Bir devlet okulu daha üniformaya döndü!

Tokat Anadolu Lisesi, 2013-14 öğretim sezonundan itibaren geçerli olacak serbest kıyafet uygulamasına, ilk dönemin sonlarına doğru uygulama başladı. İkinci dönemin başlaması ile birlikte, okul aile birliği üyeleri ve öğrenci velileri okul yönetiminden tekrar üniformaya dönülmesini istedi. Öğrencilerin de davranışlarında farklılık gören okul yönetimi öğrenci velilerin isteğini göz önüne alarak tekrar tek tip kıyafete döndü. Yaklaşık bir hafta süren serbest kıyafet uygulamasının ardından öğrenciler tekrar üniformayla okula gitmeye başladı.

 Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Hakan Akkaya, serbest kıyafet uygulamasına karşı olduklarını belirtirken şöyle dedi:

 “Öğrencilerin kendilerini ifade etme yaşının giyim olduğunu ve bu giyimde de adeta yarışırcasına, asgari ücretli ailelerin öğrencileri başta olmak üzere işsiz ailelerin çocuklarının çok etkileneceği, marka giyinen öğrencileri görüp ailelerini zorlayacağını hatta okula gitmemeye kadar bunun varacağını söylemiştik. Okullara giren yabancıların anlaşılamayacağını baştan belli belirtiyoruz. Anadolu Lisesi bir yanlıştan dönmüş, inşallah bakanlık da bu yanlıştan döner.”

 Akkaya, eğitim çalışanları ve veliler ile bire bir görüşmelerinde büyük çoğunluğunun öğrencilere yönelik serbest kıyafet uygulamasına karşı olduklarını söyledi.

 Okul öğrencilerinin de genellikle yeniden üniformaya dönmekten memnun oldukları görüldü. Az sayıda öğrenci ise serbest kıyafetin devam etmesini istediklerini dile getirdi.

Devlet memuru tercih etti

Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve İçişleri Bakanlığı verilerine göre, kamudaki toplam istihdam 2012 yılında 3 milyon 215 bin 457’ye ulaştı.

Kamu sektöründeki istihdam 2012’de bir önceki yıla göre 116 bin 320 kişi arttı.

Bu artışta aslan payını ise memurlar aldı.

Kamuda 2011 yılında 2 milyon 416 bin 159 olan memur sayısı geçen yıl 2 milyon 528 bin 123’e ulaştı.

Geçen yıl memur kadrolarında çalışanların sayısındaki artış 111 bin 964 oldu.

Kamunun 2012’de oluşturduğu ilave istihdamın yüzde 96’sını memurlar oluşturdu.

Memurlardan sonra en fazla artış sözleşmeli personel sayısında yaşandı.

Sözleşmeli personel sayısı 2011’de 169 bin 282 iken 2012’de 178 bin 222’ye çıktı.

Sözleşmeli personel sayısına 1 yılda 8 bin 940 kişilik bir ilave oldu.
 

Devlet EKAP ile 3 milyarlık tasarruf sağladı

Kamu İhale Kurumu ve bir çok kamu kuruluşu tarafından elektronik ortamda yayınlanan ilanlı ve ilansız ihale duyurularına ve şartnamelere erişilmesini sağlayan EKAP, 1 Eylül 2010 tarihinde devreye alındı. EKAP’ta mevcut durumda, 26 bin civarında kayıtlı idare, 32 bin civarında kayıtlı gerçek ve tüzel kişi ile 380 binin üzerinde kayıtlı kullanıcı bulunuyor.

Hangi idarenin, neyi, kimden, ne kadar bir bedelle aldığının görülebildiği EKAP sayesinde kamu alımlarında etkinlik, saydamlık ve verimliliğin sağlanması amaçlandı. İhalelerde rekabeti artıran EKAP, kamu alım maliyetlerinde büyük oranda tasarruf sağladı.

EKAP yetkilileri, 2010 ve öncesinde sözleşme bedellerinin yaklaşık maliyete oranının yüzde 81 olarak gerçekleşirken, EKAP’ın tam olarak faaliyette olduğu 2011 ve 2012 yıllarında bu oranın yüzde 74’e gerilediğini kaydettiler.

Artan rekabet ortamı ve düşen sözleşme bedelleriyle kamu alım maliyetlerinde 2011 ve 2012 yıllarında 3 milyar liranın üzerinde tasarruf sağlandığını ifade eden yetkililer, bu tasarruf ve katkıların gelecekteki süreçte daha da artmasını beklediklerini ifade ettiler.