Çin Rus ilişkileri yeni döneme girdi

Çin’in devlet televizyonu CCTV’de ziyarete ilişkin yapılan yorumlarda Çin liderlerinin ilk ziyaretlerini Rusya’ya yaptığına dikkat çekildi. Önceden Rus-Çin ilişkilerin eşit olmadığı, ancak son yıllarda yapılan çalışmalarla bu ilişkilerin eşit hale geldiğine işaret edildi. Yorumlarda, Rusya’dan Çin’e gelecek yeni doğalgazın, Çin’in kuzeyindeki hava kirliliğinin azaltılmasına da büyük yardımı olacağı da belirtiliyor. Çin, enerjisinin yüzde 70’ini kömürden elde ediyor ve sanayide kullanılan kömür de ülkedeki ciddi boyutlara ulaşan hava kirliliğinin ana nedeni olarak gösteriliyor.

”Eşitlik ve karşılıklı yarar” prensibinin ilişkileri daha da ileriye götürdüğü, Rusya’nın isteği Çin’in ucuz iş gücü ve yatırımları, Çin’in de istediğinin Rusya’nın enerji kaynakları olduğu vurgulanan yorumlarda, Xi’nin ziyaretinde çok sayıda anlaşmanın imzalandığına da değinildi.

Çin medyasındaki haberlerde, Xi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kremlin Sarayı’ndaki Çin Turizm Yılı etkinliğine katıldığı, iki liderin, açılış törenin ardından yaklaşık 5 bin seyirciyle birlikte Çinli sanatçıların sunduğu muhteşem gösterileri izlediğine değinildi.

Buradaki konuşmasında Xi’nin, ”Bütün alanlardaki olumlu işbirliğinin genişletilmesi, önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerin gelişmesinin çekirdeği olacaktır.” sözlerine yer verildi.

ZİYARETTE GENİŞ EKONOMİK İŞBİRLİĞİ ÖN PLANDA

Tarihi ziyarette iki lider, 2015 yılına kadar ikili ticaretin 100 milyar dolar hedefine öngörülen takvimden önce ulaşılması konusunda hem fikir. Ziyarette Putin ve Xi, hükümetler arası ve işletmeler arası çok sayıda işbirliği belgesinin imza törenlerine katıldı.

Ziyarette ayrıca nükleer enerji, elektrik ve kömür gibi alanlarda daha etkin işbirliği yapacaklarını iki lider, Çin’in ihtiyaç duyduğu ham petrol tedariğinin artırılması, Çin’e likit doğal gaz ihracatı, Çin’in doğusuna ulaşacak doğal gaz boru hattının inşa edilmesi ve ortak petrol rafineri kurulması gibi konularda varılan fikir birliklerinin aktif şekilde yerine getirilmesi gerekliliğini dile getirdi.

Görüşmelerin sonunda Putin ve Xi, karşılıklı kazanca dayalı kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının derinleştirilmesine yönelik ortak deklarasyonu imzaladı.

Fındığın damarlara yararı literatüre girdi

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve proje yürütücüsü Prof. Dr. Asım Örem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fakülte bünyesinde Fındık Araştırma Grubu adı altında 10 yıldır çalışmalar yaptıklarını, fındığın insan sağılığı üzerindeki etkisini değerlendirmeye çalıştıklarını belirtti.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM) Gıda Enstitüsü ile insanlar üzerinde gerçekleştirdikleri, yaklaşık 4 ay süren son çalışmada olumlu sonuçlar elde ettiklerini vurgulayan Örem, şunları söyledi:

”Çalışma dolayısıyla seçilen gönüllü grubun fındık tüketiminin ardından kan analizlerini yaptık. Analizlerde fındığın kan yağları üzerinde olumlu etkilerini gözlemledik. Bu olumlu etkiler fındığın yapısında bulunan biyomoleküllerden kaynaklanıyor. Fındığın sahip olduğu yüksek miktarda tekli doymamış yağ asidi ve E vitamini sonuçlar üzerinde etkili olan en önemli iki biyomoleküldür. Çalışmada halk arasında damar sertliği olarak bilinen ateroskleroz gelişiminde önemli rol alan LDL’nin, bu iki biyomolekül sayesinde aterosklerotik özelliğinin azaldığı gösterildi. Damarlarda yağların yaptığı negatif etkinin fındık tüketimi ile düzeldiğini tespit ettik ve bu bulgu ilk kez literatüre kazandırıldı. Bu oldukça önemli bir veriydi.”

Fındığın yapısında bol olan arginin amino asidinin ve magnezyumun da bu sonuçlar üzerinde önemli katkı sağlayabileceğini belirten Örem, ”Bu etkilerin bir sonucu olarak damar duvarı iltihaplanmasının azaldığı ve damar fonksiyon bozukluklarının önemli derecede düzeldiği gözlendi” dedi.

4 hafta içinde etkisini gösteriyor

Çalışma ile fındığın gözlenen bu etkilerinin yaklaşık 4 hafta içerisinde ortaya çıktığı ve fındık tüketimini kestikten 4 hafta sonra da bu olumlu etkilerin ortadan kalktığının gözlendiğini vurgulayan Örem, ”Bu nedenle fındık tüketiminin günlük beslenmemizin bir parçası olması gerekir. Haftanın en az 4-5 günü, günlük 60-70 gram yani bir avuç fındık tüketilmesi gerekir ancak yüksek enerji içeriğinden dolayı daha fazla tüketim kilo almaya neden olabilir” diye konuştu.

Literüterde yer aldı

Prof. Dr. Asım Örem, özellikle kan yağları, kan kolesterolü ve damar sertliği konusunda yeni veriler ortaya koyduklarını, fındığın damar yapısına olumlu etkisini belgeleyen çalışmanın, uluslararası Elsevier yayın kuruluşuna ait ”Journal of Clinical Lipidology” dergisinde bu ay yayımlandığını kaydetti.

Örem, ilk defa ortaya konan verilerin yayımlanmasıyla bilinen derginin, özellikle kan yağları, kan kolesterolü ve damar sertliği ile ilgili konuları içerdiğini bildirdi.