Bodrum katta 2 bebek cesedi buundu

Westfalenpost gazetesinin haberine göre, savcılık cesetlerden birinin geçen hafta, diğerinin ise bir sene önce bodrum katına bırakıldığını tespit etti.

Eslohe kasabasındaki söz konusu olay 28 yaşındaki bir kadının karın ağrılarıyla doktora gitmesinden sonra ortaya çıktı.

Kadının kısa bir süre önce doğum yaptığını tespit eden sağlık personeli bebeğin akıbetini öğrenmek için polisi harekete geçirdi.

Olayın anlaşılması üzerine doğum yapan kadın bebek cesedini bodrum katında sakladığını anlattı.

Aradan üç gün geçtikten sonra bu kez de kadının eşi, polisi arayarak bodrumda ikinci bir bebek cesedi bulduğunu söyledi.

İkinci çocuğun ise bir sene önce doğduğu ve bodrumda bir çanta içinde saklandığı ortaya çıktı.

Her iki bebek cesedi de otopsi yapılmak üzere morga kaldırılırken, olayın faili kadın ise hastanede müşahede altına alındı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Emzirme göğüs kanseri riskini azaltıyor

Gün geçmiyor ki emzirmenin kadın bedenine sağladığı katkıları bir yenisi daha eklenmesin. Yıllardır ortaya konulan ancak bilimsel olarak tamamen kanıtlanamayan emzirme-kanser ilişkisinde önemli sonuçlara ulaşıldı.

İspanya’daki Granada Üniversitesi’nde yapılan araştırma, emziren kadınların göğüs kanseri olma riskinin ciddi şekilde azaldığını ortaya koydu. 6 ayın üzerinde emziren kadınlar, hiç emzirmeyen kadınlara nazaran göğüs kanseri riskini çok daha az taşıyor.

Ancak araştırma, bunun bir de koşulu olduğunu vurguluyor; sigara tüketimi.

Sigara tüketen kadınların gebelik sonrasında emzirseler dahi daha yüksek kanser riski taşıdıkları ifade ediliyor. Ayrıca sigara, emzirmenin getirmiş olduğu avantajları da ortadan kaldırıyor.

19-91 yaş arasında 504 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre, bebeklerini hiç emzirmeyen kadınların göğüs kanserine yakalanma ortalaması, emziren annelere göre 10 yıl daha erkene denk geliyor. Araştırma sonuçlarına göre, her yıl oluşan 720 bin kanser teşhisinin yaklaşık yüzde 20’lik kısmını göğüs kanseri oluşturuyor. Göğüs kanserlerinin yüzde 17-36’lık kısmı 40 yaşın altındaki kadınlarda meydana geliyor.

Dil öğrenimi anne karnında başlıyor

Amerikalı ve İsveçli bilimadamlarının yaptığı araştırma, bebeklerin doğduktan sadece birkaç saat sonra ana dil ve yabancı dil arasındaki farkı anlayabildiğini gösterdi.

Bebeğin, annesinin karnında anadilini benimsemeye başladığını vurgulayan bilimadamları, yarısı erkek, yarısı kız, 7-75 saat önce doğan 80 bebeğe annelerinin anadili olan İngilizce ya da İsveççe sesler ile yabancı bir dildeki sesleri dinletti.

Bu sesleri dinlerken bebeklerin dikkatleri bir bilgisayara bağlı emziği emme sürelerine göre değerlendirildi. Bebekler emziği her emdiğinde ünlü bir harf duydu.

Anne karnındakinden farklı sesler duyan bebeklerin emme süresinin ana dilinde sesler duyanlardan daha uzun olduğu, bunun da yabancı seslerin algılanmasının daha az olduğunu gösterdiği belirtildi. Araştırma, ‘‘Acta Pædiatrica” dergisinde yayımlandı.