Burası Palandöken değil Denizli

Denizli, Tavas, Nikfer ve çevre ilçe ile beldelerden binlerce kişi kar şenliğine katıldı. Ocaklar yandı, mangallarda sucuklar pişirildi. Şenliğe katılanlar bot, leğen, poşet ve tahta kızaklarla karda kaymanın keyfini yaşadı, kardan ev ve kardan adam yaptı. Bozdağ’a çok sayıda motorlu aracın aynı anda çıkması nedeniyle yolda zaman zaman trafik tıkanırken, şenliğine katılanlar “Burası Erzurum, Palandöken değil Denizli” yorumunu yaptı.

Kar şenliğine AK Parti Denizli milletvekilleri Nihat Zeybekci ve Mehmet Yüksel ile Denizli Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan da katıldı. Kardan yapılan evin içinde bir süre oturan protokol üyeleri, daha sonra kızakla kaydı. Nihat Zeybekci, “Bozdağ’ın Palandöken’den, Erciyes’ten, Uludağ’dan farkı yok. Bozdağ, turizm teşvik yatırım bölgesi ilan edildi. Kayak merkezi yapımı için valilik hesabına 5 milyon TL kaynak aktarıldı. Nisan ayında alt ve üst yapı ihalesi yapılacak. Gelecek yıl Bozdağ’da modern kayak tesisleri olacak. Denizli’nin Pamukkale’den sonra ikinci göz bebeği Bozdağ olacak” dedi.

ULAŞIMI KOLAY

Milletvekili Yüksel de, Bozdağ’a ilk kez çıktığını belirterek, “Mükemmel bir kayak alanı var. Bozdağ, ulaşım olarak oldukça uygun bir yerde. Buraya özel sektör de önümüzdeki nisan ayından itibaren yatırımlara başlayacak” diye konuştu.

EGE SAHİLİNE YAKIN

Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan ise, Bozdağ’da 120 gün boyunca kayak yapmanın mümkün olduğunu dele getirerek şöyle konuştu:

“Ege sahillerine sadece 2- 2.5 saatlik mesafedeki Bozdağ’da kayak yapanlar denize inip yüzebilir. Bozdağ, Denizli için büyük bir değer. Bu değeri şaha kaldırıyoruz. Büyükşehir olduk. 2014 yılından itibaren büyükşehirin olanaklarıyla buraya daha fazla hizmette bulunacağız.”

MERHUM VALİ YAZICIOĞLU KEŞFETTİ

Nikfer Belediye Başkanı CHP’li Ali Yarangünü, “Bozdağ’ı rahmetli Vali Recep Yazıcıoğlu keşfetti. Onun döneminde buranın yolu bile yoktu. Yolu Yazıcıoğlu yaptırdı, şimdiki valimiz Abdülkadir Demir ile Denizli milletvekillerinin destekleriyle Bozdağ bu hale geldi. Gelecek yıldan itibaren Bozdağ profesyonel ve amatör kayakçıların uğrak yeri olacak” diye konuştu.

Denizli-İzmir arası 4 saatten az olacak

Boynundaki kireçleme nedeniyle 6 gündür Denizli’deki Pamukkale Colessae Termal Otel’de kür tedavisi uygulanan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sağlığına kavuştu. Çıkıp esnaf ziyareti de yapan Bakan Yıldırım, termal turizmle yıldızlaşan Denizli’ye övgüler yağdırdı. Bakan Yıldırım, 7 saatten 4 saate düşürdükleri İzmir- Denizli arasındaki demiryolu hattının yenileneceğini, yolculuk süresinin daha da kısalmasını hedeflediklerini açıkladı. Bakan Yıldırım ayrıca, ulusal sinyalizasyon sistemi oluşturmak için yürüttükleri projenin büyük mesafe aldığını bildirdi.
Geçen cuma günü, boynundaki kireçlenme için Denizli’ye gelen ve Karahayıt’taki Pamukkale Colessae Termal Otel’de kür tedavisi gören Bakan Yıldırım, sağlığına kavuştu. Bakan Yıldırım, 6 gün sonra otelden çıkıp Bayramyeri Meydanı’nda esnaf ziyareti yaptı. Bir kebapçıda Vali Abdülkadir Demir ve Denizli Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan ile yemek yiyen Bakan Yıldırım, daha sonra kebabın piştiği ocağın önüne giderek ustadan bilgi aldı, basın mensuplarına poz verdi. Yıldırım, çok sayıda esnafı da ziyaret edip sıkıntılarını dinledi. Vatandaşlarla sohbet ederken meydanda iki Japon turistle karşılaşan Bakan Yıldırım, onlarla da İngilizce konuştu. Yıldırım, “Denizli, Pamukkale ve Türkiye’yi nasıl buldunuz. Şifalı sulara girdiniz mi” dedi. Japon turistler de Türkiye ve Denizli’yi çok sevdiklerini belirterek Türkçe ‘teşekkür’ etti.

10 yıllık çalışma
Demiryollarında son 10 yıldır ciddi bir proje başlattıklarını aktaran Yıldırım, bu projelerin yüksek hızlı tren, mevcut hatların tamamen yenilenmesi, elektrikli olmayan hatların elektrikli hale getirilmesi, sinyalsiz hatların sinyalli hale getirilmesi ve yerli demiryolunun sanayinin kurulması olduğunu söyledi. Yıldırım, projelerin hepsinde belirli bir mesafe aldıklarını belirterek, şöyle devam etti: “Yüksek hızlı trende Ankara-Eskişehir, Eskişehir-Konya tamamen bitti. Bu yılın sonunda Ankara- İstanbul açılacak. İzmir-Ankara-Afyon-Uşak-Manisa ve Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas başladık. Bursa-Bilecik hattı da başladı. Denizli-İzmir hattındaki yenileme nedeniyle 7 saatlik süre 4 saate indi. Bu güzergahta çift yön çalışmaları ve keskin virajların giderilmesi konusunda proje hazırlıyoruz. Denizli-İzmir hattına da hızlı tren gelecek.”

Ulusal sinyalizasyon

Ulusal Demiryolu Sinyalizasyon Sistemi projesini sessiz sedasız yürüttüklerini aktaran Yıldırım, “En zor işlerden bir tanesi sinyalizasyondur. Sinyalizasyonda maalesef henüz dışa bağımlılıktan kurtulmuş değiliz. Bu yüzden İstanbul Teknik Üniversitesi, TÜBİTAK ve Demiryolları bir proje başlattı. Bu projenin amacı yerli sinyal sistemini kurmak. Burada da önemli olan yazılım. Yani 3.5 ve 10 dakikada bir tren kaldırdığınız zaman oradaki trenlerin birbiriyle herhangi bir emniyeti zarar görmeden işletilmesi tamamen sinyalizasyon tren işletmeciliğinin emniyeti için olmazsa olmaz bir şey. Bu konuda da dışa bağımlılıktan kurtulmak için bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

 

Yeni Asır