En çok erkekler saç ektiriyor

Türkiye’nin estetik operasyonlar konusunda çok geliştiğini belirten FBM Estetik Kliniği sahibi Doç. Dr. Hayati Akbaş, “Türkiye’de saç ekimi ve estetik cerrahi konusunda özellikle çevre ülkeleri, Avrupa ülkeleri, Orta Doğu ülkelerine göre kıyaslandığında merkez ülkedir. Ancak saç ekimi konusunda deneyim, tecrübe, teknolojinin gelişmişliği ve yapılan işlemlerin hastanelerin girişimleri açısından örnek bir ülkeyiz. Ayrıca Türkiye’de estetik operasyonlar Avrupa’ya göre ekonomik olarak kıyaslandığında da çok uygundur” dedi. 

Erkeklerde en önemli estetik problemin saç dökülmesi ve kellik sorunu olduğunu ifade eden Akbaş, “Erkeklerde en sık yaptığımız estetik operasyon saç ekimidir. Erkeklerin yaklaşık olarak normal orta yaş erkeklerin yüzde 50’sinde kellik ve saç dökülmesi sorunu var. Saç ekimi ihtiyacını bunların çok büyük bir kısmı hissederler. Saç ekimi, kişinin saçı dökülen insanın arka kısmından veya dökülmeyen kısımlardaki saçları tek tek alarak kel olan bölgelere transfer edilmesi işlemidir. Dolayısıyla ekilen saçlar kişinin kendi saçları olduğu için doku bunu çok iyi kabul eder ve ekilen saçlar ömür boyu dökülmez.

Normal saçlar hangi özelliklere sahipse ektiğimiz saçlarda aynı özelliklere sahiptir. Saç ekiminde bugün en sıklıkla kullandığımız teknik FUE tekniğidir. Bu teknik dünyada en çok sıklıkla kullanılan tekniktir. FUE teknikte ameliyat yoktur. Tek tek özel mikro motorlarla alınan saç kökleri başın ön kısmında veya eksik olan bölgelere kök halinde transfer edilmesidir. Saç ekiminin sonuçları çok iyidir.

Yüzde 95 ve 98’lere kadar varan bir memnuniyet oranı vardır. Saç ekiminden sonra memnuniyetsizlik olma oranı yok denecek kadar azdır. Yeter ki uygun koşullarda, uygun teknikle ve uygun insanlara bu ekim yapılsın. O zaman memnun olma oranı da yüzde 100’lere ulaşır. Saç ekimi ağrılı bir işlem değildir. Artık günümüzde uygulanan anestezi yardımı, anestezi desteğinin sayesinde lokal anestezi altında sedasyonlu ve hiçbir ağrı hissetmeden sıfır ağrı ile saç ekimi yapmak mümkündür” diye konuştu. 

Ekilen saçların ilk 2 ay içersinde yeni bir dönüşüm geçireceğinin altını çizen Akbaş, “2 aydan sonra bir daha dökülmemek üzere kalıcı bir şekilde saçlar çıkar. 6 ay içersinde ekilen saçların yüzde 80’i, bir yıl içerisinde de tamamı çıkmış olur. Ekim yapıldıktan sonra genellikle bir haftalık süre, çalışanların normal işe başlamaları için yeterli bir süredir.

Eğer bir insan kendi işinde çalışıyorsa, ekimden sonraki gün işinde çalışabilir. Ancak saç ekimi yapılan başımızı birkaç gün enfeksiyonlardan korumak için kapalı tuttuğumuzdan dolayı genellikle 5 ile 7 gün istirahat edilmesi ve ondan sonra da normal hayata adapte olması söz konusudur” şeklinde konuştu.   Cinsel organ estetiği de yaptıklarını belirten Akbaş, “Cinsel organ estetiği son yıllarda önceki yıllara oranla özellikle kadınlar arasında çok yaygınlaştı. Bu operasyonlar bizim açımızdan ve hastalar açısından zor bir operasyon değil. Hastalar günübirlik gelip, işlemlerini yaptırıp evlerine dönebiliyorlar” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’de bir ‘ilk’i Bakan Şahin açıkladı: Erkekler…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye’nin ilk erkek sığınmaevini açmak için kolları sıvadı. Yeni yönetmelikte ismi “konukevi” olarak belirlenen merkez İstanbul’da kurulacak ve şiddet mağduru erkeklere hizmet verecek. Konukevinde diğer merkezlerde uygulanan tüm gizlilik kuralları geçerli olacak. Mağdur erkeklere kalacak yer sağlanması için hali hazırda Şefkat-Der isimli derneğin Konya’da açtığı bir konukevi bulunuyor. İstanbul’da açılacak merkez ise devlet eliyle açılan ilk erkek konukevi olma özelliğini taşıyor. Aile Bakanı Fatma Şahin, böyle bir uygulamaya gitme nedenini, “İstanbul’dan mağdurlarla ilgili ciddi talep aldık. Bunun ardından da ilk erkek konukevini açmaya karar verdik. Her zaman söylüyorum ben ‘aile bakanıyım’. Yani kadının da çocukların da erkeklerin de bakanıyım. Onların da haklarını korumak benim görevim” sözleriyle açıkladı. Aile Bakanlığı tarafından geçtiğimiz ay çıkarılan yeni Konukevleri Yönetmeliği çerçevesinde bir ay içerisinde faaliyete geçmesi planlanan merkezde en fazla 30 erkek kalacak. Şiddet mağduru, gidecek hiçbir yeri olmayan erkeklere Türkiye genelindeki kadın konukevlerinde kalan kadınlar için sağlanan tüm olanaklar tanınacak. Geliri olmayanlara aylık harçlık sağlanmasından meslek kurslarına yönlendirilme ve psikolojik danışmanlığa kadar verilen desteklerin tamamı mağdur erkekler için de geçerli olacak.

TÖREN YOK

Konukevleri Yönetmeliği çerçevesinde erkek konukevinde de bulunacak dikkat çekici özellikler şöyle olacak:

-Hiçbir doküman ve belgede korunan erkeklerin kimlik bilgilerine yer verilmeyecek, konukevinin dış cephesine ilişkin fotoğraflar yer almayacak.

-Erkek Konukevi için de gizlilik kuralları çerçevesinde açılış ve temel atma töreni düzenlenemeyecek.

-Avlulu ya da bahçeli müstakil binada hizmet vermesi planlanan konukevine tabela asılmayacak. Pencereleri parmaklıklı olacak.

-Konukevinin adresi ve telefon bilgileri gizli tutulacak. Merkez, polis tarafından korunacak.

-Merkezde kolluk kuvvetlerine doğrudan çağrı yapan sistem, evrak imha makinesi ve numarası görünmeyen telefon hattı bulunacak.