Sıcağı fırsat bilen İstanbullular sahillere akın etti

İstanbul’da geçtiğimiz hafta etkili olan yağış ve soğuk hava bugün yerini sıcağa bıraktı. Sıcaklık yaklaşık 25 dereceye kadar yükseldi. Tatili de fırsat bilen vatandaşlar güneşli havanın tadını çıkarmak için sahillere akın etti. Piknik yapanlar ve sahilde denizi seyredenler güzel bir gün geçirdi.

Kışın etkisinden kurtulduklarını belirten vatandaşlar, “Çocuklar da biz de eve kış boyu eve kilitlendik. Hem çocuklar hem de biz biraz vakit geçirelim diye düşündük.” dedi.

Sıcak havayı fırsat bilip denize girenler de oldu. Özellikle gençler, öğle saatlerinde denize koştu.

Muğla’da minikler denize girdi

Hava sıcaklığının 25 derece ölçüldüğü Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde, güneşli havayı fırsat bilen vatandaşlar sahil kenarlarına koştu. Bazı vatandaşlar ve çocuklar denize girerek, güneşli havanın tadını çıkardı.

Muğla’nın önemli turistik beldelerinden Akyaka beldesi akınına uğradı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri sezonunun ilk deniz keyfini yüzerek yaşarken, çocuklar da sahil kenarında kumdan oyuncaklar ile oynadı. Öğrenciler, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi birinci sınıf öğrencileriyiz. Havanın sıcak olmasını fırsat bilip deniz keyfi yapmak istedik. Deniz suyunun sıcaklığı Mart ayının sonu olmasına rağmen gayet iyi. Hafta sonlarını artık bundan sonra Akyaka sahilinde değerlendireceğiz.” dedi.

Putin’in korumaları Güney Afrika’da kavga etti

Güney Afrikalı yetkililerin Rus korumalara Putin’in karşılanmasına izin vermemeleri üzerine kısa süreli bir tartışma yaşandı. Rus korumalar Afrikalı polisleri itmesi, küfürlü konuşmalar ve Güney Afrikalı yetkilerin Rus korumaları binanın dışına çıkarması kameralara yansıdı.
Putin’in danışmanı Dmitri Peskov konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Güney Afrika’nın tartışmalardan çok futbolda daha iyi oldukları eleştirisi getirdi.

Putin’in Güney Afrika lideri Jacob Zuma ile görüşmesinden önce tartışmanın yaşandığına değinen Peskov, ev sahibi ülkenin hatasından tartışmanın yaşandığını savundu.

Görüntülerde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov’un da aynı kapıdan geçmesi yer alıyor. Korumaların Uşakov’u durdurması da kameralara yansıyor.

Arınç ve Avcı 3 bin öğrenciyi yolcu etti

Projenin ilk etap uğurlama töreni Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla yapıldı. Arınç ve Avcı, Çanakkale’ye giden öğrencileri yolcu etti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ATO ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öncülüğünde Çanakkale Şehitliği’ne 3 bin öğrencinin ilk etap uğurlama törenine katıldı. Sunuculuğunu Erkan Tan’ın yaptığı Ankara’daki törende Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ATO Başkanı Salih Bezci de hazır bulundu. Tören öncesi asker kıyafetli erkek ve yöresel kıyafetli kız öğrenciler Bakan Avcı’ya çiçek takdim etti. Nabi Avcı öğrencilerle fotoğraf çektirdi ve öğrencilerin elini öptü. Bu sırada kız öğrencinin saçları Bakan Avcı’nın ceketine takıldı. Acı öğrenciye yardımcı oldu. Salondaki tüm öğrenciler ayağa kalktı. Ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak ‘Çanakkale Geçilmez’ diye bağırdı. Bülent Arınç ve Nabi Avcı da çocukları ayakta alkışladı.

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, son 10 yıl içinde Türkiye genelinde binlerce derslik inşa ettiklerini söyledi. Cumhuriyet tarihi boyunca inşa edilen derslik sayısı kadar derslik inşa ettiklerini belirten Avcı, “bunların içinde bir tanesi var ki hepsi bir kenara o bir kenara. O da Çanakkale’deki Şehitliklerimiz açık hava dersliğimiz. Oraya gittiğiniz zaman siz de bugüne kadar gördüğünüz aldığınız izlediğiniz derslerden daha farklı normal derslerden çok daha farklı bir derse orada şahit olacaksınız.” diye konuştu.

“ÇANAKKALE’YE GİDEN ÖĞRENCİLER ŞEREFLİ, MÜBAREK ŞAHADETNAMELERİNİ ALDILAR”

Öğrencilerin öğretmenlerinden Çanakkale’de tarih, geçmiş, bugün ve gelecek ile ilgili çok anlamlı sözler duyacağını ve çok güzel bir ders yapacağını anlatan Avcı, “Bu dersin kıymetini bileceğinizi ve hiç unutmayacağınızı biliyorum. 1915 yılının ders yılı sonunda birçok lisemizde mezuniyet törenleri yapılmadı. 1915 sonunda birçok lisemiz hiç mezun vermedi. Siz işte o kahramanları ziyarete gidiyorsunuz. Onlar okullarını bıraktılar ve Çanakkale’ye gittiler. Çanakkale’de o günden bugüne hiçbir Milli Eğitim Bakanı’nın imzalamadığı kadar güzel, şerefli, mübarek şahadetnamelerini kendileri aldılar.” şeklinde konuştu.

“BİRLİK VE BÜTÜNLÜK İÇERİSİNDE ÇANAKKALE’DE SAHİP OLDUĞUMUZ GÜCE KAVUŞACAĞIZ”

Çanakkale Harbi’nde yaşanan olayların birkaç nokta ile özetlenebileceğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç şunları söyledi: “Birincisi Türk ordusu Anadolu’nun gerçek evlatları sahipleri büyük bir mücadele verdiler. 1915’in başlarında ve 1916’da Çanakkale Harbi bitti. 100’üncü yılına yaklaşıyoruz. İman, inanç, toprağımıza, vatanımıza, bayrağımıza bağlılık Çanakkale’de adeta elle tutulur hale geldi. İkincisi çok genç nüfusumuzu orada şehit verdik. Üçüncüsü elbette çok önemli bugün Türkiye’de adeta içecek su kadar yiyecek ekmek kadar muhtaç olduğumuz birliğimizin, bütünlüğümüzün en büyük örneğini gördük. Bu şehitlikleri ziyaret edeceksiniz. İsimleri tespit edilen şehitlerimizin isimlerini ve memleketlerini bir daha yakından okuyun. Mesela orada Diyarbakır Lice’den şehit olmuş Mehmet’i göreceksiniz. Bursa’dan Ahmet’i göreceksiniz. Trabzon’dan veya Çaykara’dan, Rize’den Hüseyin’i göreceksiniz. Muğla’dan bir başka ismi göreceksiniz. Lazkiye’den, Kudüs’ten, Yemen’den, Galiçya’dan, Balkanlardan gelmiş askerlerimizi göreceksiniz. Osmanlı coğrafyasının her tarafından koşarak bu harbe şehit olmak için gelen aynı ideal uğruna birbirinin kucağında şehit olmuş gençleri göreceksiniz. Diyarbakırlı, Hanili, Liceli, Kulplu Hasanlar Hüseyinler Manisalı Ahmetlerin Mehmetlerin kucağında şehit oldu. Hiç birbirlerinin ırkına kökenine bakmadılar. Bayrakları birdi devletleri birdi inançları birdi çok şükür vatanseverlikleri birdi. Bu gün Türkiye’de yine aynı ideal etrafında aynı birlik ve bütünlük içerisinde Çanakkale’de sahip olduğu bu güce Allah’ın izni ile yine mutlaka ve en kısa zamanda sahip olacak. Sizin Çanakkale’de göreceğiniz güzelliklerden biride bu olmalı. Bu memlekette bin yıldır aynı bayrak altında aynı idealler için yaşayan insanlar fitne, ırkçılık, fesattan uzak kaldılar ve Çanakkale’ye koştular.”

Konuşmaların ardından Arınç, Avcı ve beraberindeki heyet, çocuklarla birlikte fotoğraf çektirdi. Fotoğraf çekiminin ardından çocuklar otobüslere binerek Çanakkale’ye doğru yola çıktı.

Lübnan Başbakanı istifa etti

Mikati, istifa kararına gerekçe olarak, yeni seçim yasası konusunda bir uzlaşı sağlanamamasını ve polis şefinin görev süresinin uzatılamamasını gösterdi.

Başbakan Nejip Mikati, muhalefet partilerini ülkede seçim istememekle suçladı.

Lübnan başbakanının istifasının yürürlüğe girebilmesi için, Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman tarafından kabul edilmesi gerekiyor.

Lübnan’da Hizbullah ağırlıklı kabine, seçimlerin yapılması için bir komisyon oluşturulmasını reddediyordu. Kabine, polis şefinin görev süresini uzatma korusunda da direnç gösteriyordu.

Ajanslar, Suriye krizi yüzünden Lübnan’da siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın giderek ağırlaştığına dikkat çekiyor.

Devlet memuru tercih etti

Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve İçişleri Bakanlığı verilerine göre, kamudaki toplam istihdam 2012 yılında 3 milyon 215 bin 457’ye ulaştı.

Kamu sektöründeki istihdam 2012’de bir önceki yıla göre 116 bin 320 kişi arttı.

Bu artışta aslan payını ise memurlar aldı.

Kamuda 2011 yılında 2 milyon 416 bin 159 olan memur sayısı geçen yıl 2 milyon 528 bin 123’e ulaştı.

Geçen yıl memur kadrolarında çalışanların sayısındaki artış 111 bin 964 oldu.

Kamunun 2012’de oluşturduğu ilave istihdamın yüzde 96’sını memurlar oluşturdu.

Memurlardan sonra en fazla artış sözleşmeli personel sayısında yaşandı.

Sözleşmeli personel sayısı 2011’de 169 bin 282 iken 2012’de 178 bin 222’ye çıktı.

Sözleşmeli personel sayısına 1 yılda 8 bin 940 kişilik bir ilave oldu.
 

PKK sözde ateşkes ilan etti

PKK’nın Kandil’deki liderlerinden Murat Karayılan, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mektubuna yanıtı Almanya’nın Bonn şehrinde düzenlenen Nevruz kutlamalarına gönderdiği video mesaj ile verdi. PKK’nın Kandil’deki liderlerinden Murat Karayılan, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mektubuna yanıtı Almanya’nın Bonn şehrinde düzenlenen Nevruz kutlamalarında verdi.

‘Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü’ yazılı pankartların asıldığı alanda, katılımcılar ellerinde Öcalan resimleri ile sloganlar attı.

Nuce TV’nin yayınladığı kutlama görüntülerinde video mesajı yayınlanan Karayılan Kürtçe yaptığı konuşmasında, “23 Mart’tan itibaren ‘ataşkes’ ilan ediyoruz. Parlamento ve hükümet komisyon oluşturup yasal zemini hazırlarsa geri de çekiliriz” 

Yılanı öldüreyim derken evini kül etti

Yetkililer, yangının ev sahibinin evine giren yılanı bulmak için yaktığı ateş sonucu çıktığını düşündüklerini ifade ediyor. Bowie Country polis şefi Randall Baggett açıklamasında, “Temizlik yaparken yılanı gördü ve yılana benzin dökerek yaktı. Yılan olay sırasında süpürgelerin olduğu yere gitti ve yanan süpürgelerde evde yangın olmasına neden oldu” dedi.

Bowie Country İtfaiye Şefi David Wesslehoft ise yangının nedenini halen araştırdıklarını ifade ederken, bu tarz bir olayla ilk defa karşı karşıya kaldığını belirtti. Wesslehoft, “Bu olaya büyük tavşanlar ve tarla fareleri de neden olabilirdi. Onları delikten çıkarmak için ateş yakılırdı ve sonra yangın çıkardı” dedi.

İtfaiye yetkililerinin tüm çabalarına rağmen ev tamamen yanarken küle dönüşürken evin yakınındaki bazı binalar da yangından hasar gördü.

Yeni Papa’yı Türkiye’ye davet etti

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Vatikan Devlet Başkanlığı’na seçilen Papa Franciscus’un resmi papalık ayinine katıldığını hatırlatarak, ”Roma ziyaretim çok iyi geçti. Papa ile yeni bir işbirliği dönemi başlattık. Bu, yalnız kiliselerine değil, bütün insanlığın yararına olacak, bütün insanlık için çığır açacak” dedi.

Bartholomeos, Kadir Has Üniversitesi’nde, üniversitenin kurucusu Kadir Has’ın ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçilmesinden sonra yaptığı bazı jest ve davranışların Papa Franciscus’u kamuoyunda çok sevilen bir şahıs olarak öne çıkardığını ifade eden Bartholomeos, ”Bu durum bu şekilde devam edecektir. Papa Franciscus’un, Hristiyanlara ve bütün insanlığa hizmet vereceğine inanıyoruz. Kendisini patrikhanemize davet ettik. Siz de biliyorsunuz ki, son üç Papa, patrikhanemizi resmen ziyaret etmiştir. Hristiyanların birliği için beraber çalışıyoruz. Kendisi de Türkiye’ye gelmek istediğini söyledi. Cumhurbaşkanımızın davet etmesi lazım ve eminim ki davet edecektir” diye konuştu.

Vatikan’da, 19 Mart’ta düzenlenen resmi papalık ayinine katılan Bartholomeos, ”Roma ziyaretim çok iyi geçti. Papa ile yeni bir işbirliği dönemi başlattık. Bu, yalnız kiliselerine değil, bütün insanlığın yararına olacak, bütün insanlık için çığır açacak” ifadelerini kullandı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Papa Franciscus’e 2014 yılının Ocak ayında Kudüs’te buluşma önerisinde bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

”Çünkü seleflerimiz tam 50 yıl önce orada bulunup, batı-doğu Hristiyanlığı ilişkilerinde yeni bir dönem açtı. Papa Franciscus’a bu tarihi buluşmanın 50. yıl dönümünü kutlamak için Kudüs’e gitmemizi önerdim. Bunu da memnuniyetle kabul etti. Böylece kutsal yerlere beraber gitmiş olacağız. Beni güzel karşıladı. Roma’da okuduğum için Roma ve Katolik kilisesiyle sıcak ilişkilerim var. Kardinaller, sınıf arkadaşlarım. Yani yeni Papa’yı seçenler arkadaşlarım. Böylece dostluğumuzu insanlığın yararına geliştiriyoruz. Her zaman birlik ve beraberlikten, dostluktan yanayız.” 

Fidan ve MİT görevlileri beraat etti

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı MİT görevlileri hakkındaki soruşturmada, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini bildirdi. Çolakkadı, yürütülen ”MİT soruşturması”na ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, ”Kamuoyunda, ‘MİT soruşturması’ olarak bilinen ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı TMK soruşturma bürosunca yürütülen MİT Müsteşarı ve bazı MİT görevlileri hakkındaki soruşturmada, 2937 Sayılı Kanun’un 26. maddesindeki soruşturma şartı gerçekleşmediğinden bugün kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir” denildi.

Başsavcılığın açıklamasında atıfta bulunulan 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 26. maddesi, ”MİT mensuplarının görevlerini yerine getirirken, görevinin niteliğinden doğan veya görevini ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan ötürü haklarında cezai tatbikat yapılması Başbakan’ın iznine bağlıdır” hükmünü içeriyor.

Soruşturma

Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 250. maddesiyle görevli özel yetkili İstanbul Cumhuriyet savcılarından Sadrettin Sarıkaya, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile eski Müsteşar Emre Taner ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in de aralarında bulunduğu 5 kişiyle ilgili KCK soruşturmaları kapsamında ayrı bir soruşturma başlatmıştı. Bu kapsamda, Fidan, Taner ve Güneş’i ifadeye çağıran savcı Sarıkaya, 2 MİT mensubuyla ilgili de yakalama emri çıkarttırmıştı.

Dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, Fidan, Taner ve Güneş’in, 9 Şubat 2012’de ifadeye çağrıldığını bildirmişti.

Bu süreçte, CMK’da yapılan düzenlemeyle MİT mensupları ile bazı kamu görevlilerinin soruşturulması Başbakan’ın iznine bağlandı.

Tunus’ta yeni hükümet yemin etti

Meclisten güvenoyu alan hükümet, başkent Tunus’taki Kartaca Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki’nin önünde anayasal yeminini etti.

Cumhurbaşkanı Merzuki yaptığı konuşmada, ”Herkesi, açık hedeflere odaklanmaya çağırıyorum. Bu hedeflerin ilki ülkenin güvenliğini sağlamaktır” dedi.

Merzuki konuşmasında, ülkenin güvenliği sağlamada güvenlik güçleri ve askerin gösterdiği çaba ve özverinin önemini vurguladı.

Başbakan Ali el-Ureyd’in sunduğu kabine listesi, Tunus Kurucu Meclisi’nde 139 kabul, 45 ret, 13 çekimser oyla güvenoyu almıştı.

AA

15 bin timsah firar etti

Çiftlik sahibinin damadı Zane Langman yaptığı açıklamada, “ Eti ve derisi için timsah besliyorum. Timsahlarımı boğulmaktan kurtarmak için kapıları açtım, sonra hepsi kaçtı” dedi.

Botswana sınırında 15 kilometre uzaklıktaki Rakwena Timsah Çiftliği’ni işleten Langman sizlerini şöyle tamamladı,” Yağışların ardından sel geldi. Çiftliğe ulaştığımda timsahlarımı yüzerken buldum. Tanrıma şükrediyorum hepsi hayatta idi.” Langman ayrıca, timsahlarının çoğunun Limpopo Nehri’ne kaçtığını belirtti.

Öte yandan nehirde önceleri çok az timsaha rastlanırken, selin ardından çoğalan timsahları yakalamak için köylüler seferber oldu. Kaçan timsahlardan bir tanesi de çiftliğe 120 kilometre mesafedeki bir Ragbi bölgesinde bulundu.

Langman, kaçan hayvanların yarısından fazlasını tekrar yakaladıklarını sözlerine ekledi. Güney Afrika’nın Limpopo eyaletinde etkili olan sellerde en az 10 kişinin de hayatını kaybettiği bildirildi. Sel komşu ülke Mozambik’te de yaklaşık 50 bin kişiyi etkiledi.

Savcı, Karadayı’nın serbest kalmasına itiraz etti

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın serbest bırakılmasına ilişkin karara, soruşturma savcısı Mustafa Bilgili’den itiraz geldi.

Savcı Mustafa Bilgili, 28 Şubat soruşturması kapsamında dönemin Genelkurmay Başkanı Karadayı’nın tutuklanmasını talep etmiş, ancak bu talep Özgürlük Hakimi Halil İbrahim Kütük tarafından reddedilmişti.

Savcı Bilgili, son karara da itiraz ederek Karadayı hakkında ikinci kez tutuklama talep etti.

Talebe gerekçe olarak, kuvvetli suç şüphesi ve mevcut delil durumunu gösteren Bilgili, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’in Karadayı’ya yönelik açıklamalarını da delil olarak sundu. Kararı, başka bir özgürlük hakimi değerlendirecek.

Tutuklama talebini reddeden Ankara özgürlük hakimlerinden Halil İbrahim Kütük; “Başlıbaşına soyut suçlamalar tutuklama gerekçesi yapılamaz” diyerek adli kontrol uygulanmasının yeterli olduğuna karar vermişti.