Belirtisi olmayan hipertansiyon çok tehlikeli!

Kalp hastalıkları, inme ve böbrek yetersizliğine kadar gidebilen yüksek tansiyonun belirtileri; sabahları ense bölgesinde ağrı, nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrısı ve sık idrara çıkma olarak açıklanıyor. Uzmanlar, belirtisi olmayan yüksek tansiyonun çok tehlikeli olduğunu kaydediyor.

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erol Sağatlı, hipertansiyon ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Sağatlı, “Hipertansiyon; iki ya da daha fazla sayıda, uygun şartlarda yapılmış kan basıncı ölçümünün 140/90 mm Hg veya daha yüksek olması ile seyreden bir hastalıktır. Hipertansiyon hastalarının yüzde 95’inde başlıca bir neden gösterilememektedir. Bu durum ‘primer’ ya da ‘esansiyel hipertansiyon’ olarak adlandırılır. Hastaların yaklaşık yüzde 5’inde ise tanımlanabilir bir neden gösterilebilmektedir ve bu durum ‘sekonder hipertansiyon’ olarak tanımlanmaktadır.” dedi.

Yüksek tansiyon hastalığının belirtilerini sıralayan Sağatlı, “Bu belirtiler; sabahları ense bölgesinde ağrı, nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi, baş ağrısı, sık idrara çıkma şeklinde ortaya çıkabilir. Tansiyon çok yüksek olduğu halde bazı hastalarda hiç bir şikayet olmayabilir. Bu durum tehlike sinyalidir. Hipertansiyon gelişiminde, genetik faktörler, yaş ve cinsiyet değiştirilemeyen risk faktörlerindendir. 50 yaşın altında erkeklerde, 50 yaş üstünde ise kadınlarda hipertansiyon görülme oranının arttığı bilinmektedir. Hipertansiyondan korunmak için aşırı kilo almamaya dikkat edilmeli, sigara ve alkol kullanımı ile aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalı, stresten uzak durulmaya çalışılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

CİDDİ HASTALIKLAR KAPINIZI ÇALMASIN!

“Yüksek tansiyon günümüzde hala beyin damarlarındaki tıkanıklık ve kanamalar açısından başlıca risk faktörleri arasındadır.” diyen Sağatlı, “Ayrıca, kolesterol ve sigara alışkanlığının yanı sıra;miyokard enfarktüsünün başlıca nedenleri arasında yer alır. Kalp ve dolaşım yetmezliği olan kişilerin yüzde 75′inde bu hastalıkların nedeninin hipertansiyon olduğu bildirilmiştir. Tansiyon yükselmesinin damar duvarında kalınlaşma gibi belirgin değişikliklere yol açarak; tıkayıcı damar hastalıkları, anevrizmalar ve böbrek yetmezliği gibi bir dizi doku bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir.” şeklinde konuştu.

Yüksek tansiyonun tedavi ile kontrol altına alınabileceğini ifade eden Sağatlı, sözlerini şöyle noktaladı: “Tedaviye başlama kararı, kan basıncı ve toplam kardiyovasküler riske bağlıdır. Kilo kontrolü, fiziksel aktivitenin artırılması, alkol alımının azaltılması, tuz kısıtlaması ve meyve-sebze tüketimi, düşük yağlı süt ürünlerinin kullanılması gibi yaşam tarzı değişiklikleri tüm hipertansiyon hastalarına önerilmektedir. Uygun hastalarda ise ilaç tedavisi ile hipertansiyon kontrol altına alınabilmektedir. Son yıllarda bu tedaviler sonucunda kan basıncının düşürülmesiyle kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ve bu hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetme oranının belirgin ölçüde azaldığı kanıtlanmıştır. Yüksek tansiyonlu hastaların tedaviden sonraki tablolarına bakıldığında özellikle felç, kalp hastalığı, dolaşım bozuklukları ile böbrek yetmezliğinin ortaya çıkma sıklığının azaldığı görülmektedir.”

Hipertansiyon hastalarına “akıllı” müjde

Hipertansiyon hastaları artık kan basıncı ölçümlerini doktorlarına akıllı telefon vasıtasıyla ulaştırabilecek. Bir firmanın ürettiği yazılım hastalara büyük kolaylık sağlayacak.

Tansiyon hastaları, kan basıncı ölçümlerini düzenli olarak doktorlara göstermeleri gerekiyor. Bu durum, hastalar için adeta çileye dönüşüyor. Ancak bir firma bu soruna çare olabilecek bir yazılım geliştirdi. 

Bu yazılım sayesinde hastaların kan basıncı ölçümleri akıllı telefon vasıtasıyla doktora ulaştırılabiliyor.

“İLK KEZ TÜRKİYE’DE UYGULANACAK”

Söz konusu yöntemle ilgili bilgi veren Hipertansiyon ve Ateroskleroz Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Erdine, “İlk kez Türkiye’de kullanılacak bir sistem. Daha önceden uzaktan kan basıncı ölçümü uygulanıyordu ancak kablosuz iletişim ilk kez uygulanan bir yöntem” dedi.

Yakın zamanda kullanıma sunulacak olan sistemi yapan firma yetkilisi Peter Lems, “Pilot olarak başlayacağımız için ilk hedef 100 hasta. Ama Türkiye’nin 80 milyon nüfusu var ve biz bu sayıyı kademeli olarak artıracağız” diye konuştu.

Uygulama için öngörülen ücret ise aylık 10 Avro.

Türkiye’nin hastalığı yüksek tansiyon!

Kula Sağlık Grup Başkanı Rahşan Erkan, tansiyon hastalığının önemini vurgulayarak, bunun ciddi organ yetmezliklerine sebep olabileceğini belirtti, “Hipertansiyon sadece ülkemizde değil dünyada en sık görünen hastalıkların başında gelmektedir ve ciddi organ yetmezliklerine sebep olmaktadır. En fazla etkilediği organlar ise kalp, beyin, göz ve böbreklerdir” dedi.

Kişi başına günlük 18 gram tuzun tüketildiği Türkiye’de normal seviyenin üç katına çıkıldığına dikkat çeken Erkan, “Ülkemizde kırk yaş üzerindekilerde yüzde 45 – 50 oranlarında hipertansiyon hastası var. Bölgelerdeki yemek alışkanlığından dolayı hipertansiyonun kontrolü çok zor duruma geliyor. Ülkemizde tuz tüketiminin çok artmış olması hastaların bize ya körlükle, ya böbrek yetmezliği ile, ya da ciddi kalp damar hastalıkları rahatsızlığı ile gelmesine neden oluyor” diye konuştu.

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların tek başına yeterli olmadığını savunan Erkan, hastanın yaşamında ciddi değişikliklere gitmesi gerektiğini söyledi. Erkan, “Hayatınıza biraz egzersiz katacaksınız. Egzersiz sizin tansiyonunuzun düzenlenmesinde çok büyük rol oynayacaktır. İkincisi ise, ideal kilonuza düşeceksiniz. Üçüncüsü ve en önemlisi ise, tuz kontrolüdür. Halkımızın günlük tuz tüketimini mutlaka düzenlemesi gerekiyor” uyarılarında bulundu.