Rus doktor kendini Türk doktora emanet etti

Rusya’nın Tümen bölgesinde bir hastanenin başhekimi olarak görev yapan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Nikolay Kazeko, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıl önce prostat kanserine yakalandığını söyledi.

Hastalığı kendisinin teşhis ettiğini belirten Kazeko, “Nasıl, nerede tedavi olacağımı düşünürken geçen yıl Türkiye’ye geldim. Burada Prof. Dr. Cemil Uygur ile tanıştım. Cemil Bey ile tanıştıktan sonra kafamdaki tüm sorular yok oldu. ‘Kesinlikle Türkiye’ye geleceğim ve ameliyat olacağım’ dedim” ifadelerini kullandı.

Nikolay Kazeko, Rusya’da bu tür ameliyatların ardından iyileşme sürecinin uzun sürdüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Bizim hastalarımız rehabilitasyon süresini daha uzun ve zor geçiriyor. Çünkü yetenekli doktorlarımızın sayısı oldukça az. Bu nedenle bizim iyileşme süreçlerimiz daha çok uzamakta. Hastalarımıza ne kadar geniş zaman ayırsak da bu kaliteyi yakalayamıyoruz.”

– “Türkiye sağlıkta Rusya’nın çok ötesinde”

Prof. Dr. Kazeko, robotik cerrahinin Rusya’da genellikle Moskova ve Saint Petersburg’da yapıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Diğer kentlerde ameliyatlar genellikle açık yapılmakta. Fakat bu düzeyde, Türkiye’de yapılan ameliyat kadar kaliteli değildir. Türkiye sağlıkta Rusya’nın çok ötesinde, burada yapılan robotik ameliyatlar adeta fantastik. Ayrıca Rusya’daki hastalar robotik cerrahiyi seçmek zorunda kalıyorlarsa bu hasta için ciddi bir para demek oluyor. Bu konuda devletimizin sağladığı bir ödeme sistemi var. Hasta sıraya giriyor ve bir şekilde o imkanı almak için çabalıyor. Buradaki ameliyatımı devletimiz ödemiştir.”

Rusya’daki hastaların da bu tür ameliyatlardan faydalanması için bir asistanını da yanında getirdiğini dile getiren Kazeko, bu tedaviyi kendi ülkelerinde yapmak istediklerini ifade etti.

Kazeko, “İlk önce ben merak ettiğim için robotik ameliyata girdim. Benim en büyük hayalim, Rusya’da da aynı teknoloji ile ameliyatların yapılabilmesi. Esas amacımız budur. İleriki zamanlarda aynı teknolojiler bizim oraya da gelebilir. Belki ben yapamayabilirim bu ameliyatları ama yanımda iki öğrencimi getirdim. Onları burada yetiştirmek, bu hastane ile işbirliğini devam ettirmek istiyoruz” diye konuştu.

– “Kendisi de bu ameliyatları açık olarak yapan bir cerrah

Nikolay Kazeko’nun ameliyatını gerçekleştiren Anadolu Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Cemil Uygur da Türkiye’de sağlıkta ileri teknoloji kullanıldığını ve Rusya başta olmak üzere çevre ülkelerden çok sayıda hastanın tedavi olmak için geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Hastamız Nikolay Kazeko Üroloji profesörü. Rusya’nın Tümen kentinde büyük bir tıp fakültesinin bölüm başkanı. Bir toplantıda tanıştık. Kendisi de bu ameliyatları açık olarak yapan bir cerrah. Fakat bu ameliyatı yüksek teknolojinin yardımı ile robotik olarak bizde olmayı tercih etti. Kendisini ameliyat ettim. Ameliyattan iki gün sonra bir başka ameliyatı baştan sona izledi. Ameliyattan son derece etkilendi. Rusya’da bu teknoloji var ise de çok kısıtlı merkezlerde ve yaygın kullanılmıyor. Bu konudaki bilgi birikimleri ve deneyimleri çok az. Kendisi yanında bir üroloji uzmanını bu ameliyatlarla ilgili görgü ve bilgi edinmek üzere getirdi. Bundan sonra da düzenli aralıklarla ameliyatları izlemek üzere birini gönderecek.”

Prof. Dr. Cemil Uygur, artık ameliyat kavramının değiştiğini, en ağır kanser ameliyatlarının bile küçük kesilerden ağrısız, kanamasız yapıldığını vurgulayarak, bunun hem cerraha hem de hastaya avantajlar sağladığını aktardı.

Ancak kanser cerrahisinden taviz vermeden cerraha ve hastalara bu avantajların sağlanması gerektiğine işaret eden Uygur, “Hastamızın patoloji sonucu kanser kontrolünde herhangi bir taviz verilmeden açık cerrahiye eş değer, belki ondan daha iyi durumda yapıldığını gösteriyor. Prostat kanserinin bir başka önemli konusu da idrar kontrolü ve cinsel fonksiyonlar. İdrar kontrolü ve cinsel fonksiyonlarda da robotik cerrahi minimal invaziv bir yaklaşım olarak bize daha üstün sonuçlar sağlıyor” dedi.

Uygur, açık cerrahiden hastanın günlerce hastenede yatması gerektiğini ve bunun yanında artı dezavantajlar bulunduğunu dile getirerek, robotik cerrahiyle yapılan ameliyatın ardından hastanın toparlanma sürecinin kısaldığını sözlerine ekledi.

Bu ülkede 50 bin kişiye bir doktor düşüyor

Yeryüzü Doktorları Türkiye Başkanı Dr. Kerem Kınık, Dünya Sağlık Günü sebebiyle yaptığı açıklamalarda sağlık hizmetine ulaşmanın temel insanlık hakkı olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık günü her yıl 7 Nisan’da kutlanıyor. Ancak temel bir insanlık hakkı olan sağlık hizmeti söz konusu olduğunda yeryüzünde herkes aynı imkânlara sahip değil. Kurulduğu günden bugüne ihtiyaç sahibi pek çok coğrafyada faaliyet gösteren Yeryüzü Doktorları Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kerem Kınık Dünya Sağlık Örgütü 2012 yılı Dünya Sağlık İstatistikleri raporunu değerlendirdi.

Doktor başına düşen hasta sayısının Almanya’da 277.8 Danimarka’da 292.4, Türkiye’de 649.4 iken Nijer, Somali ve Ruanda’da bir doktora 50 bin hasta düştüğünü ifade ederek; “Herkesin eşit koşullarda sağlık hizmetinden yararlanamadığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Biz gönüllülerimiz ve profesyonel çalışanlarımızla sağlık hizmetine ihtiyaç duyan pek çok coğrafyaya şifa taşıyoruz” dedi. Kişi başına düşen sağlık harcamaları bazında değerlendirmelere bakıldığında ise ciddi bir uçurum söz konusu olduğunu ifade eden Kınık; “Amerika’da yıllık kişi başına düşen sağlık harcaması 8.361 USD iken bu rakam Myanmar’da 34 USD’ye, Kongo’da ise 27 USD’ye kadar gerilemektedir. Ortalama yaşam beklentisi Japonya’da 86 yıl iken Çad’da 48 yıl ise insanoğlu olarak bizlere ciddi bir görev düşmektedir” dedi. Kınık Yeryüzü Doktorları’nın; açlığın, sefaletin, çaresizliğin, savaşların ve bunların neden olduğu hastalık ve sakatlıkların olmayacağı bir dünya için çalıştığını söyledi.

Yeryüzü Doktorları, bugüne kadar dört kıtada 30’u aşkın ülkeye tıbbi ve insani yardım ulaştırdı. Yeryüzü Doktorları, gittikleri coğrafyalara yalnızca acil sağlık hizmeti götürmeyip kalıcı çözümler için de çalışıyor.Mogadişu’da Somalililere bir yıldır ücretsiz hizmet veren “Yeryüzü Doktorları Şifa Hastanesi”nde yerli sağlık çalışanlarına eğitimler veriliyor. Ayrıca Somali’de, Yeryüzü Doktorları, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Bezmialem Üniversitesi ve Benadir Üniversitesi ortaklığında ilk kez Tıpta Uzmanlık eğitimi başlatıldı. Yemen, Filistin, Moritanya, Nijer’e giden gönüllü ekipler yalnızca tedavi hizmeti vermiyor aynı zamanda yerli sağlık çalışanlarını eğiterek bu ülkelerin sağlık altyapılarını geliştirmek için çalışıyor.