Bomba iddiaya Büyükanıt’tan sert yanıt

Büyükanıt avukatı aracılığıyla yazılı açıklama yaptı, eski Genelkurmay Başkanı iddiayı reddetti.

Açıklamada, “CHP Milletvekili Tanju Özcan tarafından ortaya atılan bazı asılsız, açıklanması bile olanaksız, pervasız iddialara yer verilmiştir” denildi; Özcan’ın söylediklerinin kaynağını açıklaması istendi.

Açıklamada “yine kaynak belirtilmeyen, kulağına fısıldanan duyumlar olarak izah edilmeye çalışılan iddialara yer verilmiştir ” ifadesi kullanıldı.

“İspat edemezse müfteridir”

Büyükanıt, iddiayı ortaya atan CHP’li Tanju Özcan’ı nefretle kınadığını belirterek, “İspat edemezse müfteridir” dedi.

Büyükanıt’ın sözlerinde, “milletvekilinin asılsız, kulağına fısıldanan sözler şeklinde nitelendirmeler ile kişileri zan altında bırakacak iddialarda bulunabilmesini asıl dikkat çekici olgudur ” denildi.

Uçakla asker sevkiyatında ilk sefer yapıldı

Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanan, ”erbaş ve erlerin sivil havayolları ile taşınmasını” kapsayan protokol uyarınca, terörle mücadele bölgelerinde görev yapan askerlerin, uçakla ücretsiz olarak taşınmasına başlandı.

189 MEHMETÇİK ANKARA’YA GÖNDERİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı ile Türk Hava Yolları (THY) arasında imzalanan protokol gereği, Van’dan vatani görevlerini yapmak için uğurlanan 189 Mehmetçik, Van Ferit Melen Havaalanı’ndan yeni birliklerine katılmak üzere uçakla Ankara’ya gönderildi.

MEHMETÇİKLERİ TAŞIYAN UÇAKTA HOSTES YOK

Airporthaber’de yer alan bilgiye göre, uçaktaki yolcuların neredeyse tamamına yakınının asker olması sebebiyle Türk Hava Yolları, kabinde farklı bir uygulamaya imza attı. Normal uygulamada ortalama her uçuşta sadece bir erkek kabin memuru görevlendiren Türk Hava Yolları, Van’a yapılan asker sevkiyatlarında bütün ekibi erkek kabin memurlarından oluşturdu.

“TOPLAMA MERKEZİNDE GÜNLERCE KALMAYA SIKINTISI YOK”

Askerlerden Halis Yorgun, yeni uygulamanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.Uçağa ilk kez bineceği için çok heyecanlı olduğunu belirten Yorgun, ”Uçakla vatani görevimizi yapacağımız yerlere gönderiliyoruz. Bu çok güzel bir gelişme. Çünkü birçok arkadaşımızın maddi durumu iyi değildi. Uçak bileti alacak parası yoktu. Şimdi hiçbir ücret ödemeden askere gidiyoruz. Daha önce toplama merkezlerine götürülüp, orada günlerce kalabiliyorduk. Şimdi böyle bir sıkıntı yok. Uçakla rahat gideceğiz” dedi.

KRİTİK BÖLGELERDEKİ ASKERLER MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLECEK

Öte yandan protokol gereği, kritik bölgelerde askerliğini yapanların helikopterle Diyarbakır’da bulunan 7’nci Kolordu Komutanlığı, Elazığ’da bulunan 8’inci Kolordu Komutanlığı, Van’da bulunan Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı ve Erzincan’da bulunan 3’üncü Ordu Komutanlığı’na götürülerek, buradan hava yoluyla memleketlerine gönderileceği öğrenildi.

G.Antep’teki patriotlar devreye girdi

Alabacak, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı General Ataman Kışlası’nda patriot hava savunma sistemleriyle ilgili olarak düzenlenen basın bilgilendirme etkinliğinde, Türkiye’nin NATO’dan savunma amacıyla talep ettiği patriot sistemlerinin, Adana ve Kahramanmaraş’ın ardından Gaziantep’te konuşlandırıldığını ifade etti.

Gaziantep’teki ünitelerin bugün saat 10.00 itibarıyla, içerisinde Türk yetkililerin de bulunduğu NATO komuta kontrol yapısına girerek görev yapmaya başladığını aktaran Alabacak, ”Patriotların talebimiz üzerine ülkemize konuşlandırılması, NATO’nun ülkemiz ile içerisinde bulunduğu dayanışmanın çok güzel bir örneğidir” dedi.

Hava savunma faaliyetlerinin geniş çerçeve ve yelpazede çok farklı platformlarla icra edilen bir harekat türü olduğunu vurgulayan Alabacak, ”Bugün buradaki bahse konu patriot sistemleri bu geniş yelpazede belirli bir alanda çok özgün bir takviye maksadıyla ülkemizde bulunmaktadır” diye konuştu.

NATO Sözcüsü Yarbay Dariusz Kacpercyzk ise, 6 rampadan oluşan bataryanın tamamen Türkiye’nin sınırları içerisine yapılacak tehdit için planlandığını dile getirdi. Kacpercyzk, tehdit algınlandığı anda Almanya’daki NATO üssünden gelecek talimatlar doğrultusunda sistemin harekete geçeceğini aktardı.

10. Hava ve Füze Savunma Komutanı Steve Richmond da, Türkiye’nin istediği bölgeleri savunmak için Gaziantep’te bulunduklarını söyledi.

-”Emirler NATO’dan gelecek-”

Bir gazetecinin ”Olası bir harekete geçme anında düğmeye kim basacak, emri kim verecek?” sorusu üzerine Richmond, ”Emirler NATO’dan gelecek” diye konuştu.

Binbaşı Alabacak da aynı soruya, ”Dolayısıyla NATO demek…İçerisinde Türk yetkililerin de bulunduğu bir hiyerarşi içerisinde bu karar verilecektir” dedi.

”Türkiye’deki patriotlar kaç kilometrelik bir alanı koruyacak?” şeklindeki soru üzerine ise Alabacak, şunları kaydetti:

”Yapılan bütün değerlendirmede üç noktada konuşlandırılan patriotlarla toplam 3,5 milyon civarındaki nüfusun kapsanması planlanıyor. Dolayısıyla alandan ziyade 3,5 milyonluk nüfusun kapsanması öngörülmüştür. Bütün elde edilen veriler NATO’nun ilgili birimleriyle paylaşılacak, bu ilgili birimlerin ortak kararıyla, müdahale gerekirse yapılacaktır. Patriotlar sadece ama sadece savunma maksatlı olarak ülkemize konuşlandırılmıştır. Bu çok açık ve net olarak görev talimatında belirtilmiştir. Uçuşa yasak bölge uygulaması maksatlı olarak kullanılması kesinlikle söz konusu olmayacaktır.”

Basın bilgilendirme etkinliğine, ABD Türkiye Patriot Güçleri Komutanı Albay John Wanat ve Batarya Komutanı Yarbay Charles Branson da katıldı.