Hastaneyi böyle birbirine kattı / İZLE

İstanbul’da özel bir hastanede yaşanan hasta dehşeti güvenlik kamerasına yansıdı.Edinilen bilgiye göre, Esenler’de ellerinde cam kesikleri bulunan bir kişi, arkadaşları ile özel bir hastaneye gelerek tedavi olmak istedi.

İddiaya göre, yaralı kişiye acil serviste nöbetçi olan doktor Sultan Y. ilk müdahalede bulundu. Doktor Sultan Y., yaralıya elinde tendon kesiği bulunduğunu belirterek, plastik cerrah bulunan bir hastaneye gitmesini söyledi.

Yaralı şahıs ambulans isteyince doktor acil bir durumunun olmadığını söyledi. Alkollü olduğu iddia edilen şahıs, bunun üzerine elindeki sargıyı çıkarıp doktora saldırdı.

Doktorun boynunda asılı bulunan steteskopu alan zanlı çevreye rastgele salladı. Yaralı, daha sonra masada bulunan bilgisayarları tekmeleyerek etrafına tehditler savurdu.

Olay sırasında hastanede bulunan bayan çalışanlar şok geçirdi. Doktora, güvenlik görevlisine ve hastane çalışanlarına saldıran kişiyi arkadaşları engellemekte güçlük çekti.

Bilgisayarları tekmeleyen şahıs, eline geçirdiği masayı da danışmaya doğru fırlattı. Hastane çalışanlarının ihbarı üzerine olay yerine gelen polis de saldırganı durduramadı.

”SÜREKLİ GELİYORLAR”

Hastane sahibi Ayşe Müzeyyen Yurtoğlu, ”Gece çalışan arkadaşlar şok olmuşlar. Beni aradıklarında hepsi ağlıyorlardı. Taşkınlık yapan genç 3 arkadaşı ile beraber geliyor. Yarasının tedavisinin yapılmasını istiyor. Doktor arkadaş ılımlı bir şekilde tedavisini yaparak, tendon kesisi ihtimaline karşı plastik cerrah bulunan devlet hastanesine gitmesini öneriyor. Bundan sonra saldırmaya başlamış. Polis bile çaresiz. Polisin yanından geçiyor, polis arkasına bile bakmıyor. Birbirlerini kesiyorlar. Ya da darp ettikleri kişiyi getirip bunları dikeceksiniz ve bizden para talep etmeyeceksiniz, kimi getirirsek bakmak zorundasınız diye tehdit ediyorlar” dedi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Hastane enfeksiyonuna ‘sıfır tolerans’

Hastane enfeksiyonları hem hastaları hem de sağlık çalışanlarını tehdit eden önemli bir sorun.

Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği (HIDER) ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi işbirliğinde yapılan toplantıda hastane enfeksiyonlarıyla mücadele yöntemleri tartışıldı.

HİDER Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Sercan Ulusoy, “HİDER olarak tıp ve hemşirelik öğrencilerine verilen eğitimlerin yanı sıra konunun uzmanlarıyla da Hastane Enfeksiyonu’nu en aza indirmeyi amaçlıyoruz. HİDER’in öncelikli amacı Hastane Enfeksiyonu’na sıfır tolerans’tır” dedi.

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi (HEKK) Başkanı Prof. Dr. Recep Öztürk ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde hastane enfeksiyonları konusunda etkin çalışmalar sürdürdüklerini belirterek, “Üniversite, sivil toplum kuruluşları ve sağlık sektörü işbirliğinde yapılan bu çalışmalarla enfeksiyon oranının düşürülmesinde olumlu sonuçlar alınıyor” diye konuştu.

ENFEKSİYONDAN KORUNMADA HASTANE TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Hastanede kalış süresinin uzaması, geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanılması, kalıcı sonda uygulanması ve hastane personelinin ellerini iyi yıkamaması hastane enfeksiyonlarında riski artıran faktörler olarak sıralanıyor. Bu enfeksiyonların azaltılmasında en büyük görev ise hastanelere düşüyor. El yıkama, hastanelerin su ve deterjanlarla temiz tutulması, yoğun bakım ünitesi ve ameliyathane gibi özel yerlerin evrensel standartlara uygun olarak temizlenmesi, servislerde temiz ve kirli malzemelerin ayrı yerlerde tutulması, hastane temizliğinin uygun yapılması hastanelerin uyması gereken kuralların başında geliyor. Sağlık çalışanlarının el hijyenini standartlara uygun şekilde yapması, hastane enfeksiyonlarının önlenmesinde çok önemli rol oynuyor.