Hipertansiyon hastalarına “akıllı” müjde

Hipertansiyon hastaları artık kan basıncı ölçümlerini doktorlarına akıllı telefon vasıtasıyla ulaştırabilecek. Bir firmanın ürettiği yazılım hastalara büyük kolaylık sağlayacak.

Tansiyon hastaları, kan basıncı ölçümlerini düzenli olarak doktorlara göstermeleri gerekiyor. Bu durum, hastalar için adeta çileye dönüşüyor. Ancak bir firma bu soruna çare olabilecek bir yazılım geliştirdi. 

Bu yazılım sayesinde hastaların kan basıncı ölçümleri akıllı telefon vasıtasıyla doktora ulaştırılabiliyor.

“İLK KEZ TÜRKİYE’DE UYGULANACAK”

Söz konusu yöntemle ilgili bilgi veren Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Erdine, “İlk kez Türkiye’de kullanılacak bir sistem. Daha önceden uzaktan kan basıncı ölçümü uygulanıyordu ancak kablosuz iletişim ilk kez uygulanan bir yöntem” dedi.

Yakın zamanda kullanıma sunulacak olan sistemi yapan firma yetkilisi Peter Lems, “Pilot olarak başlayacağımız için ilk hedef 100 hasta. Ama Türkiye’nin 80 milyon nüfusu var ve biz bu sayıyı kademeli olarak artıracağız” diye konuştu.

Uygulama için öngörülen ücret ise aylık 10 Avro.

Kanser hastalarına beslenme önerisi

Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman İlhan, Kanser Savaş Haftası dolayısıyla AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Kanser hastalarının en fazla ”ne yemeliyim, ne yememeliyim” sorusunu sorduğunu anlatan İlhan, kanserli bir hastanın tedavisi sırasında ve sonrasında nasıl beslenmesi gerektiğinin bilimsel bir yaklaşım gerektirdiğini vurguladı.

”Hücreden Doku Mühendisliği” konusunun ele alındığı Rejeneratif Tıp Sempozyumu’nda buna benzer konuların gündeme geldiğini ifade eden İlhan, şöyle devam etti:

”Kanser tedavisinde uzmanlardan farklı görüşler geldiği için hastaların kafası karışıyor. Aslında söylenenlerin tümü doğru ama yaklaşımlar farklı. Kanserde son zamanlarda hastaya yönelik ‘kişiselleşmiş tedavi’ yaklaşımı ön plana çıktı. Kanserli hastanın beslenmesiyle ilgili de aynı yaklaşım benimsenmeli. Kanser tedavisinde tıbbi onkolog, beslenme uzmanı, psikiyatrist tarafından multidisipliner bir yaklaşım olmalı. Tedavi sırasında sadece hastanın değil hasta yakınının da doğru davranış içinde olması lazım. Bir taraftan hasta aldığı ilaçlar yüzünden beslenmede zorluk çekiyor, diğer taraftan hasta yakını ‘ye’ diye zorluyor. Hastanın hangi durumda ağızdan, hangi durumda sondayla beslenmesi gerektiği iyi belirlenmeli.”

Diyetten ziyade kalori sınırlaması

İlhan, hastaya önerilecek beslenme şekline ilişkin ”Ben diyetten ziyade kalori sınırlamasından yanayım. Yeterince stresli bir tedavi sürecinde hasta bir de diyete sokularak stres içinde olmamalı” dedi.

Hastanın kanser tedavisi sonrası eve gönderildiğini, bu aşamada kendisiyle ve ailesiyle baş başa kaldığını belirten İlhan, ”Kanserle ilgili rehabilitasyon, ‘yaşama merhaba’  merkezleri açılmalıdır” önerisini dile getirdi.

Kalp hastalarına ‘yerli kalp pompası’ müjdesi

Yeditepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nilüfer Eğrican’ın başvurusuyla başlayan proje daha sonra Koç Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Lazoğlu’nun yürütücülüğünde tamamlandı.

”Minyatür Bir Yapay Kalp Pompa Sisteminin Tasarımı, Analizi Ve Prototip Üretimi” projesinde Prof. Dr. İsmail Lazoğlu ve Florance Nightingale Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Suha Küçükaksu’nun işbirliğinde Türkiye’nin ilk minyatür yapay kalp pompası sisteminin prototipi geliştirildi.

Sağlık alanında bir ilke imza atılan proje ile yapay kalp pompası vücut içine yerleştirilecek şekilde tasarlandı. Minyatür kalp pompası 5 santimetre çapındaki özgün tasarımıyla patentlendi.

TÜBİTAK ARDEB’in 321 bin lira destek verdiği projenin kalp hastaları için müjde niteliğinde olduğunu belirten Lazoğlu, şöyle konuştu:

”Kalbin pompaladığı kan miktarı dakikada 2 litrenin altına düştüğünde kalp yetmezliği sorunu oluşuyor. Kalp yetmezliği yeni kalp takılmasıyla aşılabiliyor ancak yeni bir kalbinin takılması her zaman mümkün olmuyor. Türkiye’de yaklaşık 10 bin civarında kalp yetmezliği olan hasta var.

Geliştirdiğimiz minyatür yapay kan pompası kalp yetmezliği olan hastalara uygulanabilecek ve dakikada 8 litreye kadar kan pompalayacak.

Kalbin sol karıncığına takılacak cihaz ile kalp yetmezliğinin önüne geçmeyi hedefliyoruz. Bu yıl içerisinde hayvan deneylerini yapmayı ve ardından en kısa sürede insan vücuduna yerleştirilir hale getirmeyi planlıyoruz.”

Maliyet yüzde 80 azalacak

Prof. Dr. Lazoğlu, minyatür yapay kalp pompasının ABD’de ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde kalp yetmezliği yaşayan hastalar için uygulandığını belirterek, Türkiye’de de bu cihazla tedavi olan yaklaşık 60 hastanın bulunduğunu bildirdi.

Türkiye’ye tamamı yurt dışından gelen minyatür yapay kan pompasının hasta vücutlarına yerleştirilmesinin yaklaşık 80 bin avroya mal olduğunu ifade eden Lazoğlu, ürettikleri yerli cihaz ile bu maliyeti yüzde 80 azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

Lazoğlu, TÜBİTAK desteğiyle tamamen yerli tasarım ve üretimle Türkiye’nin ve bölgenin ihtiyaç duyduğu yüksek performanslı ve düşük maliyetli kalp pompalarını hastalara sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Cerrahlar tarafından Türkiye’de her yıl 10 bin dolayında hastanın bu pompalara ihtiyaç duyduğunun iletildiğini aktaran Lazoğlu, pompaların sadece Türkiye için değil, Azerbaycan’dan Singapur’a kadar ülkelerin ihtiyacını karşılamasının hedeflendiğini kaydetti.

Kalp pompalarının düşük maliyetli ancak yüksek kaliteli olmasını hedeflediklerini dile getiren Lazoğlu, böylece hastaların hayatta kalmalarının sağlanacağını sözlerine ekledi.