Askerler göstericilere böyle mermi yağdırdı

Abdurrahman KOÇ’un haberi…

217 ölü, 4 bin 500 yaralının olduğu Adeviyye katliamına ait bu görüntüler izleyenleri şoke etti.
Demokratik bir şekilde gösterilerini sürdüren darbe karşıtları, asker ve baltacıların silahlı müdahalesine maruz kalınca neye uğradıklarını şaşırdılar.

Meydanda yürüyüş yapan yüzlerce kişi, karşılarına çıkan darbecilere aldırış etmeden sloganlarını sürdürdüler. Ancak eli silahlı askerler ve baltacılar, ellerinde bulunan pompalı ve tabancalarla hiç çekinmeden halkın üzerine mermi yağdırdı.

RNN haber ajansının paylaştığı görüntülerde rütbeli birkaç askerin yanında sivil giyinimli baltacılar da bulunuyor. Bir süre sonra gösteri yapan darbe karşıtlarına doğru yaklaşan eli silahlı kişiler, üst üste ateş etmeye başlıyor. Üzerlerine mermilerin yağmasıyla birlikte birçok darbe karşıtı yaralanıyor. Ağır yaralanan göstericileri arkadaşları çevrede bulunan özel araçlara bindirerek hastaneye kaldırıyor.

Göstericilerden bazılarının her an mermi gelme tehlikesine karşın sürekli şehadet getirdiği görülüyor.

Halkın yaptığı gösterilere karşı sadece biber gazı ve gaz bombası kullanıldığını söyleyen Mısır İçişleri Bakanlığı’nın bu görüntülerden sonra ne diyeceği ise merak konusu.

Hutbe okurken bomba böyle patladı

AA, Irak’ın Kerkük kentinde Şii vatandaşların dini merasimlerini yaptığı sırada düzenlenen 5 kişinin öldüğü, 80 kişinin yaralandığı 29 Mart’taki bombalı saldırının görüntülerine ulaştı.

Güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülere göre, Irak’taki Şii lider Ayetullah Ali Hüseyni es-Sistani’nin Kerkük temsilcisi Muhsin Battat hutbe okurken bomba büyük bir gürültü ile patlıyor.

Patlamanın ardından ortalık bir anda can pazarına dönüyor. O anda, camide bulunan vatandaşlar enkaz altında kalanları çıkartmaya çalışıyor.

Kobler, Rasul A’zam Hüseyniyesi’nde incelemelerde bulundu

Öte yandan BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilicisi Martin Kobler, bugün Kerkük’e bombalanan Rasul A’zam Huseyniyesi’ne giderek, incelemelerde bulundu.

Kobler, daha sonra saldırıda ağır yaralanan Şii lider Sistani’nin Kerkük temsilcisi Battat’ı evinde ziyaret etti.

Ziyaretin ardından basın açıklaması yapan Kobler, ”Rasul A’zam Hüseyniyesi’ni terör olayını kınamak için ziyaret ettim. Biz bu kentte barıştan yanayız. Barışın her tarafta sağlanması için çaba harcanması gerekiyor. Kerkük bütün milletlerin kentidir, herkes bu kente ortaktır. Bu kentin refahı için tarafların tümünün çalışması lazım” dedi.

Webo geldi böyle oldu

Teknik direktör Aykut Kocaman’ın ısrarıyla İstanbul Büyükşehir Belediye’den transfer edilen Pierre Webo’un gelişiyle birlikte Fenerbahçe’nin çehresi de değişti. Hiç uyum sorunu yaşamayan Kamerunlu oyuncu, ilk maçından itibaren ortaya koyduğu futbol, attığı goller ve yaptığı asistlerle takımına çok büyük katkı sağladı. Sow’la çok iyi bir uyum sağlayan ve rakip savunmalara yaptığı baskıyla, takım savunmasını ileride başlatan Webo, sakatlığı nedeniyle son 3 maçta forma giyememişti. Dün akşam yeniden ilk 11’de sahaya çıkan tecrübeli futbolcu, 3 hafta sahalardan uzak kalmamış gibiydi.

9. resmi maçında 5. golü

İlk dakikadan itibaren canlı, istekli, hırslı oyunuyla dikkat çeken Webo, 47. dakikada Mehmet Topuz’un ortasından gelen topu kafayla kaleye gönderdi. Kaleci Oğuz, yerinde bir hamleyle topu çeldi ama Webo’nun durmaya niyeti yoktu. Pozisyonu takip etti, meşin yuvarlağı bu kez sağ ayağıyla şutlayıp, ağları gönderdi. Bu, onun Fenerbahçe’deki 9. resmi maçında attığı 5, Aykut Kocaman’ın teknik direktörlüğü dönemindeki 200. golüydü. Akhisar ağlarını 2 maçta 4 kez havalandıran Kamerunlu yıldız, formasını giydiği Fenerbahçe’ye ise 3 maçta 4 gol atma başarısı göstermişti. Yıldız oyuncu, 2’si Belediye, 2’si Fenerbahçe formasıyla çıktığı Kadıköy’deki 4 maçtan da gol atarak ayrılmayı başardı.

10 saniyede 1 milyon Euro’yu böyle çaldılar

10 hırsız Avrupa Birliği dolaşım haklarını ihlal ederek Romanya ile İngiltere arasında seyahat ederek çaldıkları altınları Türkiye ve Hindistan pazarlarında satıyorlardı.Yaşları 20 ila 30 arasında değişen hırsızlar geçen yıl gerçekleştirdikleri hırsızlık olaylarında toplamda 82 yıl 10 ay ceza aldılar. Hırsızlardan Ovidiu Gabor tutuklandığında polise yaptığı açıklamada, “Endişelenmiyorum. Tatil yapmak için hapishaneye gidiyorum” dedi.

Romanya 2007 yılında AB’ye girdiğinde belirli kontroller ölçüsünde Romanya’ya İngiltere’de serbest dolaşım hakkı tanınmıştı. Kısıtlamaların Ocak ayında kaldırılması sonucu endişelerini dile getiren yargıç Pontius, “Dünyanın neresinden olursa olsun İngiltere’ye gelen ve ciddi suç işlemek isteyen herkes bu ülkenin misafirperverliği böyle kötüye kullandığı için cezalandırılmalıdır” dedi.

30 yıllık ağrılarından böyle kurtuldu

Amerika Birleşik Devletlerinin Chicago şehrinde yaşayan 43 yaşındaki Lorraine Brooks sırt ağrıları yüzünden neredeyse yatalak hale geldi.

Cerrahi tedaviler de Brooks’un 30 yıldır çektiği sırt ağrılarına çözüm olmadı.

Sonunda Brooks’un omuruna takılan elektrotlar sayesinde sağlığına kavuştu.

Takılan cihaz uzaktan kumandayla çalıştırılıyor.

Ağrılar başladığında uzaktan kumandayla çalıştırılan cihaz ağrı sinyallerinin beyne ulaşmasını engelliyor. Böylece beyin ağrıyı hissetmiyor.

Cihaz uzaktan deriden temasla şarj ediliyor.

Sarıkamış’ı böyle canlandırdılar

“1914-15 yılları, Aralık soğuğu kesmiş yolları…

Göğüsten kan değil kar sıza sıza, silahsız vurulduk Sarıkamış’ta…”

98 yıl önce Kafkas Cephesi’nde, Sarıkamış’ta, Allahüekber Dağları’nda ölüme yürüyen askerlerin destanı işte bu dizelerle anlatılıyor.

Aradan neredeyse bir yüzyıl geçmesine rağmen, Sarıkamış’ın acısı yüreklerde hâlâ taze…

Donarak şehit olan on binlerce Mehmetçik, Sarıkamış’ta düzenlenen çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Anma programları kapsamında, Sarıkamış’ta karlar üzerinde “Soğuk Savaş Sarıkamış” adlı bir gösteri sergilendi.