Kadın polisin araç sitemi

Midyat Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği, Mardin Barosu Midyat Temsilciliği, ÇATOM, İlçe Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Müftülüğü, Hacı Cemil Çelik Kız Kuran Kursu Konferans Salonu’nda ‘Kadına yönelik şiddet ve kadın hakları’ konulu semineri düzenledi.

“KANUNLAR KADINLARIN LEHİNDE”

Yaklaşık 500 kişinin izlediği seminerde ilk olarak konuşan Mardin Barosu avukatlarından Halil Altunkaynak, kanun maddelerini incelediği zaman bir erkek olarak ürktüğünü belirtti. Altunkaynak, “Bir kadın isterse eşini direk cezaevine gönderebilir. Yani işte, bana tokat attı falanla uğraşmasına da gerek yok. Aslında kanunlar Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınların lehinedir. Eğer haklarınızı öğrenirseniz, inanın bir erkek, şu mevcut kanunlarla kadınların önünde çok çok acizdir. Bunu bir hukukçu olarak söylüyorum. Çok risktedir bir erkek inanın. Dolayısıyla kanunlarda bir sıkıntı yok. Gerçekten kanunlar kadını koruyor. Tek yapmanız gereken şey hakkınızı iyi bilmektir” dedi.

“BAYANIZ DİYE BİZİ BÜRODA, EVRAK İŞİNDE ÇALIŞTIRIYORLAR”

İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği’nde görevli kadın polis memuru Gamze Deniz de yaptığı konuşmada, kadına yönelik şiddete sadece ev kadınlarının uğramadığını söyledi. İkinci planda olan kadının iş yaşamında da zorluklar olduğunu belirten polis memuru Deniz, “En önemli sıkıntımız bayanız diye ne yapıp edip, bizi büroda çalıştırırlar. Evrak işinde çalıştırırlar. Bir sürü yeteneğimiz olmasına rağmen, o yeteneğimizi geliştirip kendimizi daha net ifade edebileceğimiz, hatta başarılı olacağımız alanlara geçmekte çok zorluk çekeriz. Hala bir üst seviyeye çıkmak için ne yazık ki cinsiyet ayrımcılığına maruz kalırız. Birçok yerde bayan müdür, bayan amir görebilirsiniz veya bayan komiser görebilirsiniz ama ne yazık ki hala onlar da cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmaktadırlar. Dilerim bu sorunları hep birlikte tüm kadınlar ve bize destek veren beylerle beraber aşarız” diye konuştu.

“KADIN KİMLİĞİM NEDENİYLE HAKARETE UĞRADIM”

Kadın olmasından dolayı polislik mesleğinde çok büyük sıkıntılar yaşadığını aktaran Gamze Deniz, bir üst amiri tarafından bayan olduğu için araç kullanmasının yasaklandığını ifade ederek, şöyle dedi:

“Benim başıma şöyle bir olay geldi. Benim bir üst amirim sırf bayan olduğum için araç kullanmamı yasakladı. Ben bununla mücadele etmek için bayağı bir zaman harcadım. Hatta bir an istifa etmeyi bile düşündüm, çünkü cinsiyet ayrımcılığına maruz kaldım. Benim cinsiyetime, kadınlık kimliğim nedeniyle hakarete uğradım. Bu benim çok ağrıma gitmişti. Bu yüzden istifa bile etmeyi düşündüm, biraz sonra kendi kendime dedim ki; hayır neden istifa edeyim ki? Bu onun görüşü, bu onun düşüncesi, onun yüzünden ben hayatımı, geleceğimi engellememem gerektiği kanaatine vardım. İşime devam ettim ve araç kullanmaya da devam ettim. Maalesef bu sorunları hala yaşıyoruz, hala da yaşanıyor. İnşallah üstesinden geleceğiz. Yılmak yok, yola devam. Bu dünyada biz de varız. Ben kadın olduğum için de çok mutluyum.”

Dizel araç sahiplerine ucuz yakıt müjdesi!

Benzinli araçlarda, daha ucuz olduğu için LPG kullanılıyor. Ancak dizel araç sahipleri bu imkandan yoksun.

Müjdeli haber, Antalya’dan geldi. Geliştirilen yeni bir sistemle dizel araçlarda LPG gibi ucuz ve çevreci olan Doğalgaz kullanılabilecek.

NASIL MI? İŞTE AYRINTILAR..
Akaryakıt fiyatları, araç sahiplerinin en büyük sorunu.

Benzinli araç sahiplerinin tercihi LPG… Dizel araç sahiplerinin ise böyle bir imkanı yok.

Çözüm, ilk denemeleri Antalya’da yapılan “Çift Yakıt Sistemi” ile geldi. Sistem, dizel ile doğalgazın aynı oranda yanması prensibine dayanıyor.

Firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, “Motor bloğunda hiçbir değişiklik yapılmaksızın yüzde 50 dizel, yüzde 50 CNG ilave edilmektedir. Ve bu sayede yüzde 25 bir net yakıt tasarrufu sağlamaktayız.” dedi.

Sistem, aynı zamanda çevreci.

Fehmi Küçükler, “LPG’li araç yüzde 40 tasarruf ederken, CNG’li bir araç yüzde 70 tasarruflara ulaşıyor. Doğalgaz sayesinde daha temiz bir fosil yakıt olduğu için çevreye de çok önemli bir etkisi var. Ekzoz emisyon değerlerini, karbondioksit değerlerini aşağı çekiyor.” dedi.

Sistem, uzun yol yapan kamyon, kamyonet ve ticari araçlar için ideal.

Sistemin altyapısı hazır. Tek sorun, doğalgaz dolum istasyonu ağı.

Firma Satış Direktörü Fehmi Küçükler, “Bugüne kadar bu sistemin yaygınlaşmamasının nedeni gerekli istasyon ağlarının oluşmamasıydı. Bu da gün geçtikçe devam etmekte. Bursa’da açıldı, Sakarya, Bolu, Kayseri’de de var ve bu süreç hızla ilerlemekte.” dedi.

Yakın zamanda LPG logolu araçların yanında CNG logolu araçları da görmek mümkün olacak.

Bayraklı’nın Temizliğine 31 Araçlık Takviye

Bayraklı Belediyesi 17 çöp kamyonu, 2 tanker, 3 süpürge aracı, 1 kepçe, 2 kontrol aracı, 4 bölge çavuş aracı, 1 konteynır yıkama ve 1 servis aracından oluşan 31 yeni hizmet aracı için Smyrna Meydanı’nda tören düzenledi. Törene Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ da katıldı.

Temizlikte marka olduk
Bayraklı’nın Belediye olmasının ardından tüm ilçede temizlik seferberliği çalışması başlattıklarını Smyrna Meydanı’ndaki törende dile getiren Başkan Hasan Karabağ, “Kısa süre içerisinde çalışmalarımız sayesinde Bayraklı İzmir’in en temiz ilçesi oldu. Yarattığımız bu çalışma ortamı ile marka olduk. Temizlik İşleri Müdürlüğümüz kısa sürede yakaladığı ve sürdürdüğü bu başarı sayesinde İSO 9001 Kalite Yönetim ile İSO 14001 Çevre Yönetim Sistem belgeleri alarak temizlikteki iddiasını bir kez daha tescillemiş oldu” dedi.

Açılışlara, çalışmaya devam
“Bayraklının temizlik işlerindeki başarısını herkes biliyor” diyen Başkan Karabağ, anketlerde Bayraklı Halkının temizlik çalışmalarından memnuniyet oranı yüzde 92.5 çıkıyor. Bu başarının sırrının ilk faktörü temizlik işleri çalışanlarının Bayraklılı olması. İkinci faktörü de büyük caddelerin temizliğinin kadınların elinde olması. Titiz davranan temizlik işçilerimiz sayesinde bugün Bayraklı İzmir’in en temiz ilçesi durumunda. Yeni araçlarımızla daha temiz bir Bayraklı için çalışmaya devam edeceğiz. Tüm halkımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

Araçlar halka tanıtıldı 
Başkan Karabağ tören sonunda çöp kamyonu araçlarından birine binerek incelemelerde bulundu. İlçenin dar sokaklarında rahatlıkla 7/24 çalışabilecek araçlar tören sonunda Bayraklı’nın mahallelerinde tur atarak vatandaşlara tanıtıldı.

Cumhuriyet Gazetesi