81 ilin öğrencileri bir araya geliyor

Haber 7’nin de basın sponsorluğunu yaptığı 81 il 171 üniversiteden 3000 üniversite öğrencisinin bir araya geleceği zirve; T.C. Cumhuriyeti Başbakanlığı himayesinde, Yıldız Teknik Üniversitesi, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilecek. 10 yıllık bir sürecin ilk adımı olan #GTZ2013 17-18-19 Mayıs tarihlerinde Haliç Kongre merkezinde başlıyor.

HÜKÜMET ve MUHALEFET GENÇLER İÇİN BİRARADA

Başbakanlık himayesinde; T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Suat KILIÇ, T.C. Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK, T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat ERGÜN, T.C. Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILMAZ, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM’ın konuşmacı olarak katılacağı zirveye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de aralarında bulunduğu muhalefet liderleri ve milletvekilleri de davet edildi.

Kimler yer alacak?

‘Gençlerin Hedefi Türkiye’nin Geleceği’ sloganıyla gençlerin geleceği için gerçekleştirilen Genç Türkiye Zirvesine; kamu üst yönetimi, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve özel sektörden yöneticiler ile kanaat önderleri, sanatçılar, yazarlar ve gazetecilerin katılması öngörülmektedir.

Program afişi:

Google Earth’e rakip geliyor

İran İletişim ve Teknoloji Bakanı Muhammed Hasan Nami, ‘Basir’ adında Google Earth benzeri bir harita programı geliştireceklerini bildirdi.

Nami, 1996 yılında kurulan ve 2 bin terabaytlık bir veri merkezine sahip olan Google Earth’ün, dışarıdan basit bir hizmet sitesi olarak görünse de aslında batılı istihbarat servislerinin bilgi sağlayıcısı olduğunu iddia ederek, bunun karşılığında İran’ın başlattığı Basir isimli “harita ve konum belirleme programı” projesini 4 ay içinde sonuçlandıracaklarını belirtti.

Google Earth ile Basir arasındaki farklara değinen Nami, “Google Earth ve Wikipedia gibi batı menşeli sitelerin gerçek amaçları, diğer ülkelerin bilgilerini ele geçirerek bunun üzerinden gelir elde etmektir. Biz geliştirmekte olduğumuz Basir projesi sayesinde, bütün ülkelere İslami bakış açısıyla hizmet sunmayı amaçlıyoruz. Sitede yer vereceğimiz bilgilerle, maddi kar amacı gütmeksizin dünya halkını hakikate yaklaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Güzellik salonlarına standart geliyor

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından ”Profesyonel Kullanım Amaçlı Kozmetik Ürünlere İlişkin Kılavuz” hazırlandı.

Kılavuzla masaj, tırnak, cilt ve vücut bakımı yapılan kuaför, estetik, güzellik ve bakım merkezi, masaj ve spor salonu ile otel gibi yerlerde kullanılan kozmetik, masaj yağı, saç boyası, maske, tırnak bakım ve epilasyon ürünlerinin standartları belirlendi.

Cilt bakımında, paketlenmiş kozmetiklerin karıştırılması, seyreltilmesi ve uygulanması kullanım kılavuzuna göre olacak. Meydana gelebilecek etkilerle ilgili alınması gereken önlem varsa tüketici bilgilendirilecek. Bu karışımlar ayrıca insan sağlığına zararlı olamayacak.

5 ilimize 5 yeni üniversite geliyor!

Tasarı, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda değişiklik yapıyor. Buna göre; Ankara ‘da ”Anka Teknoloji Üniversite si”, İstanbul ‘da ”İstanbul Yeşilyurt Üniversitesi ”, Adana ‘da ”Kanuni Üniversitesi ”, Konya ‘da ”Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ”, Gaziantep’te ise ”Sanko Üniversitesi ” adıyla vakıf üniversiteleri kurulacak.

Tasarı, ”Altın Koza Üniversitesi”nin adının, ‘İpek Üniversitesi” olarak değiştirilmesini de içeriyor.

Tasarının gerekçesinde, 2011-2012 eğitim öğretim yılında üniversitelerin açık öğretim ve diğer yükseköğretim kurumları hariç önlisans, lisans, ikinci öğretim, lisansüstü ve tıpta ihtisas programlarında eğitim gören 2 milyon 359 bin 655 öğrencinin 205 bin 484’ünün vakıf üniversitelerinde okuduğu kaydedildi.

Vakıf üniversitelerinin Türk yükseköğretim sisteminin ayrılmaz parçası ve önemli bir bölümünü oluşturduğu belirtilerek, kurulacak vakıf üniversitelerinin Türkiye’nin genç nüfusunun talebini karşılanmasına katkı sağlayacağı ifade edildi.

İsrail’in tazminat heyeti geliyor

İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi

İsrail’in Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden 9 Türk vatandaşının ailelerine ödeyeceği tazminat konusunu görüşmek üzere görevlendirilen İsrailli heyette, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun danışmanları Yaakov Amidror ve Joseph Ciechanover’in bulunacağı öğrenildi.

İsrailli üst düzey diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Netanyahu’nun onayı doğrultusunda 11 Nisan’da tazminat görüşmelerini başlatmak üzere Ankara’ya gelecek heyette, Amidror ve Ciechanover yer alacak. İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni’nin ise görüşmelere katılması öngörülmüyor.

Temaslar başlamadan önce, görüşmelerin içeriğine ilişkin yorumda bulunmanın ”uygun ve adil” olmayacağını dile getiren kaynaklar, iki ülke heyetlerinin, Erdoğan ve Netanyahu tarafından yapılan resmi açıklamalar çerçevesinde, üzerinde anlaşma sağlanması gereken hususları ele alacaklarını belirtti.

Meteoroloji uyardı: Sıcaklar geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Perşembe ve Cuma günü etkili olacak sağanak yağışın ardından hava sıcaklığının hissedilir derecede artacağını açıkladı. Mevsim normallerinin altında seyreden havanın yaklaşık 10 derece artacağının belirtildiği açıklamada “Hava sıcaklığının, yarın batı bölgelerde, hafta sonunda ülke genelinde hissedilir derecede (6 ila 10 derece) artacağı; kuzey, iç ve doğu bölgelerde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece, diğer yerlerde 2 ila 4 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL 23 DERECEYİ BULACAK

Bazı merkezlerde bu hafta sonunda beklenen günün en yüksek hava sıcaklıklarının; İstanbul’da 20-23, İzmir’de 24-25, Ankara’da 23-24, Antalya’da 23-24, Adana’da 24-25, Samsun’da 19-24, Trabzon’da 19-21, Erzurum’da 15-16, Diyarbakır’da 25-28 derece arasında olacağı tahmin ediliyor” ifadelerine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanı Türkiye’ye geliyor

Başbakan Erdoğan’ın 15 Mayıs’ta gerçekleştireceği Amerika ziyareti öncesi ABD’den önemli bir ziyaret gerçekleşiyor. ABD Dışişleri Bakanı Kerry önümüzdeki haftasonu Türkiye’ye geliyor. Kerry, 1 ay içerisinde ikinci defa Türkiye’yi ziyaret etmiş olacak.

 

İsrail’den “tazminat” için heyet geliyor

İsrail’in Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden 9 Türk vatandaşının ailelerine ödeyeceği tazminat konusunu görüşmek üzere görevlendirilen İsrailli heyetin, gelecek hafta içinde Türkiye’de olacağı öğrenildi.

İsrailli üst düzey diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, tazminat konusunu görüşecek heyetin, İsrail’de bu hafta boyunca kutlanan Hamursuz Bayramı’nın hemen ardından Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Türk ve İsrailli yetkililer arasındaki ön görüşmelerin şu an itibariyle telefon aracılığıyla yürütüldüğünü belirten kaynaklar, görüşmenin kesin tarihinin henüz belirlenmediğini söyledi.

Sürecin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun danışmanları Yaakov Amidror ve İzak Molho ile Adalet Bakanı Tzipni Livni tarafından yürütüldüğüne işaret eden kaynaklar, detayların önümüzdeki günlerde netleşeceğini kaydetti.

Mavi Marmara yardım gemisine düzenlenen baskının ardından Türkiye’nin öne sürdüğü şartları kabul eden İsrail, saldırıda hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına tazminat ödeyeceğini taahhüt etmişti. 

Türkiye’ye yeni bir meslek geliyor

Özel Kariyer Meslek ve Dil Kursu Kurucu Genel Müdürü Ayşe Özkan, ‘Mesleğiniz ve işiniz güneş olsun’ sloganıyla eğitim hayatına 30 kursiyerin katılımıyla başladıklarını söyledi. Türkiye’de gelecek yüzyılın mesleğini başlattıklarını belirten Özkan, şöyle konuştu: “Teknoloji ilerledikçe enerji ihtiyacı artacaktır. Dolayısıyla biz bu ihtiyaca cevap vermek için yetişmiş iş gücü yetiştiriyoruz. Kursun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın meslek olarak aldığı resmi ismi ile ‘Güneş Enerjisi Sistemlerinin Kurulum Bakım Onarım ve Ölçüm Teknikleri’dir. Biz kısaca adına ‘solar montörlük’ diyoruz. Kursiyerlerimize 10 günlük teorik eğitimin ardından görsel ve uygulamalı eğitim veriyoruz. Hiç elektrikten anlamayan bir kişiyi bile bu eğitimi verebiliyoruz.” 

Türkiye’nin bugün dışarıdan enerji ithal ettiğini ifade eden Özkan, şunları söyledi: “Eğer hızlı bir şekilde bu yayılım olursa beş yıl sonra Türkiye’nin dışarıdan enerji ihtiyacı olmayacaktır. Bu panelleri her yere döşediğimizde masmavi camla kaplı her eve yetecektir üretilen enerji. ‘Güneş kapla Türkiye’ isimli bir proje başlatmak istiyoruz. Ülkemizi güneş enerjisi tesisleri ile kaplamak istiyoruz.” 

İŞ-KUR İLE ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Sistemi Almanya’dan getirdiklerini ifade eden Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Almanya’da yılda 900 saat güneşlenme süresi, Antalya’da ise dört katı 3600 saat güneşlenme süresi var. Almanya’da 9 senede kendini amorti eden sistem Antalya’da 2.5 yılda edecek. Ortalama 100 metrekarelik bir eve kurulacak tesisin fiyatı 5 bin lira civarında. 2.5 sene içinde elektrik faturası öder gibi sistemin fiyatı ödeniyor. 25 yıl garantisi var. Kursu bitirenler, öncelikle kendi işlerini yapabilirler. İş-Kur’la çalışmamız var. İşletmeler elemanlarını yetiştirebilir. Yurt dışına staja gitmek ya da orada çalışmak isteyen kursiyerlere yardımcı oluyoruz. Kursu bitirenlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriliyor.”

İLK SERTİFİKALI USTALAR OLACAK

Üç ay sürecek kursta GQ Solar Enerji olarak, güneş enerjisi PV kurulumu, onarım, bakım ve ölçüm teknikleri kursunu, Türkiye’nin ilk sertifikalı solar enerji ustalarını yetiştirmek üzere kurduklarını kaydeden Özkan, kursta PV hakkında genel bilgiler, çevre koruma ve geri dönüşümleri, elektro tekniği temel konuları, fotovoltaik bilgiler, PV sektör ürünleri ve kavramları, kurulum teknikleri, ölçüm teknikleri, bakım ve onarım teknikleri, yasal düzenlemeler, PV güvenlik sistemleri ve sigortalama konuları, iş güvenliği, girişimcilik ve PV konusu teşvikleri konularının öğretileceğini belirtti.

ŞANSLIYIZ

Kursiyerlerden Mustafa Erdoğan, elektik ve elektroniğe ilgisinin olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Sıhhi tesisat sektöründeyim. Amatör olarak güneşten elektrik üretiyorum. Burada eksik kaldığımız alanda yeni bilgi öğreneceğiz. Kurs sonunda güneş enerjisinden elektrik üretme sisteminin kurulumunu ve satışını yapabilen yetkin kişiler olacağız. İlk olduğumuz için de şanslıyız.”

İŞYERİMİ KURMAK İSTİYORUM

Kursun tek kadın katılımcısı Çiğdem Tunçbilek de, yenilenebilir enerjiye karşı ilgisinin olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kursun Antalya’da olması bizim için bir şans. Dünyada her ülke alternatif enerji üretimine yöneliyor. Güneşlenme süresinin fazla olduğu ülkemizde güneşten enerji üretiminde geç kalındığını düşünüyorum. Yeni bir sektör olan bu alanda ilkler arasına girmek çok önemlidir. Bu alanda yükselmek istiyorum. İleride sertifikamı aldığım zaman kendi işyerimi kurmak istiyorum.”

Online haber siteleri ücretli hale geliyor

Sun’ın bağlı bulunduğu medya grubu News International (NI)tarafından yapılan açıklamada, 2013’ün ikinci yarısından itibaren gazetenin online sitesinin ücrete tabi olacağı bildirildi. Gazetenin internet sitesine abone olanlar, Premier Ligi maçlarının özet görüntülerini de ‘Sun Online’dan izleyebilecek.

NI Genel Müdürü Mike Darcey, milyonlarca okuyucuya bedava haber okutmanın ‘savunulamaz’ bir durum olduğunu söyleyerek, “2013’ün ikinci yarısında online siteyi ücretli yapmak büyük bir risk içermiyor.” diye konuştu. Günlük 2,4 milyon tiraja sahip olan gazetenin internet sayfası, her ay 30 milyon tekil kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor.

DAILY TELEGRAPH, ‘OKUDUKÇA ÖDE’ MODELİNDEN UMUTLU

Öte yandan, Daily Telegraph ise online haber sitesinde İngiltere’nin ilk ‘okudukça öde’ sistemini uygulayacak. Bu uygulamaya göre, bir ayda içinde 20 haber bedava olarak okunabilecek. 20’nin üzerinde okunan haberler için aylık toplam 1,99 Sterlin veya yıllık 20 Sterlin ücret talep edilecek.

Telegraph ayrıca akıllı telefon/tablet uygulamalarını da içeren ‘full dijital paket’ önerisi de sunuyor. Bu pakete abonelik ücreti aylık 9,99 Sterlin, yıllık 99 Sterlin olacak. Tüm paketlerde okuyucuya 1 aylık ücretsiz deneme öneriliyor.

Telegraph Medya Grubu, ‘okudukça öde’ sistemine geçiş yapmayı planladıklarını geçtiğimiz Kasım ayında yaptıkları bir basın açıklamasıyla duyurmuştu. Basın açıklamasında, 1 aylık bedava deneme abonesi olan her 10 kişiden 9’unun, denem süresinden sonra abone olaya karar verdiğine dikkat çekilmişti.

“Okudukça öde” modeli aralarında New York Times’ın da bulunduğu Amerika’daki birçok gazete tarafından uygulanıyor. İngiltere’de ise Times gazetesinin online sitesi ücretli olarak servis veriyor.

Kadınlar için çocukları eşlerinden önce geliyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bireylerin mutluluk kaynağı olan kişilere ilişkin verilerinden yapılan derlemeye göre, soru yöneltilenlerin yüzde 62’si ”tüm aile”nin kendileri için mutluluk kaynağı olduğunu belirtti.

Erkekler, ”tüm aile”den sonra en büyük mutluluk kaynağı olarak eşlerini gösterirken, bu durum kadınlarda değişti. Kadınların en büyük mutluluk kaynakları arasında önceliklerinin ”eşleri” değil ”çocukları” olduğu ortaya çıktı.

Kadınların en büyük mutluluk kaynağı, yüzde 58,4 ile ”tüm aile” olurken, bunu yüzde 22,9 ile çocukları izledi. Kadınlar, torunlarından sonra yüzde 6,2 ile eşlerini dördüncü sırada mutluluk kaynağı olarak gösterdi.

Erkeklerin mutluluk kaynakları ise yüzde 66,6 ile ”tüm aile”, yüzde 11,7 ile eşler, yüzde 8,7 ile çocuklar, yüzde 7,9 ile torunlar oldu.

Kadınlar daha mutlu

Cinsiyet ve yaş grupları dikkate alınarak yapılan mutluluk düzeyi araştırmasına göre, bireylerin yüzde 61’i mutlu, yüzde 10,2’si ise mutsuz.

Kadınların, erkeklere göre daha mutlu olduğunu ortaya koyan araştırmaya göre, kadınların yüzde 62,8’i, erkeklerin ise yüzde 59’u mutlu.

Toplumun en mutlu kesimini 25-34, en mutsuz kesimini ise 45-54 yaş arasındaki kişiler oluşturdu.

Tablolar

Bireylerin 2012 yılı verilerine göre mutluluk kaynağı olan kişiler şöyle:

ToplamTüm aile ÇocuklarEş KendisiTorunlarDiğerToplam10062,016,88,63,28,11,4Erkek10066,68,711,73,87,91,2Kadın10058,422,96,22,78,21,5

Cinsiyet ve yaş grubuna göre mutluluk düzeyi (yüzde) şöyle:

Mutlu Orta
Mutsuz
Toplam61,028,910,2
Erkek59,029,711,3
Kadın62,828,19,1

18-24 yaş64,626,09,4
25-34 yaş65,627,37,1
35-44 yaş58,530,211,3
45-54 yaş55,532,112,4
55-64 yaş59,329,011,7
65yaş60,328,711,1

Filmi Nisan’da vizyona geliyor

Open Road şirketine göre, senaryosu Matt Whiteley tarafından yazılan ”Jobs” adlı filmin Nisan’da vizyonda olacağı kaydedildi.

Joshua Michael Stern tarafından yönetilen filmde, Jobs’un hippilikten 21. yüzyılın en etkili isimlerinden birine nasıl dönüştüğü anlatılıyor.

Filmde Jobs’u 34 yaşındaki Ashton Kutcher canlandırıyor.

Steve Jobs, 6 Ekim 2011’de uzun süre mücadele ettiği pankreas kanserine yenik düşmüştü.
 

Filmi Nisan’da vizyona geliyor

Open Road şirketine göre, senaryosu Matt Whiteley tarafından yazılan ”Jobs” adlı filmin Nisan’da vizyonda olacağı kaydedildi.

Joshua Michael Stern tarafından yönetilen filmde, Jobs’un hippilikten 21. yüzyılın en etkili isimlerinden birine nasıl dönüştüğü anlatılıyor.

Filmde Jobs’u 34 yaşındaki Ashton Kutcher canlandırıyor.

Steve Jobs, 6 Ekim 2011’de uzun süre mücadele ettiği pankreas kanserine yenik düşmüştü.