Sağlık turizmi alanında güçlü hizmet planlıyoruz

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ABD temasları kapsamında Houston’da Türk toplumu ve ABD’li sağlık yatırımcıları ile bir araya geldi. Raindrop Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya ABD Kongre Üyesi Al Green de katıldı.

Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada Boston ve Teksas’taki patlamaların Türkiye’yi de çok üzdüğünü belirterek, bu olaylarda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Türkiye’nin uzun süredir terörle mücadele ettiğini hatırlatan Müezzinoğlu, özellikle gelişmiş ülkelerin terörle mücadelede daha fazla işbirliği yapması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’de sağlık alanında 10 yılda yaşanan gelişmeleri anlatan Müezzinoğlu, halkın sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranını yüzde 39’lardan yüzde 86’lara taşıdıklarını kaydetti.

Gelecek dönemde sağlıkta ilave bir bakış açısını devreye sokacaklarını dile getiren Müezzinoğlu, “Bir taraftan vatandaşımıza sunduğumuz sağlık hizmetinin standardını yükseltirken, diğer taraftan bu dinamikleri bölge coğrafyasına da güçlü sunabilme sürecine geçiyoruz. Bölge coğrafyamızda bir milyara yaklaşan nüfusa da sağlık turizmi alanında güçlü hizmet vermeyi planlıyoruz” dedi.

Şehir hastaneleri

Müezzinoğlu, kamu-özel işbirliğiyle yapılacak şehir hastanelerine ilişkin de bilgiler vererek, “35’in üzerinde şehir hastaneleri ve büyük hastane komplekslerini kamu-özel işbirliğiyle yapmayı ve 45 ila 50 bin civarında yatak yenileme sürecimizi başlattık” diye konuştu.
İkitelli’de yapılacak hastane kompleksinin ihalesini alan konsorsiyum temsilcilerinin de toplantıda olduğunu hatırlatan Müezzinoğlu, hem kendilerini hem de Houston’daki finans sektörünü ve yatırımcıları şehir hastaneleri ve yatak yenileme projelerine katılmaya çağırarak, “Ne kadar erken davranırlarsa hem Türkiye kazanır hem onlar kazanır. Çünkü Türkiye’nin ilkesi kazan kazan üzerinedir” dedi.

Konuşmasında hastane gemisi çalışmalarına da değinen Müezzinoğlu, dünyada bu amaçla tasarlanan gemi hastanesini ilk defa Türkiye’de üretmeyi planladıklarını söyledi.

Kongre Üyesi Green

Toplantıda konuşan ABD Kongre Üyesi Al Green de Müezinoğlu’na hitaben “Amerikalı Türkler sizin halkınız ama aynı zamanda benim de halkım” dedi.

Raindrop Türk Kültür Merkezi’nde Houston’daki farklı toplumların da bir araya gelerek zenginlik oluşturduğunu anlatan Green, ABD’de meydana gelen felaketlerde Türk toplumunun felaketzedelere hemen yardım ettiğini belirterek, Raindrop Türk Kültür Merkezi Başkanı Mehmet Okumuş’a bu faaliyetlere öncülük ettiği için teşekkür etti.

Türkiye’ye sığınan Suriyelilere de değinen Green, Türkiye’nin yardıma muhtaç bu insanları en güzel şekilde misafir ettiğini, bir Kongre üyesi olarak Türkiye’nin bu misafirperverliğinden büyük memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Yok böyle hizmet !

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Türkiye’nin belediye öz kaynakları ile faaliyete geçen ilk ve tek laboratuvarı olarak geçtiğimiz Ekim ayında açtığı “Toprak ve Yaprak Analiz Laboratuvarı”, özellikle orman köylerindeki üreticiye hizmet veriyor. Büyükşehir Belediyesi Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’na bağlı ziraat mühendisleri tarafından köylere gidilerek çiftçilere teslim edilen tahlil sonuçlarıyla, üretimden en üst derecede verim alınması amaçlanıyor. Ekipler, elde ettikleri sonuçlara göre toprağın yapısını değerlendirip çiftçilere yetiştirecekleri bitki türü, sulama sistemi ve gübre tavsiyelerinde bulunuyor.

Tarlalarda üretilen ürünlerde hiçbir kimyasal maddenin kullanılmaması ve kentin önemli içme suyu kaynaklarına sahip olan Tahtalı Havzası’nın korunması amacıyla, Havza genelinde ve Yarımada bölgesinde “organik tarım”ı yaygınlaştırmak için yoğun çalışmalar sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda toplam 1000 çiftçiye toprak ve yaprak analizi yaptırmıştı.

Türkiye’de ilk
Toprak ve yaprak analizlerini Buca’daki Büyükşehir Fidanlığı içinde yer alan laboratuvarda sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen 3 aylık süre içinde Kemalpaşa, Menderes, Menemen, Torbalı, Bornova, Buca ve Karabağlar ilçelerine bağlı 70 orman köyüne ulaşarak bu ilçelerde üretim yapan 586 çiftçinin toprak analizlerini gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri; Seferihisar, Urla ve Menderes ilçelerinde pilot olarak uygulanmaya başlanan “Küçük aile işletmelerinde organik artıkların değerlendirilmesi projesi” kapsamında elde edilecek kompostların da bu laboratuvarda analiz edileceğini bildirdi.

Yılda 1000 üreticinin toprak analizinin yapılmasının hedeflendiği laboratuarda, toprağın içindeki fosfor, azot, potasyum değerleri, PH ve tuzluluk oranları ile organik madde miktarları belirleniyor. Laboratuvar sayesinde toprağın yapısının ortaya çıkarılarak aşırı gübre kullanımının önüne geçilmesi, bu sayede toprak ve su kaynaklarının korunması hedefleniyor. Kırsal kesimde yaşayan, topraklarını analiz ettirmekte güçlük çeken ve kente ulaştırmada zorluk yaşayıp ekonomik nedenlerden ötürü analiz yaptıramayan üreticilerin tahlilleri için toprak örnekleri “yerinde” teslim alınıp sonuç ve önerileri ile birlikte kendilerine teslim ediliyor.

Kemalpaşa Dereköy’e giden Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Tarım İlçe Müdürlüğü’nden de yetkililerin katılmasıyla, üreticilere analiz raporlarını vererek, elde edilen sonuçlara göre tavsiyede bulundu.