çocuğunun soyadının Soykan olduğu ifade edildi.

Yetkililer, 13 kişinin kayıtlı olduğu apartmanda daha fazla kişinin yaşıyor olabileceğini kaydetti.

Daha önceki açıklamada, biri ağır, üç kişinin de yaralandığı ifade edilmişti.

Açıklığa kavuşturulmalı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da, olayla ilgili alarak şu ifadeleri kullandı:

”Almanya’daki yangın hadisesinin çıkış nedeni, yetkililerin yaptıkları ve yapacakları çalışmaları yakından takip ediyoruz. Almanya’dan, yangının gerçek nedeninin hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturmasını ve kamuoyuna açıklamasını bekliyoruz.”

Kimlikler belli oldu

Ölenlerin isimleri ve yaşları ise şöyle açıklandı: Anne Nazlı Özcan Soykan (40), Hatice Soykan (17), Yılmaz Soykan (14), Abdülkadir Soykan (8), İzzet Soykan (7), Yasin Soykan (6), Ahmet Soykan (3) ve Murat Soykan (6 aylık).

Yangın sonucu İbrahim Soykan’ın ise ağır yaralı olduğu öğrenildi.

Siirt’te 8 bin öğrenciye kışlık giysi yardımı

Yardımların 3760’ı kent merkezi, diğerleri ise ilçelerde daha önceden belirlenen öğrencilere yapıldı. Siirt Sancaklar İlkokulu’nda yapılan dağıtıma Vali Ahmet Aydın da katılarak, bazı öğrencileri kendi elleriyle giydirdi.

Vali Aydın, dağıtılan giysilerin hiç kullanılmadığını belirterek, “Ben öncelikle bu birleşik markaların sahiplerine çok teşekkür ediyorum. Hakikaten öğrencilerin hem ayakkabı hem beden numaralarına göre hediyeleri geldi. Biz inşallah çok büyük hediyelerle geleceğiz daha fazla hizmet vereceğiz. İnşallah en güzel günlerde hep beraber buluşacağız. Amacımız eğitim, amacımız Siirtimizin güzelliği, amacımız memleketimizin güzelliğidir. Hatta ileride ‘kardeşlik’ projemiz var, hep beraber kardeş olacağız inşallah” dedi.

Yıldız: 8 madencinin ölümü incelenecek

Bakan Yıldız, ilk olarak Akyüz ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Yıldız, daha sonra öğle namazını müteakiben madencinin evinin önünde kılınan cenaze namazına katıldı. Muharrem-Kübra Akyüz çiftinin 4 çocuğundan biri olan Muhsin Akyüz’ün kısa süre önce Funda Aykanat ile sözlendiği ve evllik hazırlığında olduğu öğrenildi. Aykanat, cenaze töreni sırasında gözyaşlarına boğuldu. Akyüz’ün naaşı, gözyaşları arasında kılınan cenaze namazının ardından Uzungüney Köyü Hamdiler Mahalle Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Yıldız, buradan TTK Kozlu Müessesi Müdürlüğü’ne giderek olayla ilgili son durum hakkında bilgi aldı. Kuyu başında bekleyen acılı aileleri ziyaret eden Bakan Yıldız, olay hakkında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

 YILDIZ: DENETİM ÖZEL VE KAMU DİYE AYRILMAZ

Bakan Taner Yıldız, ihmal ihtimali ile ilgili “Herhangi bir kusur varsa bunun üzerine direkt ve doğrudan cesaretle gideceğiz. Bu tür cümleleri önceden söylemek son derece sakıncalıdır.” diye konuştu.
Metan gazının boğucu özelliğine değinen Yıldız, şunları söyledi: “Metan gazı zehirli değildir, ama boğucu bir gazdır. Oksijen miktarının azalmasından dolayı böyle bir basınç oluştu. Sekiz işçi kardeşimiz, üçü yer altında olmak üzere beşi defnedilmeye başlandı. Bu esnada oksijen miktarı azaldığı için ölüm sebepleri böyle görünüyor. Adli ve idari soruşturmalar tamamlanıncaya kadar teknik konuda bir fikir yürütmemeye gayret ediyoruz. Arkadaşlarımızdan bilgi aldık. Bu konuyla alakalı bin 500 ton kömürün, basınçla deşarjın bulunduğu yerden tarafımızın olduğu yere geldiği bilgisi var. Üç arkadaşımız orada. Akşama doğru, metan gazının sınırları içerisinden arkadaşlara ulaşma çalışmaları başlayacak. Kurtarma ekiplerini riske atmadan bu çalışmaları götürmemiz gerekiyor. Allah beterinden korusun, bir daha böyle bir kazanın yaşanmamasını ümit ediyoruz.”

Denetimin özel ve kamu sektöründe ayrıcalıklı olmadığını belirten Yıldız, “Denetimin özel sektörü kamu sektörü olmaz. Bizim burada kurallarımız var. Bu kuralların özel sektöre uygulandığında ağırlaştırılan veya hafifletilen, kamu sektörüne uygulandığında ağırlaştırılan veya hafifletilen yanı olmaz. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile alakalı konularda Çalışma Bakanımız buraya geldi. O da denetimlerini sürdürecek. O arada geçen sürede ne olduğunu, adli ve idari soruşturmalar neticelendiğinde kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.
Bakan Yıldız, daha sonra Kozlu Aziziye Camii’nde Köksal Kadıoğlu’nun cenaze namazına katıldı.

ALMANYA’DAKİ KARDEŞİN GÖZYAŞLARI

Almanya’da yaşayan Emine Sarısoy da, “Abi sana yer altına girme dedim. Sen de bana ‘5 sene kaldı kardeşim, emekli olayım bırakacağım’ demiştin.” şeklinde ağıt yaktı.