Sinem’in kemikleri bulundu

Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde, 3 yıl önce ortadan kaybolan Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksekokulu 2’nci sınıf öğrencisi Sinem Yurdanur’un, uçurumun dibinde battaniyeye sarılı kemikleri bulundu.

Sinem’i, polis tarafından geçen yıl düzenlenen uyuşturucu operasyonunda, intihar eden sevgilisi Emrah Kaya’nın öldürdüğü öne sürüldü. Cesedin yerini, “Sinem rüyalarıma giriyor. Vicdan azabına dayanamıyorum” diyen, Emrah Kaya’nın arkadaşı Rıfat A. polise bildirdi.
Uludağ Üniversitesi İnegöl Meslek Yüksekokulu Elektrik Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Sinem Yurdanur, 2010 yılı temmuz ayında sınava girmek için İstanbul Çatalca’dan geldiği İnegöl’de ortadan kayboldu. Sinem Yurdanur tüm aramalara rağmen bulunadı. Sinem Yurdanur’un en son İnegöl’e geldiği gün, Kültürpark’ta bir çok suçtan kaydı bulunan sevgilisi Emrah Kaya ile görüldüğü ortaya çıktı. Olayla ilgili gözaltına alınan Emrah Kaya, Sinem’in kaybolmasıyla hiç bir ilgisinin bulunmadığını söyleyince serbest bırakıldı. Emrah Kaya, geçen yıl Mart ayında uyuşturucu operasyonu kapsamında düzenlenen operasyonda gözaltına alınacağı sırada, yanındaki tabanca ile göğsüne tek el ateş ederek yaşamına son verdi.

ARKADAŞI ‘VİCDAN AZABINA DAYANAMIYORUM’ DEDİ

Sinem Yurdanur’un kaybolması olayını araştırmayı sürdüren polis, genç kızın intihar eden sevgilisi Emrah Kaya’nın yakın arkadaşı olan ve aynı operasyon kapsamında tutuklu bulunan Rıfat A. ile cumhuriyet savcılığından alınan izinle cezaevinde bir kez daha görüştü. Polisin, “Bildiğin varsa söyle. Sinem’in annesi ve babası kan ağlıyor. Yardımcı ol” demesi karşısında “Tamam. Zaten Sinem rüyalarıma giriyor. Vicdan azabına dayanamıyorum’ yanıtını veren Rıfat A., Sinem’i Emrah Kaya’nın öldürdüğünü söyledi.

‘DÖVERKEN BOYNUNU KIRDI’

Olay günü İstanbul’dan gelen Sinem’i terminalde Emrah Kaya ile karşıladıklarını, ardından bir arkadaşının evine gittiklerini anlatan Rıfat A. “Emrah, ‘sen başkalarıyla da geziyorsun’ diyerek kıskançlık krizine girip Sinem’i döverken boynunu kırdı. Sinem öldü. Daha sonra cesedini çarşafa ve battaniyeye sarıp Emrah’ın aracının bagajına koyduk. İlçeye bağlı Çayyakan Köyü Boğazova Mevkisi’nde uçuruma attık. Cesedin burada olması gerekiyor” dedi.

SAÇ VE KEMİKLERİ BULUNDU

Polis, Cumhuriyet Savcısı’ndan alınan özel izinle cezaevinden çıkartılan Rıfat A.’yı bugün, cesedi attıklarını söylediği yere götürdü. Çevrede yapılan aramada battaniyeye sarılı olan ve içersinde sadece saç ve kemiklerin bulunduğu cesede ulaşıldı.

Polis cesedi, DNA testinin yapılması için Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu’na gönderecek.

Bursa’da büyük acı

Yangın  sırasında yaşlı anne ve babasını dışarıya çıkardıktan sonra yeğenlerini kurtarmak için tekrar alevlerin içine dalan Ecem Taşçı’nın ise göçük meydana gelmesi sonucu hayatını kaybettiği belirlendi. Çocuklarını kaybeden baba Serhat Taşçı’nın iş bulduğu müddette inşaatlarda sıvacılık yaptığı iş olmadığı zamanlarda ise beslediği güvercinleri satarak evini geçindirdiği ortaya çıktı.

Merkez Osmangazi ilçesi Sırameşeler Mahallesi Kadıpazarı sokakta saat 21.00 sıralarında iki katlı Taşçı ailesinin ahşap olan evinde kömür sobasının baca girişinden sıçrayan kıvılcımın perde ve yatakları tutuşturması sonucu yangın çıktı. Eski olan elektrik tesisatının da alev alması sonucu evde ilk önce çalışır halde olan televizyon infilak etti. Kısa sürede ahşap binayı saran alevler mahalle sakinlerinin çabasıyla söndürülmek istendi.Alevleri söndürmekte güçlük çeken vatandaşlar durumu itfaiye ekiplerine bildirdiler. İtfaiye ekipleri gelene kadar evde bulunan mutfak tüpünün de patlaması sonucu alevler tüm binayı sardı.

HAYALLERİNİ ÜFLEDİ YEĞENLERİYLE BİRLİKTE ÖLDÜ

Yangın esnasında 65 yaşındaki annesi Hasibe 68 yaşındaki babası Ahmet Taşçı’yı dışarıya çıkaran 18 yaşındaki Ecem Taşçı yeğenleri Zeynep ve Nazlı’nın alevler içinde kaldığını görünce tekrar içeriye girdi. Ahşap olan binanın ikinci kat oturma odasının birinci kata çökmesi sonucu Ecem Taşçı’da yeğenleriyle birlikte hayatını kaybetti. Bir süre önce evlendiği ve evliliğinin ilk günü eşi ve kayınvalidesi ile tartıştığı için ağabeyi ve babasının evine geri döndüğü öğrenilen “hayallerimde hep doktor olmak vardı ama imkansızlıklar yüzünden okulumu bitiremedim, hayallerimi gerçekleştiremedim” diyen Ecem Taşçı’nın 15 gün önce sosyal paylaşım sitesindeki sayfasına arkadaşıyla birlikte elini üfleyerek çektirdiği resmi “Hayallerimsin” başlığıyla paylaştığı görüldü.

ANNE VE BABANIN FERYATLARI YÜREKLERİ DAĞLADI

Yangın sonrası çocuklarının cesetlerinin itfaiye ekipleri tarafından dışarıya çıkarılması esnasında Serhat ve Selma Taşçı çifti gözyaşlarına boğulurken “evlatlarımız yandı” diye feryat edip sinir krizleri geçirdiler. Olay yerinde bulunan 112 Acil Servis Ambulansına götürülen acılı çifte sakinleştirici iğne vurularak Devlet Hastanesi’ne götürüldüler. Üç gün önce Serhat Taşçı komşularına evin elektrik tesisatı eskimiş kablolardan sesler geliyor kısa devre yapıp akım gidip geliyor işe başlarsam ilk önce tesisatı değiştireceğim yangın çıkar diye çok korkuyorum dediği öğrenildi.

Cumhuriyet Savcısı’nın olay yerinde yaptığı incelemenin ardından cesetler otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Polis ekipleri evin çevresine güvenlik şeridi çekerek olay yerinde inceleme yaptılar. Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya’da olay yerine gelerek inceleme yaptı. Kahya muhtemelen sobadan çıkan kıvılcım sonucu yangın çıkmış ve elektrik devreleri alev alınca iki katlı ahşap bina yanmış dedi. İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan ise kısa sürede olay yerine geldiklerini ahşap olan binayı söndürdükten sonra cesetlere ulaştıklarını yangının kesin çıkış nedenini araştırdıklarını söyledi.