Silah Ticareti Antlaşması kabul edildi

Geçen hafta sona eren BM Uluslararası Silah Ticareti Antlaşması Konferansı’nda üzerinde görüş birliği sağlanamayan metin bugün BM Genel Kurulu’nda oylandı.

Taslak, oylamaya katılan ülkelerden İran, Kuzey Kore ve Suriye’nin ret oyuna karşı 154 ülkenin lehte oyuyla kabul edilirken, 23 ülke çekimser kaldı.Oylama ile yaklaşık 70 milyar dolarlık küresel silah ticareti pazarı için ilk kez uluslararası düzenleme yapılması kabul edilmiş oldu.

Sürecin devamında, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un kabul edilen metni imzaya açması ve ülkelerin imzaladıkları antlaşmayı kendi parlamentolarında onaylatmaları gerekiyor.

Antlaşmanın yürürlüğe girmesiyle, donanma gemilerinden saldırı helikopterlerine, tabancalardan otomatik tüfeklere tüm konvansiyonel silahların ticaretinin düzenlenmesi; savaş suçları, insanlık karşıtı suçlar ve soykırım işlenen ülkelere silah satışına yasak getirilmesi öngörülüyor.

YGS’de bir soru iptal edildi

ÖSYM Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 2013-YGS’de Temel Matematik Testindeki temel soru kitapçığının 30. sorusunun ÖSYM Yönetim Kurulunun kararıyla iptal edildiği bildirildi.

”Temel Matematik testinde en az bir işareti bulunan adayların 30. soruya doğru yanıt verdikleri kabul edilerek değerlendirme yapıldığının” belirtildiği açıklamada, ÖSYS Kılavuzunda açıklandığı üzere adaylara 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu sorulduğu, bunların Sosyal Bilimler Testinin 36, 37, 38, 39, ve 40. soruları olarak yer aldığı hatırlatıldı.

Ortaöğretim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredatla alan öğrencilerin (İmam Hatip Okulları öğrencileri/mezunları hariç), 2013-YGS Sosyal Bilimler Testindeki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından muaf tutulmasına yönelik kararı da anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Söz konusu öğrencilere Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları yerine YGS’de Sosyal Bilimler Testinde yer alan Felsefe alanından 5 soru sorulmasına karar verilmiştir.
Bu doğrultuda; 2013-YGS Sosyal Bilimler Testinde toplam 45 soru sorulmuştur. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olan tüm adayların değerlendirmelerinde; Sosyal Bilimler Testinin ilk 40 sorusu değerlendirmeye alınmıştır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olmayan veya farklı müfredat ile alan öğrenciler; Sosyal Bilimler Testinin 41., 42., 43., 44. ve 45. felsefe alanı sorularına verdikleri yanıtlar göz önünde bulundurularak değerlendirmeye alınmışlardır.
Sosyal Bilimler Testi alanında 36., 37., 38., 39. ve 40. cevap alanlarında herhangi bir işareti olanların değerlendirme işlemleri ilk 40 soru üzerinden yapılmıştır. Cevap kağıdının 36., 37., 38., 39. ve 40. cevap alanlarında herhangi bir işareti bulunanlar, aynı zamanda cevap kağıdının 41., 42., 43., 44. ve 45. cevap alanlarında da işaretleme yapmışlarsa bu adayların 36-40 arası işaretlemeleri değerlendirmeye alınmış ve 41-45 arası işaretlemeleri dikkate alınmamıştır.”

 

Uludere Raporu kabul edildi

Raporda, “Olayın kasten yapıldığına yönelik herhangi bir delil elde edilememiştir” denildi.

RAPORUN HAZIRLANMASI 15 AY SÜRDÜ

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’ün Başkanlığı’nda toplanan komisyonda, TBMM İnsan Hakları Uludere Alt Komisyonu’nun yaklaşık 15 ay süren çalışmalar sonucu hazırladığı rapor ele alındı. Toplantıya komisyon üyesi olmayan milletvekilleri de katıldı.

Uludere olayında yaşamını yitirenlerin aileleri de Meclis’e geldi.

34 VATANDAŞ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Şırnak’ın Uludere ilçesi yakınlarındaki Irak topraklarında 28 Aralık 2011 günü düzenlenen hava operasyonunda, 34 vatandaşın hayatını kaybettiği olayla ilgili kurulan alt komisyon, 84 sayfalık bir rapor hazırlamıştı. Raporda, olayın kasten yapıldığına yönelik herhangi bir delil elde edilemediği vurgulandı.

Metan hidrattan doğalgaz elde edildi

Nükleer santrallerini geçici olarak kapatmasının ardından enerjide büyük oranda dışa bağımlı bir ülke haline gelen Japonya, deniz altında bulunan metan hidrattan doğalgaz elde etmeyi başardı.

Alternatif enerji kaynakları üzerinde araştırma yapan Japonya, önemli bir ilerleme sağladı. Tokyo, ülkenin etrafında yoğun olarak bulunan metan hidrattan gaz elde etmeyi başardı.

Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Belli bir oranda metan gaz elde etmeyi başardık.” dedi.

BU BİR İLK

Ülkenin çevresindeki kaynağın, ülkenin 100 yıllık iç tüketimini karşılayacak oranda olduğu vurgulandı. Japon uzmanlar, metan hidrattan ilk defa gaz elde edildiğini de belirtti. Metan hidrat, metan ve suyun birleşiminden oluşuyor. Deniz tabanın altında katı bir halde bulunuyor.

Japonya, metan hidrattan enerji elde etmesinin yanı sıra kaya petrolü de elde etmeye çalışıyordu. Japonya Petrol Araştırma Şirketi (JAPEX) ülkenin kuzeybatısındaki Akita’daki araştırma sahasının bin 800 metre altında yer alan bölgeye hidroklorik asit pompalamasının ardından petrol ortaya çıkarmıştı.

JAPEX, bölgede 100 milyon varil petrol çıkarılabileceğini belirtti. Bu rakam, Japonya’nın yıllık tüketiminin yüzde 10’una denk düşüyor. Kaya petrolüne olan ilgi artmaya başlamıştı. Özellikle Amerika’da bu konuda yoğun araştırmalar yapıldığı kaydedildi.

Alternatif enerji kaynaklarını bulmaya yönelik çalışma, radyasyon sızıntısı sonrası ülkedeki nükleer santrallerin kapısına geçici olarak kilit vurulmasıyla hız kazanmıştı. Nükleer santrallerin kapatılmasıyla artan enerji ihtiyacına karşılık Tokyo, daha fazla petrol ithal etmeye başlamıştı. Bu yüzden ülke dış ticaret açığı vermeye başlamıştı. (CİHAN