‘Akil adamlar’ Vatikan’da devrede

Getirdiği yeniliklerle adından söz ettiren Papa Francesco, kardinallerin, “Vatikan’da artık tek başlı yönetim istemiyoruz” tepkilerini dikkate alarak, kendisine Kutsal Makam Vatikan’ın yönetimi konusunda danışmanlık yapacak ve bazı reformlar üzerinde çalışacak ‘Akil kardinaller’ heyeti oluşturdu.

Yaklaşık 1.2 milyar takipçisiyle Hıristiyanlıkta en kalabalık cemaate sahip Katoliklerin merkezi Vatikan’ın yönetim kademesi ‘Curia Romana (Vatikan Divanı)’ köklü değişimden geçiyor. ‘İlklerin Papası’ olarak anılan Latin Amerikalı Papa Francesco, son olarak 1962-65 yılları arasında düzenlenen 2’nci Vatikan Konsili sonucu yenilenen kiliseye yeni soluk getirme kararı aldı. Papa, Avrupa odaklı yönetilmekle suçlanan Katolik Kilisesi’nin evrenselliği ve homojenliğini ortaya koymak amacıyla 5 kıtadan, 8 kardinal atayarak, ‘Akiller’ heyeti oluşturdu. 1 Ekim’de ilk kez toplanacak heyet, Papa’nın başkanlık ettiği Vatikan Divanı’nın yapısı ve buna bağlı olarak yönetim ilkelerinin belirlendiği anayasa olan Pastor Bonus’a yönelik revizyonun nasıl gerçekleştirilebileceğini görüşecek. ‘Devrim gibi’ diye nitelenen bu karar uyarınca ‘Akil kardinaller’, böylece son kararı yine Papa verecek olsa da, ona gösterecekleri yolla Kutsal Makam’ı tek merkezli bir yönetime sahip olmaktan kurtaracak.

“VATİKAN’DA TEK BAŞLI YÖNETİM İSTEMİYORUZ”

Papa’nın bu kararının ardında, seleflerinin seçimi sırasında gerçekleştirilen Kardinaller Meclisi toplantılarında sık dile getirilen, “Vatikan’ı, Papa’nın tek başına yönetmesini istemiyoruz” isteğinin yattığı belirtildi. Bunun yanı sıra, skandallardan dolayı ‘İnanç krizi’ üzerine, Kilise’nin özellikle Avrupa’da inanan kaybetmesinin de büyük etkisi olduğu öne sürülüyor. Papa’nın “akiller” modelini, mensubu olduğu Cizvit tarikatından aldığı tahmin ediliyor. Aralarından ilk kez bir Papa seçilen tarikat, bir yöneticinin dışında, farklı dil ve milletten oluşan 10 danışman tarafından idare ediliyor.

DEVLET SEKRETERİNİN YETKİLERİ ZAYIFLADI

Bu yeni sistemle, Vatikan Divanı’nın, bilhassa devlet sekreterliğinin yetkilerinin de zayıflatılmış olduğu yorumları yapılırken, Vatikan’dan yapılan açıklamayla bu, “Divan eksiksiz olarak görevlerini yerine getirmeye devam edecek” diye yalanlandı.

Bir monsenyörün sekreterliğini yürüteceği akil kardinaller heyetinde şu isimler yer aldı: Vatikan Şehir Valisi Giuseppe Bertello, Santiago emekli Başpiskoposu Francisco Javier Ezzazuriz Ossa, Asya Piskoposluk Konferansı Başkanı ve Bombay Başpiskoposu Oswald Gracias, Münih ve Freising Başpiskoposu Reinhard Marx, Kongo Cumhuriyeti Kinshasa Başpiskoposu Laurent Monswengo Pasinya, Boston Başpiskoposu Sean Patrick O’Malley, Sidney Başpiskoposu George Pell, Tegucigalpa (Honduras) Başpiskoposu Oscar Maradiaga. Heyetteki kardinallerin sayısının ise ileride artabileceği de belirtildi.

‘Akil Adamlar’!

Çözüm sürecine katkı verecek olan akil insanlar heyeti toplam 63 kişiden oluşuyor. Rifat Hisarcıklıoğlu, Can Paker, Tarhan Erdem, Yılmaz Ensaroğlu, Ahmet Taşgetiren, Deniz Ülke Arıboğan, Yusuf Şevki Hakyemez bölge grubu başkanları olarak yer aldı. Meseleye dair birikimi bulunan ve toplumun çeşitli kesimlerinin itibarını kazanmış olan yazar, sanatçı, akademisyen ve STK temsilcilerinden müteşekkil akil insanlar heyetinin dokuzar kişilik gruplar halinde 7 bölgede faaliyet göstermesi planlanıyor. Bölgelere göre oluşturulan her grubun birer başkan, başkan vekili ve sekreteri olacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, akil insanlar heyetiyle, yarın saat 18.00’de Dolmabahçe Başbakanlık ofisinde biraraya gelecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün grup toplantısında yaptığı konuşmada, akil insanlar heyetinin isimlerini kısa bir süre zarfında kamuoyuna duyuracaklarını açıklayarak, “Hem biz bu heyetteki akil insanların görüş ve önerilerini dinleyecek, onlarla istişarelerde bulunacağız, hem de onlar bölgelerimizde bir kısım etkinlikler gerçekleştirerek halkımızla, kanaat önderleriyle buluşacaklar” demişti.

İŞTE AKİL İNSANLAR HEYETİ

AKDENİZ BÖLGESİ

1. BAŞKAN: RİFAT HİSARCIKLIOĞLU

2. BAŞKAN VEKİLİ: LALE MANSUR

3. SEKRETER: TARIK ÇELENK

4. KADİR İNANIR

5. NİHAL BENGİSU KARACA

6. ŞÜKRÜ KARATEPE

7. MUHSİN KIZILKAYA

8. ÖZTÜRK TÜRKDOĞAN (İHD)

9. HÜSEYİN YAYMAN

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

1. BAŞKAN: CAN PAKER

2. BAŞKAN VEKİLİ: SİBEL ERASLAN

3. SEKRETER: AYHAN OGAN

4. MAHMUT ARSLAN (HAK-İŞ)

5. ABDURRAHMAN DİLİPAK

6. İZZETTİN DOĞAN

7. ABDURRAHMAN KURT

8. ZÜBEYDE TEKER

9. MEHMET UÇUM

EGE BÖLGESİ

1. BAŞKAN: TARHAN ERDEM

2. BAŞKAN VEKİLİ: AVNİ ÖZGÜREL

3. SEKRETER: ARZUHAN DOĞAN YALÇINDAĞ

4. VEDAT AHSEN COŞAR (TBB)

5. EROL EKİCİ (DİSK)

6. HİLAL KAPLAN

7. FUAT KEYMAN

8. FEHMİ KORU

9. BASKIN ORAN

GÜNEDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

1. BAŞKAN: YILMAZ ENSAROĞLU

2. BAŞKAN VEKİLİ: KEZBAN HATEMİ

3. SEKRETER: MEHMET EMİN EKMEN

4. MURAT BELGE

5. FAZIL HÜSNÜ ERDEM

6. YILMAZ ERDOĞAN

7. ETYEN MAHÇUPYAN

8. LAMİ ÖZGEN (KESK)

9. AHMET FARUK ÜNSAL (MAZLUM DER)

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

1. BAŞKAN: AHMET TAŞGETİREN

2. BAŞKAN VEKİLİ: BERİL DEDEOĞLU

3. SEKRETER: CEMAL UŞŞAK

4. VAHAP COŞKUN

5. DOĞU ERGİL

6. EROL GÖKA

7. MUSTAFA KUMLU (TÜRK-İŞ)

8. FADİME ÖZKAN

9. CELALETTİN TAŞ

MARMARA BÖLGESİ

1. BAŞKAN: DENİZ ÜLKE ARIBOĞAN

2. BAŞKAN VEKİLİ: MİTHAT SANCAR

3. SEKRETER: LEVENT KORKUT

4. MUSTAFA ARMAĞAN

5. ALİ BAYRAMOĞLU

6. AHMET GÜNDOĞDU

7. HAYRETTİN KARAMAN

8. HÜLYA KOÇYİĞİT

9. YÜCEL SAYMAN

KARADENİZ BÖLGESİ

1. BAŞKAN: YUSUF ŞEVKİ HAKYEMEZ

2. BAŞKAN VEKİLİ: VEDAT BİLGİN

3. SEKRETER: FATMA BENLİ

4. ŞEMSİ BAYRAKTAR (TZOB)

5. KÜRŞAT BUMİN

6. ORAL ÇALIŞLAR

7. ORHAN GENCEBAY

8. YILDIRAY OĞUR

9. BENDEVİ PALANDÖKEN (TESK)