Paris’teki terör karşıtı yürüşe PKK yandaşlarıda katıldı

Fransa’nın başkenti Paris’te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 1 milyon kişi ve 50’ye yakın ülkeden devlet-hükümet başkanının katılımıyla ‘’Cumhuriyet Yürüyüşü’’ gerçekleştirildi.

Gösterinin başladığı Cumhuriyet Meydanı’nda  sabah saatlerinde tamamen dolarken, Fransızların dışında yine dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin de akınına uğradı.

GÖSTERİ SIRASINDA PKK FLAMALARI

Gösteri sırasında meydanda bulunan anıt üzerinde Fransa bayrağının yanında çok sayıda ülkenin bayrağı da dalgalandı. Fakat teröre karşı gerçekleştirilen bu yürüyüşte PKK flamaları ve Öcalan posterlerinin olması dikkat çekti.

İsrail’i çıldırtan Hakan Fidan operasyonu!

Londra merkezli Arap haber sitesi El-Şark El-Avsat’ta MİT Müsteşarı Hakan Fidan‘la ilgili tartışmalara dair bir analiz yayınlandı.

Samir Salha imzasıyla yayınlanan analizin başında Washington Post’ta David Ingatius imzasıyla yayınlanan ve Türkiye’nin, Mossad ile görüşen on İranlının kimliklerini İran istihbaratına verdiği ileri sürdüğü yazı hatırlatılıyor.

Salha şöyle yazıyor: “Washington Türk müttefik ve ortağına bağlılığını ilan ederek son anda müdahale etmeseydi, Wall Street Journal’da yayınlanan uzun bir analizin uzantısı olan Ignatius’un yazısı, İsrail için bardağı taşıran son damla olabilirdi.”

TEL AVİV’İ KIZDIRAN ŞEY

“Tel Aviv’i kızdıran, MİT’in Ankara’nın izni olmadan Türk topraklarında faaliyet gösteren casus ağları olduğunu ortaya koyması değildi. Daha ziyade Türkiye’nin bu casusların faaliyet ve iletişimlerini engelleyip Tahran’a kimliklerini ifşa etmesi ve belki de yakalanmalarını kolaylaştırması İsrail’i kızdırdı. Tel Aviv’i, Ankara’nın İsrail’in hassas ve stratejik işlerine müdahalesi kızdırdı.”

FİDAN ÖNEMLİ BİR OYUNCU

Hakan Fidan’ın, Lübnan sahnesinde perde arkasında önemli bir oyuncu olduğunu belirten Salha ekliyor: “Faaliyetleri ve sağladığı istihbarat İsrail için sürpriz oldu ve Lübnan’daki hesaplamalarını karıştırdı. Türkler şu soruyu tekrar tekrar dile getiriyor: Ankara neden Mossad casuslarının, Anadolu’da serbestçe faaliyet göstermesine göz yumsun ki?”

NEDEN SIZDIRMIŞ OLABİLİR?

“Tekrar edilen bir olasılık, Washington’un Ignatius’a bu bilgileri, İsraillilere oyunun kurallarının değiştiğini ve Washington ile yeni İran liderliği arasında yakınlaşmaya izin vermesi gerektiğini kabul ettirmek için sızdırmış olması. Bu Washington’a, İran’ın nükleer programı, Suriye krizi ve Rusya-İran yakınlaşması da dahil olmak üzere önemli konularda bir dizi ilerleme kaydetme fırsatı verecek bir şey.”

TÜRKİYE’NİN ÖNERİSİYLE GERÇEKLEŞTİ

Salha yorumlarına şöyle devam ediyor: “Washington, son iki yıl içinde bölgede yaşanan aksilikler ve azalan etkisi nedeniyle, herkesi kendi tarafına sürükleyip, söylediklerini dinlemeye zorluyor. Resim giderek daha açık hale gelip, herkes son ABD-İran yakınlaşmasının Türkiye’nin önerisiyle gerçekleştiğini fark ettiği bir sırada, Washington Tel Aviv’in tehditlere devam etmesine izin verecek mi?”

FİDAN’DAN FIRTINA OPERASYONU

“Tel Aviv, Suriye içinde çok gizli “Fırtına Operasyonunu” yürüterek, Lübnanlı rehinelerin önce İstanbul’a ve daha sonra Beyrut’a güvenli şekilde transferini başaran Fidan’dan bu boyutta bir ikinci şoka dayanabilecek mi?”

Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius’ın, “Geçen yılın başlarında Türk hükümetinin Mossad için çalışan 10 kadar İranlı ajanın kimliğini Tahran istihbaratına ihbar ettiğini” ileri sürmesi Türk ve İsrail kamuoyunda büyük bir tartışma yaratmıştı. (BBC Türkçe)

Mescid-i Aksa Vakfı: İsrail ateşle oynuyor

Bukeyrat, “İsrail’in Mescid-i Aksa’yı bölme planına” karşı İslam dünyasının harekete geçmesi çağrısında bulundu.

Bukeyrat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yahudiler için bir ibadet alanı ayrılması konusunda inceleme yapmak için Mescid-i Aksa’ya gireceğini söyleyen İsrailli milletvekili Miri Regev’in sözlerini değerlendirdi.

“İsrail ateşle oynuyor” diyen Bukeyrat, “En tehlikeli adım Mescid-i Aksa’nın Yahudiler ve Müslümanlar arasında bölünmesidir. Radikal Yahudi gruplar, Mescid-i Aksa’da kontrolü ele geçirmek istiyor. İslam dünyası İsrail’e dur demeli” ifadelerini kullandı.

İsrail Meclisi (Knesset) İçişleri Komitesi başkanlığına seçilen Likud Partisi milletvekili Regev, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Yahudilerin ibadet etmesine imkan olup olmadığını yerinde görmek üzere komite üyeleriyle birlikte Mescid-i Aksa’da inceleme yapma niyetinde olduğunu söylemişti.

Erdoğan’ın İsrail tezini doğrulayan görüntüler

Yeni Akit gazetesi Eylül 2012’de video paylaşım sitelerine düşen görüntüleri yeniden manşetine taşıyarak gündeme getirdi. Haberdeki görüntülerde, 5-6 yaşındaki İsrailli çocukların ‘İnsanları öldürmek, Arapları öldürmek’ hakkında ne derece iştahlı oldukları gözlerinden okunabiliyor. Çocuklar ayrıca ne kadar çok insan öldürürlerse o kadar başarılı kabul edilecekleri yönünde de eğitiliyorlar.

NEFRET SUÇU KAYNAĞI MUHARREF TEVRAT

İnsan öldürme konusunda çocuklara verilen ‘formasyonun’ kaynağının bizzat Yahudiliğin ‘kutsal’ metni muharref Tevrat’a dayandığı biliniyor. Tevrat’ın sözde ayetlerinden Samuel – Bab 15 Ayet 3’de Yahudilere şu emir veriliyor: “Onların her şeylerini tamamen yok et ve onlara acıma. Erkekten kadına, çocuktan, emzikte olan bebeğe, öküzden koyuna ve deveden eşeğe kadar hepsini öldür.” Muharref Tevrat’ın katliam emirleri şöyle devam ediyor; Hezekiel – Bap 39 Ayet 18-20: “Et yiyin ve kan için. Yiğitlerin etini yiyecek, dünya beylerinin kanını, koçların, kuzuların ve boğaların kanını içeceksiniz…” Yaremya – Bap 12 Ayet 3: “Onları kasaplık koyunlar gibi ayır ve öldürme günü için onları hazırla.”

ERDOĞAN’I HAKLI ÇIKARDILAR

Görüntülerde hafta sonu tatillerinde ufacık çocuklarını askeri kamplara götürerek ‘öldürme’ üzerine eğitimlere tabi tutan İsrailliler, Başbakan Erdoğan’ın İsrail Cumhurbaşkanı’nın yüzüne sarf ettiği, ‘siz öldürmeyi iyi bilirsiniz’ sözlerini de doğrulamış oldular.

NE KADAR İNSAN ÖLDÜRMEYİ HAYAL EDİYORSUN?

Video görüntüsünde çocuklara sorulan sorular ve alınan cevaplardan oluşan diyaloglardan bir kısmı aynen şöyle:

¥ Size silahları gösterdim değil mi? Tüfek, şarjör, 50 kalibreleri… Makineli silahları, havan ve el bombalarını…
¥ El bombasını nasıl kullanırsın?
-Pimini çekip düşmana fırlatırsın.
¥ Nerede olmak istiyorsun?
-Hava kuvvetlerinde, gökyüzünden füzeleri ateşlemek istiyorum.
¥ Tankın içindeyken neyi hayal ettin?
-İnsanları öldürüyordum.
¥ Kimler?
-Araplar. Ölü bir Arab’ı hayal ettim. Ve bu beni mutlu etti.
¥ Hangi silah daha fazla insan öldürür?
-Merkava 4 (Tank)
¥ Ne kadar insan öldürmeyi hayal ediyorsun?
-85.

‘İsrail, Türkiye’ye verdiği sözü tutmuyor’

Zaza, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Gazze konusundaki tutumuna güven duyduklarını dile getirerek, “Türkiye, İsrail ile ilişkilerini düzeltmek için Gazze’deki ambargonun kaldırılması şartından asla vazgeçmez. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yöndeki açıklamaları gayet net. Gazze’ye düzenlemeyi planladığı ziyaret de niyetinden vazgeçmeyeceğini gösteriyor” diye konuştu.

Gazze’nin, İsrail tarafından uygulanan ambargo ve ticari geçitlerin sürekli kapatılması sebebiyle uğradığı aylık zararın 250 milyon dolar olduğunu belirten Zaza, “Gazzelilerin temel ihtiyaçları, Filistin-Mısır sınırındaki tüneller vasıtasıyla sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

“İsrail, Gazze’nin tek ticari geçit noktası Kerem Şalom (Kerm Ebu Salim) sınır kapısını mart ayında 20 gün kapattı. Bunun 16 günü aralıksız devam etti. Bu kapıdan giren ürünler, Gazzelilerin ihtiyaçlarının yüzde 35’ini karşılıyordu” diyen Zaza, “İsrail, ABD ile işbirliği yaparak, Filistin halkını dünyadan soyutlamaya çalışıyor. Uluslararası ve yerel kanallardan Gazze’ye mal girişini yasaklayan İsrail, ithalat ve ihracatı engelleyerek bizim hareket alanımızı kısıtlıyor. İsrail, Türkiye’ye verdiği ambargoyu kaldırma sözünü tutmuyor” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail Suriye’yi vurdu

AA muhabirinin İsrail kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Golan tepelerindeki Tel Hezka bölgesine akşam saatlerinde Suriye’den top atışı gerçekleştirildi. Olayda ölen ya da yaralanın olmazken, İsrail de buna top atışıyla karşılık verdi.

Bölgede bulunan Birleşmiş Milletler gücünün durumdan haberdar edildiği belirtildi.

İsrail, 10 gün önce de Suriye’ye, devriyelerine ateş açıldığı iddiasıyla misillemede bulunmuştu.

“Sayın Başbakanım minnettarız. İsrail Türkiye’den özür diledi”

İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth’un internet sayfasında yer alan haberde, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi sonrası, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “teşekkür” afişleri astığı belirtildi.

Haberde, Ankara’da billboardları süsleyen afişlerde, “Sayın Başbakanım minnettarız. İsrail Türkiye’den özür diledi” yazısının yer aldığı ifade edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Başbakan Erdoğan’a teşekkür afişleri uluslararası haber ajansı AP tarafından dün abonelerine servis edilmişti.

Yedioth Ahronoth’un haberinde, Mavi Marmara baskını kurbanlarının yakınlarına tazminat ödenmesi için Türkiye ile İsrail arasında görüşmelerin başladığı da vurgulandı.

Haberde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesini, Türk dış politikasının en büyük başarılarından biri olarak göstertiği ifade edildi.

İsrail Türkiye’den özür diledi

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun 2010 yılındaki Mavi Marmara saldırısı nedeniyle Türkiye’den özür dilediği iddia edildi. Reuters’in haberine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da özrü kabul ederken normalleşme konusunda Netanyahu ile aynı fikirde olduğunu ifade etti.

Öte yandan ABD’li yetkililer Netanyahu’nun Mavi Marmara’daki ölümler için Erdoğan’dan özür dilediğini kaydetti. Netanyahu “Mavi Marmara baskını ilişkileri bozduğu için üzgünüm” dedi. Erdoğan da özrü kabul etti.

Netanyahu, Mavi Marmara’da hayatını kaybeden 9 Türk’ün ailelerine tazminat vermeyi de kabul etti.

BAŞBAKANLIK’TAN AÇIKLAMA

İsrail Başbakanı’nın Marvi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye’den özür dilemsi sonrası Başbakanlık’tan yazılı bir açıklama geldi.

Açıklamada, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Türk halkından özür dilediği ve Başbakan Erdoğan’ın Türk halkı adına özrü kabul ettiği belirtildi.

İşte o açıklama

ERDOĞAN NETANYAHU TELEFON GÖRÜŞMESİ

“Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bugün İsrail Başbakanı Sayın Binyamin Netanyahu ile telefonda konuşmuştur. Sayın Başbakanımız, Sayın Netanyahu’ya, Türk ve Yahudi halkları arasındaki ortak tarihe dayanan ve yüzyıllardır süregelen güçlü dostluk bağlarına ve işbirliğine değer verdiğini söylemiştir.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VİZYONU

Bölgenin barış ve istikrarı için hayati stratejik öneme sahip olarak gördüğü ilişkilerin son dönemde bozulmuş olmasının üzüntü verici olduğunu ifade etmiştir. Türkiye’nin, İsrail-Filistin ihtilafına iki devletli vizyon temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunmasına yönelik uluslararası ve bölgesel tüm çabalara desteğini yinelemiştir.

NETANYAHU TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLEDİ

Sayın Netanyahu, İsrail tarafından hadiseyle ilgili olarak yürütülen ve bir dizi operasyonel hatanın yapıldığına işaret eden soruşturma ışığında, can kaybına veya yaralanmaya yol açan her türlü hatadan dolayı İsrail adına Türk halkından özür dilemiş; Sayın Başbakanımız da söz konusu özrü Türk halkı adına kabul etmiştir.

TAZMİNAT VE GAZZE’YE İNSANİ MALZEMELERİN GEÇİŞİ

İki başbakan, tazminat/âdemi mesuliyet konusunda bir anlaşma yapılması hususunda da mutabık kalmıştır. Sayın Netanyahu ayrıca, İsrail’in, sivil halkın kullanacağı malların Gazze dâhil Filistin topraklarına girişine ilişkin kısıtlamaları esas itibariyle kaldırdığını ve sükûnet devam ettiği müddetçe bu durumun da devam edeceğini ifade etmiştir. İki lider, Filistin topraklarındaki insani durumun iyileştirilmesi için birlikte çalışmak konusunda mutabık kalmıştır.”

Obama İsrail müzesini gezdi

ABD Başkanı Obama, İsrail Milli Müzesi’nde Ölüdeniz yazmalarını inceledi.

Obama’nın bu ziyaretle Ağlama Duvarı’na gitmemesi ve Knesset’te konuşma yapmamasından dolayı İsrail kamuoyundan aldığı eleştirileri dengelemeyi çalıştığı belirtiliyor.

ABD Başkanı Obama, daha sonra teknoloji sergisini gezecek.

Ramallah’a geçek olan Obama’nın, burada Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya gelmesi bekleniyor.

İsrail Mescid-i Aksa’yı bastı

Görgü tanıkları, İsrail askerlerinin, Cuma namazının kılınmasından hemen sonra Mescid-i Aksa’nın avlusuna girerek cemaati dağıtmaya çalıştığını, cemaatin İsrail güçlerini Cami avlusuna sokmak istememesi üzerine, İsrail askerlerinin plastik mermiyle ateş ettiğini bildirdi. İsrail askerleri ile cemaat arasında yaşanan çatışmada 1’i gazeteci, 3 Filistinli yaralandı. Plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullanan İsrail askerlerine karşı cami içerisindeki eşyaları fırlatan cemaatteki kadınların da, İsrail güçleri tarafından tartaklandığı, çatışmaların halen devam ettiği belirtildi.

Ortadoğu’da Barış!

Hamas hareketi liderlerinden Halil el-Hayye, Mısır‘ın arabuluculuğunda karşılıklı ateşkes ve ambargoya ilişkin İsrail ile dolaylı müzakereler yürütüldüğü iddialarını doğruladı.

Hayye AA muhabirine yaptığı açıklamada, oluşturdukları bir heyetin, 2012 yılının Kasım ayındaİsrail ile imzalanan ateşkes anlaşmasının maddelerinin uygulamaya konulması ve Gazze ambargosuna ilişkin taleplerini İsrail‘e iletmeleri için 2 hafta önce Mısırtarafıyla bir araya geldiğini söyledi.

Mısırlı yetkililerin, birkaç gün önce taleplerini iletmek üzere İsrailliler ile görüştüğünü ve taleplerine ilişkin verecekleri cevabı kendilerine bildireceklerini ifade eden Hayye, ”İsrailliler ile doğrudan müzakere masasına oturmayız. Söz konusu müzakereler, Mısır aracılığıyla dolaylı olarak yürütülüyor” diye konuştu.

Hayye, Hamas’ın daha önce ”esir takası” anlaşması ve Kasım ayında imzalanan ateşkes anlaşması çerçevesinde İsrail ile dolaylı müzakereler yürüttüğünü dile getirdi.

Filistin yönetimi ile yapılacak milli mutabakat sürecini de değerlendiren Hayye, Batı Şeria’daki özgürlükler dosyası konusunda başarıya ulaşılmadan Hamas’ın, genel seçimlerin yapılmasına onay vermeyeceğini dile getirdi.

Hayye, ‘Batı Şeria”da, müesseselerimiz kapalı, mallarımıza el konulmuş, Hamas üyeleri işlerinden çıkarılmış. Hamas bu sorunların çözüme kavuşturulmayıp öylece bırakılmasını kabul etmez” ifadelerini kullandı.

Gazze’de Fetih Hareketi mensuplarına siyasi aktivitelerini rahat bir şekilde yürütmeleri için izin verildiğini dile getiren Hayye, hareketin tüm tutuklu üyelerinin serbest bırakıldığını ve 2007 yılında ülkeyi terk eden 95 Fetih üyesinin Gazze’ye geri dönmesi konusunda sorun çıkarılmadığını belirtti. Hayye Batı Şeria’daki  Filistin Yönetimine bağlı güvenlik birimleri ve İsrail  arasında bilgi alışverişi ve güvenlik koordinesinin devam ettiğine dikkati çekti.

İsrailli Ünlü Model Bar Rafaeli İç Çamaşırı İle Tenis Oynadı

Dünyaca ünlü İsrailli model Bar Rafaeli bir iç çamaşırı markası için çektiği reklam filmiyle yine kendinden söz ettirmeyi başardı. Bir iç çamaşırı markası için kameraların karşısına geçen ünlü model, beyaz iç çamaşırlarıyla tenis oynarken kusursuz vücudunu da sergiledi. Hollywood’un ünlü yıldızı Leonardo DiCaprio’nun eski sevgilisi olan 26 yaşındaki süpermodel, güzelliğiyle olduğu kadar tenisteki iyi vuruşlarıyla da reklam filminin hakkını verdi.