Güzelliğin reçetesi, ananas suyu

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, yaz aylarında ferahlamak için ananas suyunun sağlıklı bir alternatif olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Neriman İnanç, yapılan araştırmaların ananas suyunun bol miktarda mineral ve vitamin içerdiğini ortaya koyduğunu belirtti. Ananas suyunun içeriğindeki B ve C vitaminleri ile hücre kaybını ve cilt rahatsızlıklarını engellediğini anlatan İnanç, “Sıcak yaz günlerinde ferahlamak için sağlıklı bir alternatif oluşturan ananas suyunun birçok faydası bulunuyor. Uzmanlar tarafından yaz aylarında vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminler ve mineralleri içerdiği vurgulanan ananas suyu, birçok hastalığa karşı kalkan görevi görüyor. İçeriğindeki C vitamini ile güneşten zarar gören derinin yenilenmesi için gerekli kolajen oluşumuna fayda sağlayan ananas suyu, bulundurduğu mineraller ile yıpranan saç ve tırnakların da sağlığına kavuşmasına yardımcı oluyor.” dedi.

Yaz aylarında yoğun güneşe maruz kalmanın cilt rahatsızlıklarına neden olabileceğini vurgulayan İnanç, “Terleme ile yaşanan su ve mineral kaybının önüne geçilmesi için bol miktarda sıvı tüketilmesini öneren İnanç, ananas suyunun bol miktarda demir, kalsiyum, A, B ve C vitamini içerdiğini ifade etti. Yaz aylarında ferahlamak için ananas suyunun sağlıklı bir alternatif olduğunu vurgulayan İnanç, içindeki doğal şekerle vücuda enerji verdiğinin de altını çizdi. İnanç “Ananas suyunun 100 mililitresinde 11 miligram C vitamini bulunuyor. Kolejen oluşumuna yardımcı olan C vitamini güneşin zararlı ışınlarının meydana getirebileceği cilt sorunlarını önlemeye yardımcı oluyor. Bol miktarda demir ve kalsiyum içeren ananas suyu, güneşte yıpranan saçların yenilenmesine fayda sağlarken, antioksidan özelliği ile vücuttaki toksinlerin de atılmasını kolaylaştırıyor.” şeklinde konuştu

Güzellik salonlarına standart geliyor

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından ”Profesyonel Kullanım Amaçlı Kozmetik Ürünlere İlişkin Kılavuz” hazırlandı.

Kılavuzla masaj, tırnak, cilt ve vücut bakımı yapılan kuaför, estetik, güzellik ve bakım merkezi, masaj ve spor salonu ile otel gibi yerlerde kullanılan kozmetik, masaj yağı, saç boyası, maske, tırnak bakım ve epilasyon ürünlerinin standartları belirlendi.

Cilt bakımında, paketlenmiş kozmetiklerin karıştırılması, seyreltilmesi ve uygulanması kullanım kılavuzuna göre olacak. Meydana gelebilecek etkilerle ilgili alınması gereken önlem varsa tüketici bilgilendirilecek. Bu karışımlar ayrıca insan sağlığına zararlı olamayacak.

Güzellik salonlarından kadınların beklentisi

Çalışmayı yürüten OMÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selahattin Özyurt, araştırmanın toplumda güzellik ve çirkinliğin objektifleştirilmesine yönelik tutumların sosyolojik görünümünü tespit etmeyi amaçladığını söyledi.

Araştırmayı, Samsun’daki güzellik salonlarına estetik bir bedene sahip olmak amacıyla başvuran 120 kadın ile görüşerek gerçekleştirdiklerini anlatan Özyurt, şöyle devam etti:

”Kadınların toplumsal hayatta estetik bir bedensel görünüme sahip olmaya yönelik tutumlarını bu araştırmamız anlamayı sağladı. Güzelleşmeye yönelen kadınlar, bedenleri üzerinde kısman değişim yaparak kendilerini zihinsel olarak tatmin etme ve sosyal ilişkilerde beklentilerini karşılamayı amaçlıyor. Kadınlar güzellik salonlarına, bir dizi pratiği yerine getirerek biyolojik olarak sağlıklı olma beklentisinden ziyade, sosyal ilişkilerinde nitelik sağlamak için gidiyor.”

”Medya, kadınları estetikleştirmeye yöneltti”

Medyanın kadınların estetikleşmesi yönünde etkin rol oynadığını dile getiren Özyurt, kadınların medya organlarında gördükleri model, bakım ve estetik görünüşü güzellik salonlarında istediklerini anlattı.

Özyurt, araştırmada güzellik salonlarına giden kadınların yüzde 75’inin medya araçlarını güzellik salonlarının işlevselliği açısından bilgi kaynağı olarak gördüklerini belirterek, şöyle konuştu:

”Medya hemen hemen tüm toplum kesimlerini her alanda olduğu gibi estetik bir bedene ulaşma konusunda da yönlendirebilmekte, ikna ve manipüle etmektedir. Bu nedenle Türkiye gündeminde devam eden bedensel estetik görünüme yönelik programlar, kadınların estetik bir tutum oluşturmalarında belirleyici oluyor. Güzellik salonlarına giderek, güzelleşmek amacıyla burun, kulak, göz, kaş gibi yüz organlarının dönüştürülerek güzel bir yüze ulaşma girişimleri yanında yağ aldırma, meme küçültme veya büyütme ya da dikleştirilmesi gibi mükemmel bir bedene sahip olma isteği, kadınlar için önem taşıyor. Kadınlar, fiziksel, biyolojik, tıbbi ve psikolojik olduğu kadar sosyolojik olarak da iyi durumda olmak istiyor.”

”Güzellik salonları rahatlık sağlıyor”

Yrd. Doç. Dr. Selahattin Özyurt, güzellik salonlarına giden kadınların kendilerini her yönden rahatlamış olarak gördüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Kadınların yüzde 71’i güzellik salonlarının biyolojik, psikolojik rahatlama sağladığını, bakım ve temizliklerini yaparak sosyal ilişkilerinde nitelik kazandırdığını belirtiyor. Güzelleşmeye yönelen kadınlar bedenleri üzerinde kısmen değişim yaparak kendilerini zihinsel olarak tatmin etme ve sosyal ilişkilerde beklentilerini karşılamayı amaçlamakta. Ayrıca güzellik salonları modern tıbbın ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak kurumsallaşarak kendine özgü yapısıyla güzelleşme eğitimi ve hizmeti vermekte. Bu salonlar kadınlar içinde vazgeçilmeyecek yerler.”