YDS pazar günü yapılacak

Ocak ayında Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik uyarınca, Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (KPDS), Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı (ÜDS) ve içeriğinde yabancı dil sorusu veya testi bulunan yabancı dil seviye belirleme sınavlarını YDS adı altında tek bir sınavda toplandı.

KPSS, TUS, DUS gibi sınav ve yerleştirme işlemleriyle ÜDS ve KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların sınav ve yerleştirme işlemlerine katılacak adaylar, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için YDS’ye girecek.

Sınava 330 bin 796 aday başvurdu. YDS, 41 il merkeziyle Lefkoşa ve Bişkek’te yapılacak. Sınavda, adaylara 80 soru yöneltilecek. Saat 09.30’da başlayacak sınav, 150 dakika sürecek.

YDS ilkbahar dönemi sınavı, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunancadan yapılacak. Sonbahar dönemi sınavı ise Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan yapılacak.

Adaylar aynı dönemde yalnız bir yabancı dilden sınava girebilecek.

Sınavda, Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca dillerinde çoktan seçmeli sorulardan oluşan test uygulanacak. Diğer dillerde yabancı dilden Türkçe’ye ve Türkçe’den yabancı dile çeviri şeklinde adaylara açık uçlu soru yöneltilecek. Çeviri için 150-200 sözcükten oluşan metinlerden yararlanılacak.

-Adayların sınava girerken yanlarında bulundurması gereken belgeler-

Sınava girecek adayların, kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 08.30’da hazır olmaları ve yanlarında sınav giriş belgesini bulundurmaları gerekiyor.

Sınav giriş belgesinin ön yüzünde ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret bulunan adayların sınavı geçersiz sayılacak.

Adaylardan, sınava giriş belgesinin yanı sıra nüfus cüzdanı veya pasaport gibi tanıtıcı kimlikleri de sorulacak. Nüfus cüzdanı veya pasaport dışında zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlarla askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum muvazzaf askerler için geçerli değil), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe veya mavi kartlar kabul edilecek.

Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli sayılmayacak. Nüfus cüzdanında soğuk damga, adayın güncel bir fotoğrafı ve TC kimlik numarasının bulunması, pasaportun süresinin de geçerli olması gerekiyor. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya TC kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecek. Bu belgeleri eksiksiz yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, 2013-YGS’ye alınmayacak.

Hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç-gereç getirmemeleri gerekiyor. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete) ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebilecek.

Sınav binaları ve salonları ÖSYM tarafından kurulacak güvenlik kameraları ile izlenebilecek. Kamera kayıtları, gerektiğinde kanıt olarak kullanılacak.

Sınav başladıktan sonra adayların ilk 110 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasak olacak.

-KPSS puan türleri, YDS puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanacak-

6-7 Temmuz’da yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik) ve daha sonraki yıllarda lisans düzeyinde yapılacak KPSS’lerde Yabancı Dil Testi yer almayacak.

Yabancı dil testinin belirli ağırlıklarla hesaplanarak oluşturulduğu KPSS puan türleri, YDS puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanacak.

KPSS’de yabancı dil testinin de ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların 2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavı’na girmeleri zorunlu olacak.

2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavı’na katılmayan veya bu sınava Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde katılmayan adayların, 2013 yılında yapılacak KPSS’de yabancı dil testinin belirli ağırlıklarla hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmayacak.

-KPDS’ye yapılan atıflar YDS’ye yapılmış sayılacak-

İlgili mevzuatlarda KPDS’ye yapılan atıflar YDS’ye yapılmış sayılacak. İlgili mevzuat gereği, lisansüstü eğitim, denklik, atanma işlemleri ile doçent adayları, doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS’ye girmeleri gerekecek.

YDS ilkbahar döneminde alınacak puanlar, sınav tarihinden itibaren beş yıl süreyle geçerli olacak. Sınavın geçerlilik süresi, kurumların kendi mevzuatındaki geçerlilik süresi olacak. Ayrıca kurumlar kendilerine uygun geçerlilik süresi belirleyebilecek.

Valiliklerde Pazar günü için hazırlıklar başladı

24 Mart 2013 tarihinde yapılacak olan 2013-YGS’nin sakin, huzurlu ve güvenli olarak yerine getirilmesi esas olmak üzere sınavın yapılacağı tüm illerde geniş önlemler alınacak. Pazar günü tüm vatandaşların çok dikkatli olması gerektiği, öğrencilerin sınav motivasyonunu olumsuz etkileyecek hareket ve işlerin yapılmaması hatırlatıldı.

Balıkesir Valiliğinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, 2013-YGS ile ilgili alınan emniyet tedbirlerinin 23 Mart Cumartesi saat 18.00’den itibaren başlayıp sınav günü saat 13.00’e kadar kesintisiz şekilde geçerli olduğu vurgulandı. Balıkesir Valiliğince YGS için alınan önlemler şu şekilde açıklandı;

“24 Mart 2013 tarihinde sınav yapılacak tüm okullar ve çevrelerinde emniyet tertip ve tedbirleri polis ve jandarma tarafından planlanacak. 23 Mart 2013 Cumartesi günü saat 18.00’den itibaren 24 Mart 2013 Pazar günü saat 13.00’e kadar olan süre içerisinde; Otoların klakson çalmaları, her türlü resmi ve özel törenler vesilesiyle dışarı yayın yapılması, düğün konvoyları oluşturmaları, bina hafriyatı ve yıkımları ile seyyar satıcı gürültüleri, buna benzer her türlü gürültü yapılması Balıkesir mülki hudutları dahilinde yasaklanmıştır.

Belediye Başkanlıklarınca başta pazar yerlerinde sessizliğin sağlanması ve inşaat çalışmalarına sınav saatinde ara verilmesi olmak üzere adayların konsantrasyonunu etkileyecek diğer unsurlara yönelik tedbirler alınacak, sınav merkezine gidecek güzergahlar levhalarla belirlenecek ve toplu taşıma seferleri aksaksızca sürdürülecektir. Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanlığınca, ilgili meslek odalarınca yemek ve konaklama hizmetlerinde gerekli kolaylaştırıcı tedbirler alınacaktır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından her türlü yurt ve konaklama tedbirleri önceden planlanacaktır. Karayolları 14.Bölge Müdürlüğünce 23-24 Mart 2013 tarihlerinde yol yapım çalışmaları nedeniyle ulaşımda herhangi bir aksamanın meydana gelmemesi için gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır. Sınav süresince Üniversite Kampüs alanında ilave sağlık tedbirleri Sağlık Müdürlüğünce alınacaktır.”

Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, “Türkiye Cumhuriyetinin geleceği olan gençlerimiz için önemli olan iş bu sınavlara ilişkin kurum ve kuruluşların, her kademedeki personelin ve vatandaşların hassasiyet göstermeleri hususunda gerekli tedbirler alınmıştır” diyerek YGS’nin sakin, huzurlu ve güven içerisinde başlayıp sonuçlanması için gereken emniyet ve diğer tedbirlerin alındığını bildirdi.