Diyarbakır Valisi’nden İzmir açıklaması

Vali Toprak, konuyla ilgili olarak AA muhabirine, 3 yılı aşkın süredir Diyarbakır’da görev yaptığını, son kararnameyle İzmir Valiliği görevine atamasının yapıldığını anımsattı.

Atamayı, “Bize güvenenlerin takdiri ve teveccühüdür” diye değerlendiren Toprak, şunları söyledi:

“Kamu görevlisi olduğumuz için ne zaman ve nereye atanacağımız belli olmuyor. Ülkemizin çok güzel bir kentinden, yine çok güzel başka bir iline atandım. Buradaki süreye bağlı kalmaksızın bize verilen görevi diğer arkadaşlarımızla birlikte yerine getirmeye çalıştık. Devletin ve hükümetin vatandaş odaklı hizmet anlayışı içerisinde görevimizi yerine getirdik. Vatandaşın canını, kendi canımızdan daha aziz bildik ve vatandaşın incinmemesi için çaba sarf ettik. Vatandaşın kaliteli hizmet alması için gece gündüz demeden çalıştık. 3 yıl süresince bu kadim kentin tüm güzelliklerini doya doya yaşadık.”

Toprak, çalıştıkları yerlerde kamu görevlileri ile vatandaşlar arasında duygusal bağlar oluştuğuna da değinerek “Bu nedenle Diyarbakır’daki vatandaşlarımızı çok özleyeceğim. Vatandaş odaklı hizmet anlayışımızı İzmir’de de devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

Bakanda’dan süt anneliği merkezi açıklaması

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ve Kalkınma Bakanı Yılmaz, Uzunköprü’deki temaslarının ardından Edirne’de Trakya Üniversitesi’nin Yenidoğan, Onkoloji, Çocuk Ünitesi ile Akıl ve Ruh Sağlığı Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdiler. Törende konuşan Bakan Yılmaz, emeği geçenlere teşekkür etti.

Bakan Müezzinoğlu ise, “2000’li yıllarda sağlık için yurt dışına giden hasta sayısı 10-15 bin civarındaydı. İnsanımız ortalama 50 bin ila 100 bin dolar harcama yaparak yurt dışına gidiyordu. Şimdi geldiğimiz noktada geçtiğimiz gün aldığımız rakamlara göre yıllık 490 binin üzerinde sağlık turizmi ile ülkemize gelen vatandaşlar var. Zaman zaman tartışılan anne sütü konusu var. Bizim kültürümüzde süt anneliği var. Süt anneliği merkezleri projesinin hukuki zeminini de oluşturduğumuzda bu proje erken doğmuş prematüre bebeklerimizin yaşatılabilmesi için önemli ve anlamlı bir proje olacaktır. Hiçbir hastamızı mağdur etmeden ama fırsatçılara da teslim olmadan bu yolculuğu yapacağız. Önümüzdeki süreçte birçok stratejik ilacın ülkemizde üretilmesi ile ilgili olarak yeni adımlar atacağız ve birileri bizim ümüğümüzü canı istediği zaman sıkamasın” dedi.

Bu arada, açılış öncesi bir grup öğrenci gösteri yaptı. Gösteri yapan öğrencilere özel güvenlik görevlileri müdahale etti.

YGS’den yanlış fotoğraf açıklaması

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Yasin Bulduklu, Malatya’da bir genç kızın YGS giriş belgesinde annesinin fotoğrafının bulunmasıyla ilgili, ”Adayın yerine annesinin başvuru yapmış olması yanlış bir uygulamadır. Aday, başvuru merkezine bizzat gitmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Bulduklu, yazılı açıklamasında, Malatya’da Nihal Çalışkan’ın (19), Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) giriş belgesinde, kendisinin yerine annesinin fotoğrafının bulunması ve yanlışlığın düzeltilmesi için ÖSYM’ye müracaat etmesi üzerine, başvuruyu kabul eden merkez hakkında işlem başlatıldığını belirtti.

”Adayın yerine annesinin başvuru yapmasının yanlış bir uygulama” olduğunu ve ”adayın başvuru merkezine bizzat gitmesi gerektiğini” vurgulayan Bulduklu, şunları kaydetti:

”Başvuru, haberde iddia edildiği gibi 19 Ocak’ta alınmamıştır. Aday, 9 Ocak’ta saat 10.41’de başvurusunu tamamlamıştır. Bilindiği üzere, 2013 YGS başvuruları 2-15 Ocak 2013 tarihlerinde alınmıştır. Adaylar başvurularını yaptıktan sonra kendilerine şifreleri elden teslim edilmekte ve bilgilerinin doğru olduğuna ilişkin imza alınarak bu evrakın bir nüshası da adaya verilmektedir. Adayın bugüne kadar bu resmi görmemiş olması düşündürücüdür. Adayın eczacılık hedefi olduğu ve sınava giremezse mağdur olacağı haberde yer almıştır. Konuyla ilgili olarak adayla iletişime geçilmiştir ve sınava alınmasında herhangi bir sorun yaşamayacaktır.”

Valilikten ‘cinnet geçiren asker’ açıklaması

Valilikten yapılan açıklamada, ”Pervari ilçesi İğneli Jandarma Karakol Komutanlığı’nda görevli 1992/3 tertip jandarma er Samet Maya, girdiği bunalım sonucu 5 Şubat saat 15.15 sıralarında G-3 piyade tüfeği ile aynı koğuşta 3 arkadaşını şehit etmiş, kendisini de yaralamıştır. Yaralı jandarma er Samet Maya, Siirt Devlet Hastanesi’ne nakledilmiştir. Olayla ilgili soruşturma devam etmektedir” denildi.