Hutbe okurken bomba böyle patladı

AA, Irak’ın Kerkük kentinde Şii vatandaşların dini merasimlerini yaptığı sırada düzenlenen 5 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı 29 Mart’taki bombalı saldırının görüntülerine ulaştı.

Güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülere göre, Irak’taki Şii lider Ayetullah Ali Hüseyni es-Sistani’nin Kerkük temsilcisi Muhsin Battat hutbe okurken bomba büyük bir gürültü ile patlıyor.

Patlamanın ardından ortalık bir anda can pazarına dönüyor. O anda, camide bulunan vatandaşlar enkaz altında kalanları çıkartmaya çalışıyor.

Kobler, Rasul A’zam Hüseyniyesi’nde incelemelerde bulundu

Öte yandan BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilicisi Martin Kobler, bugün Kerkük’e bombalanan Rasul A’zam Huseyniyesi’ne giderek, incelemelerde bulundu.

Kobler, daha sonra saldırıda ağır yaralanan Şii lider Sistani’nin Kerkük temsilcisi Battat’ı evinde ziyaret etti.

Ziyaretin ardından basın açıklaması yapan Kobler, ”Rasul A’zam Hüseyniyesi’ni terör olayını kınamak için ziyaret ettim. Biz bu kentte barıştan yanayız. Barışın her tarafta sağlanması için çaba harcanması gerekiyor. Kerkük bütün milletlerin kentidir, herkes bu kente ortaktır. Bu kentin refahı için tarafların tümünün çalışması lazım” dedi.

Muhteşem Yüzyıl’a en bomba transfer!

Uygun 3 yıldır Türkiye’nin en çok izlenen dizisi olan “Muhteşem Yüzyıl”da Osmanlı padişahları I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan karakterini canlandıracak. Dizide Mimar Sinan’ı oynaması için Şener Şen başta olmak üzere sinema ve tiyatro dünyasının çok ünlü isimlerine teklif gittiği konuşulmuştu. Kimin canlandıracağı merak konusu olan rol, Gürkan Uygun’a kısmet oldu.

Birkaç gün önce görüşmeye giden Uygun ile yapım şirketi Tim’s Productions arasında hemen anlaşma sağlandı. Uygun’un ilk sahnelerinin çekimleri dün Ayazağa’da ormanlık alana kurulan platoda yapıldı.

İlk sahnesinde köprü yaptı

Uygun ilk sahnelerinde köprü yapımı için proje çizdi. Keyfinin oldukça yerinde olduğu konuşulan Uygun, “Kurtlar Vadisi”ndeki 10 yıllık macerasını neden sonlandırdığını da “Tabii ki bu kararı vermek benim için hiç kolay olmadı, geride bırakılmış bir 10 sene var. Ancak olması gereken buydu. Memati karakterinden sıkılmadım ama yoruldum, heyecanımı kaybettim. Zaten diziyi bırakmayı iki yıldır düşünüyordum. Artık farklı roller, yeni projelerin heyecanını yaşamak istedim” sözleriyle açıklamıştı. 

Banyo kazanı bomba gibi patladı

Yedişehitler Mahallesi 2926. Sokak 23 numaralı Hüseyin Mert’e ait evdeki banyo kazanı henüz belirlenemeyen bir sebeple patladı. Patlamada, Hüseyin Mert hafif, eşi 65 yaşındaki Bağadat Mert ağır yaralandı.

Komşularının haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 Acil servis ekiplerince ilk müdahalesi yapılan yaralılardan Bağadat Mert, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, Hüseyin Mert ise Isparta Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan Bağadat Mert’in hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

Evde büyük çaplı hasara sebep olan kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.