ABD Dışişleri Bakanı Türkiye’ye geliyor

Başbakan Erdoğan’ın 15 Mayıs’ta gerçekleştireceği Amerika ziyareti öncesi ABD’den önemli bir ziyaret gerçekleşiyor. ABD Dışişleri Bakanı Kerry önümüzdeki haftasonu Türkiye’ye geliyor. Kerry, 1 ay içerisinde ikinci defa Türkiye’yi ziyaret etmiş olacak.

 

Fransa Dişişleri: Esed sağır ve kör!

Fabius, ”Biz Esed’in kendi halkına yönelik cinayetlerin katili olduğunu zaten biliyoruz. Ama bu son yaptığı içler acısı konuşmayla ne kadar sağır ve kör olduğunu gösterdi” dedi.

2013 yılı için Suriye halkına yapılacak en büyük dileğin Esed’in iktidarı terk edip gitmesi olacağını kaydeden Fabius, Esed’in son konuşmasıyla gerçeklerden ne kadar kopuk yaşadığını bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Salihi Mısır’a gidecek

Mısır Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, çarşamba günü Mısır ziyaretine başlayacak olan Salihi, aynı gün içerisinde Cumhurbaşkanı Mursi ve akşam saatlerinde de İbrahimi ile görüşecek.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, Mursi-Salihi arasında gerçekleşecek görüşmede, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin, bölgedeki sorunların ve Suriye’ye askeri müdahaleyi reddeden Türkiye, Mısır, İran ve Suudi Arabistan’ın oluşturduğu dörtlü zirvenin çalışmalarının ele alınacağını belirtti.

Salihi’nin, üç gün sürecek Mısır ziyaretinde İbrahimi ile Suriye’de barışçıl geçiş sürecini içeren ”Cenevre-2” isimli çözüm önerisi üzerinde görüşmelerde bulunacağı ve Mısırlı mevkidaşı Muhammed Kamil Amr ile de bir araya geleceği kaydedildi.

Öte yandan, İran’ın Kahire’deki Çıkarlarını Koruma Bürosu Başkanı Mücteba Emani, içerik hakkında açıklama yapmazken, görüşmenin ”İki ülke arasındaki işbirliğini derinleştirmeyi” amaçladığını ifade etti.