Özdilek Avm

Balçova – İnciraltı’nda, Çeşme yoluna 3 km mesafede bulunan  İzmir Özdilek Alışveriş Merkezi Mağaza, Market ve Kafe-Restoran kısımlarıyla hizmet vermektedir. Tüm bunların yanısıra, çocuklar için özel hazırlanmış StarPark eğlence merkezi ve 3-8 yaş arası minikler için uzmanlar denetiminde çocuk bakım odası bulunan İzmir Alışveriş Merkezi 1000 araçlık otoparkıyla hizmetinizdedir.

İzmir Özdilek Alışveriş Merkezi ürün çeşitliliği açısından gıdadan tekstile, ev gereçlerinden kozmetiğe, elektronikten oto aksesuarına; Marka çeşitliliği açısından Abbate’den Vakko’ya, Mavi Jeans’ten Nike’a, Sony’den Philips’e… aranılan her tür ürünün bulunabileceği 60.000 kalem ürünün satışı yapılmaktadır.

Adres: İnciraltı Mh. İnciraltı Cd. No:67 Balçova/İzmir

AVM Tel: 0232 278 12 00

Novada Outlet Avm

İzmir’de 2006 yılından beri hizmet veren Selway Outlet Park, yenilenme sürecine girerek, Novada Outlet Balçova adı ile hizmete girdi. Novada Outlet Balçova; özel mimarisi ve deniz manzaralı foud court’u ile İzmir’de alışveriş ve eğlenceyi yeniden tanımlıyor.

Otobanın karşı tarafına eklenen binalarla büyütülerek 8 bin metrekare olan kiralanabilir alanı 35 bin metrekareye çıkarıldı. 250 dönüm arazi içinde yer alan alışveriş merkezi yenilenme ve büyüme sürecinde 32 olan mağaza sayısını 90’a çıkararak birbirinden ünlü mağazaları tüketiciyle buluşturuyor. Yaklaşık 2 bin metrekarelik alan yeme içme bölümüne ayrıldı. Otobanın iki tarafındaki bloklar özel tasarım köprülerle bağlandı.

NOVADA Outlet’ de perakende sektörünün önde gelen ulusal ve uluslararası kadın-erkek-çocuk giyim ve aksesuarlarından optiğe, elektronik marketden süpermarkete, ayakkabı ve çantadan ev tekstiline, yatak odası ürünlerinden kozmetiğe, ev ve mutfak eşyaları ile aksesuarlarına, 10 D sinemaya ve oyuncaktan hobi ürünlerine kadar bir çok alternatifi bulmak mümkün.

Novada  Outlet Balçova; 10.00-22.00 saatleri arasında, hizmet vermektedir. Üzerinde bulunduğu İzmir –  Çeşme otobanından ayda ortalama 5 milyon aracın geçtiği alışveriş merkezi İzmir’in yeni fuar alanına 5 km, Adnan Menderes Havaalanı’na 15 km, Çeşme merkeze 30 dakika, İzmir şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunuyor.

Adres: Çetin Emeç Mh Kıvanç Sk İzmir Çeşme Otoyolu Balçova / İzmir

AVM Tel: 0232 259 1 259

Asmaçatı Avm

Asmaçatı Avm, Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanarak, Ark İnşaat tarafından hayata geçirildi.

Asmaçatı ABN, deniz, dağ ve yol üçlüsünün arasında etkin bir “durak” oluşturuyor. Geleneksel çardak modelinden hareketle, bu merkezin çatısında yer alan yaprak ve sarmaşıklardan esinlenilen metal örtü sayesinde korunaklı bir açık hava mekânı elde edilmiş oldu.

Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası’nda günlük ve yaşamsal ihtiyaçları karşılayacak mağazalar ve restoranlar yer alıyor. İki kattan oluşan alışveriş ve buluşma noktasının giriş katında 5M Migros, Arçelik, Darty, Watsons, Mado, Mondio ve Doğtaş; üst katında ise, Mac Fit spor merkezi bulunuyor. 27 bin 775 metrekarelik toplam inşaat alanı bulunan Asmaçatı’da açık ve kapalı otopark da yer alıyor.

Adres: Mithatpaşa Cad. Balçova / İzmir

AVM Tel: 0232 277 88 97
asmacati-giris

AGORA AVM

Agora Avm, 2008’de mağaza sayısı 85’den 190’a, mağaza alanı 13.210 m2 den 28.342 m2 ye, kapalı alan 41.000m2 den 89.000 m2 ye, kapalı otopark kapasitesi 1355 araca çıkarmıştır…

Agora Avm, giyimden, aksesuara, kozmetikten, ev tekstiline; müzik-kitaptan, elektroniğe; hizmetten, büyük mağazalara; sinemadan, oyuncağa ve hobi eğlenceye kadar birçok alternatifi beğeniye sunmaktadır. Agora’nın damak zevkini zenginleştiren ve dünya mutfaklarından çeşitli alternatifleri sunan restoranlarının sayısı yeni binasının hizmete girmesiyle artmıştır. Ala carte açık hava restoranları ise alkollü/alkolsüz hizmetleri ile saat 22:00’dan sonra da misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.

Agora Avm`nin ön cephesi İzmir`in en işlek güzergahlarından birisi olan Mithatpaşa-üçkuyular-Balçova hattını içine alan Mithatpaşa Caddesi`ne, arka cephesi İzmir çeşme Otoyolu ve İzmir Körfezi`ne bakmaktadır.

Adres: Mithatpaşa cad. No: 1446 Balçova / İzmir

AVM Tel: 0232 277 25 25

Sinema: 0232 278 10 10

Balçova

Şair Homeros’un İlyada Destanı’nın bir bölümünde bahsettiği Agamemnon, Truva seferini yapan Akhai ordusunun başında bulunan komutandır. Askerlerin burada şifa bulması ve de yaralarının iyileşmesi üzerine şifalı suyun çıktığı yerlere tesis olarak kapalı hücreler yapılmıştır. Türklerin bölgeye gelmesi; 1300’lü yıllarda, hakimiyet kurması ise 1400’lü yıllarda olmuştur.

1910 yılına ait İzmir Vilayeti Haritası’nda Balçova Köyü olarak adlandırılan bölgede; ilk belediye, 01.03.1963 yılında kurulmuştur. Balçova, 03.06.1992 tarihinde ise ilçe durumuna getirilmiştir. Son yıllarda alışveriş merkezlerinin açılmasıyla, İzmir’in cazibe merkezi olma yolunda önemli adımlar atan ilçede, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bulunmaktadır. Teleferik’in eşşiz manzarası ve yeşilin doyumsuz güzelliği ilçeye ayrı bir hava katar.

Agamemnon Ilıcaları
Balçova Çayı yatağından 63 derecede kaynayan bu ılıcanın varlığı, ilk çağlardan bu yana bilinmektedir. Adını Mykene Kralı ve Troya’ya saldıran Akha ordusunun komutanı Agamemnon’dan almıştır. Bir söylenceye göre, Troya Savaşı’nda yaralanan Agamemnon ya da onun bazı askerleri, bu ılıcalarda tedavi görmüştür. Bir başka söylenceye göre ise bu Agamemnon, ünlü olanından başka birisidir. Hatta Kyme Kralı Agamemnon olduğu da iddia edilmiştir. Bazı söylencelerde ise Büyük İskender ordusuna mensup askerlerin de burada tedavi gördükleri anlatılır. Uzun zaman tarihin derinliklerinde kalan ve nasıl kullanıldığı bilinmeyen ılıca, 1763 yılında Fransız araştırmacı Elfont Meil tarafından ortaya çıkarılır. 19. Yüzyıl’ın sonunda İzmir Islahnamesi açıldığı zaman okula gelir olması nedeniyle, Islahhanelerin yaratıcısı ve zamanın İzmir Valisi Mithat Paşa tarafından düzenlenen ve o dönemlerde “Hamidiye Sanayi Mektebi Ilıcası” günümüzde ise “Balçova Ilıcaları” adıyla anılan ılıcalar, 1964 yılında gördüğü onarımdan sonra, 1980’li yılların başında yapılan Özel İdare tesisleri içine alınmıştır. Halk arasında “Ağa Memnun” olarak da söylenmiştir.

balcova-1
İnciraltı
İnciraltı semti, İzmir’in güneybatı ucunda yer alır. Günümüzde; Crowne Plaza Oteli, Özdilek Alışveriş Merkezi, balık restoranları, kumrucuları, sinemaları, piknik alanlarıyla İzmirliler’in sık rağbet ettiği önemli bir çekim merkezidir.

İzmir Deniz Müzesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı işbirliği ile 2007 yılında düzenlenen müzede, ziyarete uygun hale getirilen, deniz kuvvetlerine ait “Ege” fırkateyni ile “Piri Reis” denizaltısı sergilenmektedir. 15’er kişilik gruplar halinde müzeye alınan ziyaretçiler, başlangıçta on dakikalık bir birifing ile bilgilendirilmekte ve daha sonra her iki teknede gezdirilerek bilgi verilmektedir.

İzmir Kent Ormanı
İzmir’in ilk Kent Ormanı, toplam 2 milyon metrekarelik düzenleme alanının 622 bin metrekaresi ağaçlandırılarak İnciraltı’nda oluşturuldu. 40 bin ağacın dikildiği İzmir Kent Ormanı, İzmirlilerin günün her saati kullandıkları, deniz ve yeşilin birleştiği bir ortamda spor, yürüyüş, gezinti ve piknik yapabildiği bir alana dönüştü.

Balçovalı Kadının Haklı Gururu

Altı yıldır ürettikleri ürünleri belediyenin katkılarıyla ülkemizin çeşitli fuarlarında hatta bazı yurtdışı fuarlarda görücüye çıkararak satış yapan Balçovalı Hanımlar, bu sayede evlerinin geçimine katkıda bulunuyor. Son olarak İzmir Fuarı’nda düzenlenen Hediyelik Eşya Fuarı’nda ürettikleri süs eşyası ve ev eşyası olarak kullanılabilecek takı, kilim, ahşap boyama gibi binlerce ürünü İzmirlilerin beğenisine sunan Balçovalı Hanımlar, fuarda önemli bir satış geliri elde etti.

Belediye meclis salonunda Balçovalı Kadınlar ile bir araya gelen Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, ürünü satılan ev hanımlarını tek tek tebrik etti. Semtevi Projesi’nin ev hanımlarına meslek edindirmek ve sosyal hayatla buluşmalarını sağlamak amacıyla üzere hayata geçirildiğini ifade eden Başkan Çalkaya “Sizler kadının isteyince her zorluğu aşacağını herkese gösteriyorsunuz. Biz kadının erkeğe bağımlı olarak yaşamasına karşıyız. Burada herkes farklı miktarlarda para kazandı. Ancak önemli olan kazandığımız paranın tutarı değil, kendi ayaklarımız üzerinde durma gururudur” diye konuştu. Başkan Çalkaya, Semtevleri çatısı altında Türkiye’nin en büyük kadın kooperatifini kurduklarını ifade ederek bundan sonra kazancın daha çok olacağını da belirtti.