Yarışmadaki ölümler Fransa’yı karıştırdı

Fransa, yarışmacılardan birinin kalp krizinden öldüğü, bir doktorun da olayla ilgili eleştiriler nedeniyle intihar ettiği “Koh Lanta” türü üstün fiziki dayanıklılık gerektiren yarışma programlarını tartışıyor. Fransa Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, bu tür programların geç saatlerde yayımlanmasına izin verilebileceğini açıkladı.

Fransa’da, TF1 televizyon kanalında yayımlanan ve Kamboçya’da çekilen “Koh Lanta” programında, 25 yaşındaki Gerald Babin’in kalp krizinden müsabaka esnasında hayatını kaybetmesinin ardından, son dört sezondur yarışmanın resmi doktorluğunu yapan 38 yaşındaki Thierry Costa, geride bıraktığı mektupta, kendine suçlamalar yönelten medyayı hedef göstererek dün intihar etmişti.

Bu gelişmeler, Fransa’da, yarışmacıların üstün fiziki dayanıklılığını gerektiren programlarla ilgili tartışmaları alevlendirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Fransa Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (CSA), söz konusu programların ilk etapta, 12 yaşından küçüklerin seyretmesinin sakıncalı olduğuna karar verilebileceğini ve 22.00’den sonra yayınlanmasına müsade edilebileceğini bildirdi.

CSA üyesi gazeteci Françoise Laborde de bu tür yarışma programlarının “yumuşak bir şiddet” içerdiğini ve yarışmacıların kendi fiziksel sınırlarını zorladığı için tehlikeli olabileceğini ifade etti.

TFF1 televizyon kanalı, genç yarışmacının ölümünün ardından büyük ilgili toplayan ve ortalama 7,5 milyon izleyiciyi ekrana başına çeken programı yayından kaldırmıştı.