Esed’in 100 askeri esir alındı

Suriye’nin Deyirzor kentinde muhalifler ile rejim yanlısı askerler arasında çıkan çatışmada 100 rejim yanlısı asker Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından esir alındı.

Suriye’nin Deyirzor kentinin dış semtinde içerisinde Esed yanlısı ordu birliklerinin bulunduğu askeri karakola ÖSO askerleri tarafından baskın düzenlendi. Çıkan çatılmada 100 kadar rejim yanlısı asker esir alındı. Karakol içerisinde bulunan 1 depo mühimmata ÖSO askerleri el koydu. Ele geçirilen havan, kısa ve uzun namlulu silahlar, havan mühimmatı, çeşitli çap ve marka silahlara ait mermiler, telsiz, askeri üniforma ve diğer askeri malzemelere el konuldu

Diyarbakır’da 2 köy karantinaya alındı

Edinilen bilgiye göre, Yeniköy ve Üçkardeş köylerinde 2 köpeğin kuduz belirtileri göstermesi üzerine köylüler, durumu Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne bildirdi. Üçkardeş köyündeki kuduz şüphesi bulunan köpek tarafından ısırılan büyükbaş hayvan telef oldu.

Köpeklerden alınan numuneler, Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Köpeklerin kuduz olduğunun ortaya çıkması üzerine 2 köy karantinaya alındı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, iki köydeki hayvanların aşılanarak köylere giriş ve çıkışların kontrol altına alındığı bildirildi.

Köy sakinlerinin Sağlık Grup Başkanlığı ekiplerince sağlık kontrolünden geçirildiği kaydedilen açıklamada, ”Kuduz belirtileri görülen bu tür vakalar vatandaşlarımız tarafından tespit edildiği takdirde müdahale edilmeden ve zaman kaybetmeden müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir” denildi.

Terör örgütünün sözde yöneticisi gözaltına alındı

Geçen şubat ayında terör örgütü PKK’nın yurt dışındaki yasadışı gelirlerine karşı İspanya’da operasyon başlatılmıştı.

İspanya’da 6, Fransa’da da 17 kişinin gözaltına alındığı ‘Kapadokya’ adlı operasyon kapsamında arandığı belirtilen Yılmaz O’nun da dün gözaltına alınıdığı belirtildi.

Terör örgütü PKK’nın Avrupa yapılanmasında görev aldığı iddia edilen Yılmaz O’nun, Brüksel’de gözaltına alındığı bildirildi.

İspanya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, bir süredir İspanya’da bulunan terör örgütü yönetici olduğu öne sürülen Yılmaz O, Tunus’a gitmek üzere gittiği Zaventen Havaalanı’nda gözaltına alındı.

Açıklamada, hakkında İspanya Ulusal Mahkemesi tarafından çıkarılmış uluslararası tutuklama emri bulunan Yılmaz O’nun Belçika polisi tarafından yakalanmasına İspanyol polisinin de yardımcı olduğu bilgisi verildi.