Konak Pier

Dün
1867 yılından 1950 yılları sonuna kadar Gümrük Binası olarak  kullanılan Konak Pier ünlü Fransız Mimar ve İnşaat Mühendisi olan Gustave Eiffel tarafından 1890 yılında dizayn edildi.  İzmir’in tarihi Konak Meydanı yakınında özel bir konuma sahip bu özgün yapı uzun süre Gümrük Binası olarak kullanıldıktan sonra 1960 yıllarında Balık Hali olarak kullanılmaya başlandı.

Bugün
2003 yılında yeniden yapılanma çalışmalarına başlanan Konak Pier, 2004 yılında Alışveriş Merkezi olarak İzmir’e kazandırılmış özgün mimarisi, 100 yıldan fazla tarihi ve deniz üzerinde ki eşsiz konumu ile en önemli yapılardan biri.  Konak Pier bugün 37 seçkin butik konsept mağazası, denize nazır 5’i büyük 10 adet özel gurme restaurant/kafe’si ve Cinebonus sinemaları ile İzmir’de deniz üzerinde alışveriş ve keyfin tek merkezi olarak yeni bir ‘Hayat Tarzı’ sunuyor.

Yarın
Yakın gelecekte hayata geçecek olan 3’ü mega,5’i büyük olmak üzere yaklaşık 330 yata ev sahipliği yapmanın yanı sıra yüzer yeşil alan ve oyun sahaları, aktivite alanları ve  ekolojik pazara sahip Marina projesi ile Konak Pier şehri denize taşımayı planlıyor.  Bu eşsiz projesi ile dünya çapında bir interaktif turizm, alışveriş, kültür ve eğlence merkezine dönüşecek olan Konak Pier, önemli kıyı kentlerimizden biri olan İzmir’in dünyada ki sayılı marinalar arasında anılmasını hedefliyor.

Adres: Atatürk Caddesi No:19 Türkiye/Izmir/KONAK
Tel: +90 (232) 489 10 04
Mail: info@konakpier.net

CarrefourSA Karşıyaka AVM

CarrefourSA Karşıyaka Alışveriş Merkezi; Adidas, DeFacto, İkiler, Koton, LC Waikiki, Marks&Spencer, Mothercare, Nike gibi Türkiye’de ve dünyada önde gelen kadın, erkek, çocuk tekstil markalarına ve Tekin Acar Cosmetics gibi kozmetik markalarına, ayrıca Samsung gibi dünyaca ünlü teknoloji markalarına ve ziyaretçilerin teknoloji ürünlerinde aradıkları her şeyi bulabilecekleri Teknosa ve Vatan Notebook gibi birçok farklı markaya ev sahipliği yapmaktadır.

Çocuklar için her türlü eğlenceyi sunan  Kiddyland gibi markalarla, ziyaretçilerin her türlü ihtiyacına cevap veren geniş mağaza yelpazesiyle CarrefourSA Karşıyaka Alışveriş Merkezi, ziyaretçilerine toplamda 62 adet mağazasıyla hizmet vermektedir. 1.650 araç kapasiteli ücretsiz otoparkı, İzmir’de bulunan en büyük CarrefourSA Hipermarketi  barındırmasıyla da fark yaratmaktadır.

Her gün 09:00 – 22:00 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet veren CarrefourSA Karşıyaka Alışveriş Merkezi ziyaretçilerinin rahat ve de eğlenceli alışveriş yapabilmesi için değişik aktiviteler, sergiler, hediyeler, müzik dinletileri gibi olanaklar sunmaktadır.

 

CarrefourSA Karşıyaka Alışveriş Merkezi: Cahar Dudayev Bulvarı Şemikler Mahallesi 6524 Sokak No:6 Karşıyaka – İzmir

Telefon: +90 (232) 324 40 64  Fax: +90 (232) 324 36 44 E-Mail: info@carrefoursakarsiyaka.com

CarrefourSA Hipermarket Yönetim:  +90 (232) 398 21 00

Novada Outlet Avm

İzmir’de 2006 yılından beri hizmet veren Selway Outlet Park, yenilenme sürecine girerek, Novada Outlet Balçova adı ile hizmete girdi. Novada Outlet Balçova; özel mimarisi ve deniz manzaralı foud court’u ile İzmir’de alışveriş ve eğlenceyi yeniden tanımlıyor.

Otobanın karşı tarafına eklenen binalarla büyütülerek 8 bin metrekare olan kiralanabilir alanı 35 bin metrekareye çıkarıldı. 250 dönüm arazi içinde yer alan alışveriş merkezi yenilenme ve büyüme sürecinde 32 olan mağaza sayısını 90’a çıkararak birbirinden ünlü mağazaları tüketiciyle buluşturuyor. Yaklaşık 2 bin metrekarelik alan yeme içme bölümüne ayrıldı. Otobanın iki tarafındaki bloklar özel tasarım köprülerle bağlandı.

NOVADA Outlet’ de perakende sektörünün önde gelen ulusal ve uluslararası kadın-erkek-çocuk giyim ve aksesuarlarından optiğe, elektronik marketden süpermarkete, ayakkabı ve çantadan ev tekstiline, yatak odası ürünlerinden kozmetiğe, ev ve mutfak eşyaları ile aksesuarlarına, 10 D sinemaya ve oyuncaktan hobi ürünlerine kadar bir çok alternatifi bulmak mümkün.

Novada  Outlet Balçova; 10.00-22.00 saatleri arasında, hizmet vermektedir. Üzerinde bulunduğu İzmir –  Çeşme otobanından ayda ortalama 5 milyon aracın geçtiği alışveriş merkezi İzmir’in yeni fuar alanına 5 km, Adnan Menderes Havaalanı’na 15 km, Çeşme merkeze 30 dakika, İzmir şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunuyor.

Adres: Çetin Emeç Mh Kıvanç Sk İzmir Çeşme Otoyolu Balçova / İzmir

AVM Tel: 0232 259 1 259

İzmir Park Avm

İzmir Park Avm, Konak-Şirinyer-Hatay yerleşmelerinin birleşme noktası olan Yağhaneler Kavşağı’nda, Konak Meydanı’na 1,5 km mesafededir. İzmir Park Avm, 13.470 m² mağaza alanında, 65 mağazası ve 80’den fazla markasıyla, çok yakında İzmirli’lerin hizmetinde olacaktır.

İzmir Park, süpermarket, elektronik, ev bakımı, hazır giyim/deri/aksesuar ağırlıklı büyük mağazalar ve orta boy mağazalar, oyun merkezi ve sinema merkezi, geniş ürün ve marka yelpazesi ile misafirlerinin seçme şansını en üst seviyede tutmayı hedefliyor.

35 butik, 5 tam servis restoran ve kafe, 12 hızlı servis restoran, 4 günün mağazası (pop-up) ve her biri 4-12 m² olan 25 adet kiosk ile hizmet verecek olan İzmir Park, aileniz ve dostlarınızla birlikte güzel ve keyifli vakit geçirebileceğiniz yeni buluşma noktanız olacak. Konak/Şirinyer/Hatay bölgesinde yer alacak olan -yeni komşunuz- konumu itibariyle sizlere ulaşım kolaylığı sağlayacak.

 Adres: 515/4 Sokak Konak / İZMİR İzmir

AVM Tel: 0232 250 01 36

 

Forum Bornova

Kentin Kuzey Doğusu’nda Ege Üniversitesi’nin yanında yer alan 200.000 m2 alan üzerine kurulu -İzmir’in yaşam merkezi- Forum Bornova, konumu itibariyle ziyaretçilere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.

Açık ve kapalı alanların yer aldığı Forum Bornova’da IKEA, Kipa Extra hipermarket, yerli ve yabancı pek çok tanınmış markanın yer aldığı 127 mağaza, yedi salonlu Cinemaximum sinemaları, eğlence alanları ve 3.000 araç kapasiteli otopark bulunmaktadır.

Adres: Kazımdirik Mh. 372. Sk. Bornova / İzmir

AVM Tel: 0232 396 00 38

Sinema: 0232 373 03 50 (Cinemaximum)

Forum-bornova-foto

Egepark Mavişehir Avm

18.000 m2 taban alana sahip avm 800 araç kapasiteli kapalı ve açık otoparkı ile hizmet vermektedir.

120 mağaza bulunan Egepark Mavişehird’e bowling salonu, sinema salonları, migros marketi, spor salonu, çocuk oyun alanları da bulunmaktadır.

Adres: 2040 sk. no:104 Mavişehir / İzmir

AVM Tel: 0232 324 44 34

Sinema: 0232 324 20 11 (Cinemaximum)

egepark

Asmaçatı Avm

Asmaçatı Avm, Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanarak, Ark İnşaat tarafından hayata geçirildi.

Asmaçatı ABN, deniz, dağ ve yol üçlüsünün arasında etkin bir “durak” oluşturuyor. Geleneksel çardak modelinden hareketle, bu merkezin çatısında yer alan yaprak ve sarmaşıklardan esinlenilen metal örtü sayesinde korunaklı bir açık hava mekânı elde edilmiş oldu.

Asmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası’nda günlük ve yaşamsal ihtiyaçları karşılayacak mağazalar ve restoranlar yer alıyor. İki kattan oluşan alışveriş ve buluşma noktasının giriş katında 5M Migros, Arçelik, Darty, Watsons, Mado, Mondio ve Doğtaş; üst katında ise, Mac Fit spor merkezi bulunuyor. 27 bin 775 metrekarelik toplam inşaat alanı bulunan Asmaçatı’da açık ve kapalı otopark da yer alıyor.

Adres: Mithatpaşa Cad. Balçova / İzmir

AVM Tel: 0232 277 88 97
asmacati-giris

Bir Delinin Hatıra Defteri

Tür : Belirtilmemiş
Yazan : Nikolay Gogol
Yönetmen : Genco Erkal
Oyuncular : Genco Erkal

Konusu :

Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri’ni Genco Erkal 50 yıl sonra yeniden yorumluyor. Bir Delinin Hatıra Defteri, 15 Aralık’ta Sabancı Kültür Sarayı Hasan Tahsin Salonu’nda…

Nikolay Gogol’un en sevilen öykülerinden olan bir Delinin Hatıra Defteri 1965 yılında sahneye uyarlanmış ve ülkemizde ilk tek kişilik oyun olarak Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oynanmıştı. Yıllar boyunca sanatçı aynı eseri üç kez, üç değişik yorumla sahneledi. Şimdiki yapım oyunun 50. yıl kutlaması olarak gündeme geliyor. Gogol’un toplumsal kara mizah başyapıtı bir kez daha güldürürken içimizi acıtacak.

Türkçesi: Coşkun Tunçtan
Uyarlayan: Genco Erkal
Müzik: Mete Sakpınar
Sahne tasarımı: Duygu Sağıroğlu
Giysi: Özlem Kaya
Fotoğraf: Vedat Açıkalın


Bilet Fiyatları

Tam: 56.00 TL
Öğrenci: 41,00 TL

Bilet satış noktaları : Biletix, Sabancı Kültür Sarayı

Yıldız Haritası

Tür : Gerilim / Dram
Yönetmen : David Cronenberg
Oyuncular : Julianne Moore, Mia Wasikowska, John Cusack, Robert Pattinson, Olivia Williams
Süre : 111 dk.

Filmin Konusu :Agatha Weiss, kadife eldivenler takan garip görünüşlü bir kızdır. Los Angeles’a twitter üzerinden tanıştığı bir menajer ile tanışmak için gelmiştir. Orta yaş bunalımındaki Havana Segrand, annesinin hikayesinin anlatıldığı bir filmde istediği rolü kapmak için sıra dışı tekniklerle çok çalışan bir oyuncudur. Şöhretin şımarttığı çocuk oyuncu Benjie Weiss’in babası Dr. Stafford Weiss ve annesi Christina Weiss ise şöhretler camiasında tüm sertliği ile yıkılmadan duran bir aile tablosu çizmektedirler. Limuzin şoförlüğü yapan Jerome Fontana’nın asıl arzusu ise kendi yazdığı senaryoları okutabilmektir: Hollywood’un ışıltılı görünen acımasız ve aldatıcı dünyası bu insanların ortak kesişme noktası olabilir mi?

Hollywood yaşam tarzını ve genel anlamda şöhret/oyunculuk kültürünü en sert yanlarıyla ele alan filmin yönetmenliğini usta isim David Cronenberg üstlenirken, senaryo ise Bruce Wagner’a emanet. Filmin kadrosunda Julianne Moore, Mia Wasikowska, Olivia Williams, John Cusack ve Robert Pattinson gibi birbirinden ünlü isimler başı çekiyor.

 

Bana Masal Anlatma

İzmirCity Yorumu: Komedi severlerin dikkatine. Nefis bir yapıt olmuş. Oyunculuk harika, senaryo güzel, tam tadında bir film. Konuk oyuncular filme ayrı bir tad katmış. İzlemeniz tarafımızca tavsiye olunur…

Bana Masal Anlatma
Bana Masal Anlatma

Tür : Komedi / Romantik
Yönetmen : Burak Aksak
Oyuncular : Hande Doğandemir, Fatih Artman, Devrim Yakut, Cengiz Bozkurt, Erdal Tosun
Süre : 136 dk.

Filmin Konusu :Suriçi semtinde yaşayan ve hayatını dolmuş şoförlüğü yaparak kazanan iyi kalpli ve çekingen Rıza, mahallesinin gözbebeği olan genç bir delikanlıdır. Fakat doğru bildiği her şeyi Ayperi ile tanışınca yeniden gözden geçirecektir! Zira Ayperi el attığı her şeyi güzelleştiren masal kahramanı tadında bir kızdır. Biri kahraman olmak isterken, diğeri kahramanının peşindedir…

Leyla ile Mecnun’un senaristi olarak tanıdığımız Burak Aksak’ın senaryosuna ve yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerini yine televizyon ekranlarından aşinası olduğumuz Hande Doğandemir ve Fatih Artman paylaşıyor. Filmin kadrosunda ayrıca Filmde, Fatih Artman, Hande Doğandemir, Devrim Yakut, Tarık Ünlüoğlu Cengiz Bozkurt, Erdal Tosun, Berat Yenilmez, Sadi Celil Cengiz, Cihan Ercan, Burcu Biricik, Ercan Yazgan, Ani İpekkaya ve de konuk oyuncular olarak Gökçe Bahadır ve Gürkan Uygun isimleri yer alıyor. Filmin yapımcılığını ise BKM üstleniyor.

 

İzmir’de annelerini öldüren kızların babası konuştu

İzmir’de annelerini öldüren iki genç kıza babaları sahip çıktı. Aydın’ın Köşk ilçesinde çiftçilik yapan Rüstem P., kızlarının annesi ile kendisini aldattığı için boşandıklarını söyledi.

‘ESKİ EŞİM GAYRIMEŞRU HAYAT YAŞIYORDU’

Eski eşi ile boşandıklarında kızlarından birinin dört birinin de altı yaşında olduğunu belirten Rüstem P., ‘İhanet yüzünden ayrıldık. Kızlarım anneye verildi. Birkaç yıl sonra Sosyal Hizmetler Kurumu’ndan bana telefon geldi. Eski eşimin gayrimeşru hayat yaşadığı, çocukları kurumdan aldığı ve istersem bana verebileceklerini söylediler.’ dedi. Bu telefonun ardından Rüstem P. tüm belgeleri toplayıp kızlarını almaya gitmiş. İki kız kardeşi Aydın’da yaşayan halalarının yanına yerleştirmiş ancak anneleri kızları orada da rahat bırakmamış.

‘KIZLARIM TÜKENMİŞLERDİ’

Gülseren Süngü kızlarını alıp Aliağa’daki evine getirmiş. Baba Rüstem P. kızlarını tekrar almak için bir girişimde bulunmuş ama başarılı olmamış. Kızlarıyla uzaktan uzağa da olsa iletişimi kopuk kopuk sürdürdüğünü anlatan Rüstem P. “En son geçen haziranda okullar kapanınca geldiler. Yaşadıkları hayatı anlattılar. Yorulmuşlar ve tükenmişlerdi. Kaçmak istiyorlardı. Büyük kızım üniversiteye gitmek istediğini, kardeşini de alıp benim yanıma geleceklerini ve bundan sonra hep beraber yaşayacağımızı söyledi. Çok mutluyduk. ‘Üniversiteyi kazanın, kendimize yeni bir hayat kurarız’ dedim. Sonra ayrıldık. Ama eve gittiklerinde planlarını annelerine anlatınca kavga çıkmış. Anneleri onları ölümle tehdit etmiş.” dedi.

‘ARTIK KIZLARIMIN YANINDAYIM’

Cinayetin ardından eski eşinin komşularıyla konuştuğunu söyleyen Rüstem P.,”Eve giren çıkan belli değildi diyorlar. Ben de böyle bir şey yapacaklarını beklemiyordum. Demek ki anneleri çok kötü davranmış. Çocukların hayatını mahvetti. Ben onlar için ölürüm. Başta onlara sahip çıkamadım ama şimdi kızlarımın yanındayım. Cezaevinde yaşayamazlar. Yargıya güveniyorum ve onları kurtarmak için her şeyi yapacağım.” diye konuştu.

 ‘GAZİNODA ÇALIŞIN DEMİŞ’

Rüstem P. kızları Şeyda ve Beyza’nın kendisine annelerinin ‘Okumanızı istemiyorum’ dediğini söyleyerek, “Onları da kendi hayatının içine çekmeye çalışıyormuş. Gazinolarda çalışıp hayat kadını olmalarını istiyormuş. Sürekli, ‘Bakın bu işte çok para var. Aklınızı kullanın. Hayatınızı buradan kazanın. Yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda. Siz de bu hayatı yaşayın’ diyormuş. Cinayet gecesi kızlarım anneleriyle yeniden konuşmuşlar ve ‘Bu hayatı istemiyoruz. Sen de bırak. Hem hayatımızı karartıyorsun hem de çevreye rezil oluyoruz’ demişler. İkna olmuş. Ama gece yarısı yataktan kalkıp kızlarıma bıçakla saldırmış. Onlar da şoka girip cinayeti işlemiş. Anne nasıl böyle bir şey yapar. Nasıl kızlarını pazarlamak ister” şeklinde konuştu.

Ankara ve İzmir’de gösteriler düzenleniyor

Başkent’te sosyal medya üzerinden örgütlenen binlerce kişi Ankara’da bu akşam 9 farklı noktada buluşma çağrısı yaptı. Kızılay’a yürüyüş planlayan gösteriler nedeniyle Başkentte polis alarma geçti. Kızılay Meydanı’nda 3 bine yakın kalabalık toplandı. Eylemcilerin Bulvar Yolu’nu trafiğe kapatmaları üzerine, polis uyarıda bulundu ardından da müdahale başladı.

İZMİR’DE TOMALI MÜDAHELE

İzmir’de slogan atarak Ak Parti İl binasına yürüyen gruba polis TOMA’larla tazikli su sıkarak müdahale etti. Grup slogan atarak eylemini sürdürüyor.

POLİSTEN EYLEM MESAİSİ

Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki tüm Çevik Kuvvet polisi mesaiye çağrıldı. Başta Güvenlik Şube olmak üzere birçok şubeden de destek alındı. Bir polis helikopteri de havadan denetim için hazır bekletiliyor.

TOPLANMA NOKTALARI

Sosyal medyada yapıla çağrıda, “Kızılay Güvenpark, Dikmen Ziraat Bankası Kavşağı, Mamak Tuzluçayır Meydanı, Batıkent Meydanı, Keçiören Yunus Emre Direniş Parkı, Seyranbağları Özgürlük Parkı, Yüzüncüyıl Migros Önü, Eryaman 3. Etap ve Anıtpark Milli Kütüphane önü” toplanma noktaları olarak gösterildi.

DÜNYADA DA ÇAĞRI

Ahmet Atakan için bu akşam saatlerinde ABD’nin birçok kentinin yanı sıra Toronto ve Barselona’da da gösteriler düzenlenmesi planlanıyor. Sosyal medya üzerinden yapılan duyuruda, gösterilerin Türk konsolosluklarının önünde ya da kent meydanlarında yapılacağı belirtildi.

GÖSTERİCİLER TREN YOLUNU KAPATTI

Eskişehir’de Hatay’da hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto eden yaklaşık bin kişilik grup, yürüyüş yaptı.

Göstericiler, Üniversite Caddesi Haller Gençlik Merkezi karşısında bulunan tren hemzemin geçidine yürüyerek oturma eylemi yaptı. Grup, yolu araç ve demiryolunu trafiğe kapattı. Gruptakilerden bazıları raylara yattı. Gelen bir yük treni, grubu görünce durdu. Grubun eylem devam ediyor.

OLAYLAR SIRASINDA SİLAH SESLERİ DUYULDU

Antakya’da dün akşam Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki (ODTÜ) eyleme destek için düzenlenen gösteride yaşamını yitiren 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ın bugün öğleden sonra toprağa verilmesinin ardından çıkan olaylar akşam da devam etti. Saat 19.45 sıralarında Armutlu Mahallesi Gündüz Caddesi üzerinde olaylara polisin müdahalesi sırasında 15 el silah sesi duyuldu. Bunun üzerine polis ekipleri ateşin açıldığını düşündükleri bölgeye yoğun olarak biber gazı bombası attıktan sonra mahallenin girişinden çekildi. Mahallenin girişinde zırhlı polis araçlarının bekleşiyşi sürerken çevik kuvvet ekipleri geride beklemeye devam ediyor.

İzmir’de Gezi Parkı davası başlıyor

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada, tutuklu sanıklar V.Y, İ.K, E.K. K.İ. O.A. E.İ. O.Ö. ve İ.U hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahla katılarak ihtara rağmen dağılmama”, “Görevi yaptırmamak için direnme”, “Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işlemek” iddiasıyla 17’şer yıl hapis cezası isteniyor.

İddianame

Cumhuriyet Savcısı Zafer Kılıç tarafından hazırlanan ve İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen 40 sayfalık iddianamede, Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmeler sonrası İzmir’de protesto eylemlerinin sol grupların öncülüğünde başladığı, polisle çatışma ortamının oluşması üzerine eylem yapmak için fırsat kollayan terör örgütlerinin de grupların içerisine girdiği ve yönlendirmeye çalıştıkları bildirilmişti.

Bazı kişilerin, terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda eylemlere aktif bir şekilde katıldıkları belirtilen iddianamede, bu kişilerin baskı, cebir, terör ve şiddet yöntemlerini kullanarak güvenlik güçlerine ve araçlarına, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına saldırıda bulundukları, halkı galeyana getirerek isyana ve başkaldırıya yönlendirmeye çalıştıkları, başta Göztepe ve Karşıyaka olmak üzere diğer spor takımı taraftarları ile masum vatandaşları da kendi örgütsel amaçları doğrultusunda kullanarak yönlendirdikleri ve provoke ettikleri kaydedilmişti.

İddianamede, şu ifadelere yer verilmişti:

“Terör örgütlerinin, legal zırha bürünmüş açık alan faaliyetlerini bir vitrin olarak kullanmak sureti ile mensuplarını şiddet içerikli eylemlerde birer militan olarak alanlara sürerek başkaldırı, isyan türü eylemler düzenlemeleri yönünde talimatlar verdikleri, masum isteklerle alanlara çıkan vatandaşlarımızın aralarına sızarak kendilerini kamufle ettikleri, büyük halk kitlelerinin içerisinde mensup oldukları terör örgütlerinin propagandasını yazılı, sözlü ve şiddet içerikli eylemlerle gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir.

Gezi Parkı protesto eylemlerinin arkasına sığınılarak şiddet yaygınlaştırılarak kaos ortamı oluşturulmaya çalışıldığı, vatandaşlarımızın güvenlik güçleri ile karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı, yağma, kundaklama, taşlı sopalı saldırı, linç girişimi eylemlerinin yoğun olarak arz ettiği eylemlerde başta TKP/ML, MKP ve DSİH terör örgütleri olmak üzere birçok terör örgütünün yapılanmalarında faaliyet gösteren şahısların ön saflarda yer aldığı ve şiddeti körükledikleri belirlenmiştir.”

Olaylar kapsamında İzmir’de 1’i ağır olmak üzere, 64 polis memurunun yaralandığı, 247 ayrı mala zarar verme olayı yaşandığı belirtilen iddianamede, eylemler sırasında, sosyal medyada olaylarla ilgili yalan bilgi ve olayların abartılarak verilmesi suretiyle halkın tahrik edilmeye çalışıldığı, bazı grupların yoğun şekilde ajite edilerek Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti aleyhine isyana teşvik edildiği, bazı çevrelerin ve uluslararası basın kuruluşlarının eylemleri abartarak ve çarpıtarak dünyaya servis ettikleri, Türkiye’de halk ayaklanması çıktığına dair oldukça taraflı ve yanlış haberlere yer verdikleri ve dezenformasyonda yol açtıkları bilgilerine yer verilmişti.

Erdoğan’dan İzmir için 91. yıl mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk adımı atması ile başlayan bağımsızlık yürüyüşünün, kahraman ordunun cephelerde kazandığı destansı zaferlerin ardından, işgalci kuvvetlere İzmir’de son darbeyi vurmasıyla sonuçlandığını belirtti.

Erdoğan, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. 9 Eylül’ün, dört bir yanı işgal altındayken yokluklar içinde var olma savaşı veren bir milletin, adeta küllerinden yeniden doğuşunu müjdeleyen bir tarih olduğunu kaydeden Erdoğan, mesajında şunlara yer verdi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk adımı atması ile başlayan bağımsızlık yürüyüşümüz, kahraman ordumuzun cephelerde kazandığı destansı zaferlerin ardından, işgalci kuvvetlere İzmir’de son darbeyi vurmasıyla sonuçlanmıştır. Dolayısıyla bu anlamlı gün; İzmir’in kurtuluş günü olmasının ötesinde İstiklal Savaşımızın zaferle sonuçlanmasının bir simgesi olarak şanlı tarihimizin altın sayfaları arasında yerini almıştır. İzmir; Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarından itibaren genç, eğitimli ve üretken nüfusuyla Türkiye’nin ekonomisine, büyümesine ve gelişmesine öncülük etmiş, çok değerli katkılar sağlamıştır. Tarihi, doğal, kültürel zenginlikleri ve yüksek turizm potansiyeliyle Türkiye’nin gözbebeği şehirlerinden biri olan İzmir, inanıyorum ki, medeniyet yürüyüşümüze öncülük etmeye devam edecektir.”

Erdoğan, Ege’nin incisi güzel İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıl dönümünü gönülden kutladığını, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelesinin bütün kahramanlarını, aziz şehitleri rahmetle ve şükranla andığını bildirdi.

İzmir Metrosu’nda kış dönemi uygulaması

Buna göre yoğunluğun olduğu saatlerde sefer aralıkları 4-5 dakikaya düşürüldü. Hafta içi 07.30-09.30 ile 14.30-19.30 saatleri arasında sefer sıklığı 4 dakika olacak. 07.00-07.30, 12.30-14.30 ve 19.30-20.30 saatleri arasındaki sefer sıklığı ise 5 dakika olarak belirlendi.

Metro, cumartesi günleri 12.00 ile 15.00 arasında 4, 07.00 ile 09.00 ve 15.00 ile 19.00 arasında 5 dakikada bir yolcu taşıyacak. Pazarları 12.00-15.00 ile 17.30-20.00 saatleri arasındaki sefer sıklığı ise 6 dakika olacak.

Torbalı’da izban çalışmaları devam ediyor

Aktarma derdini ortadan kaldıracak olan proje sayesinde ulaşım daha hızlı ve basit bir hal alacak. Torbalı’ya büyük fayda sağlayacak olan proje yapım sürecinde bazı sıkıntılara yol açacak gibi görünse de, süreç tamamlandığında ilçe farklı bir görüntüye sahip olacak.

Muratbey Mahallesindeki çalışmalar da giderek hız kazanmaya başladı. Neredeyse bitme aşamasına gelen Tepeköy İZBAN istasyonuna giden hat geçtiğimiz ay içerisinde çekilmişti. Hat normal tren hattından istasyona geçiş için kullanılacak. Kısa bir süre içerisinde ise hattın geçtiği hem zemin geçidin de kapanması bekleniliyor. Ancak tren istasyonunun yapım aşamasından dolayı istasyona giden hat normal trenlerin geçişinde de kullanılıyor. Zaman içerisinde istasyon tamamlanması ile birlikte trenler kendi hattına geçecek.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversite Kayıtları Başladı

Çiğli Ana Yerleşke Rektörlük Binasında ve Aydınlıkevler Sağlık Yerleşkesinde, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı ile Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın işbirliğiyle oluşturulan otomasyon sayesinde kayıtlar aksaklık yaşanmadan devam ediyor. Ön Kayıt Sistemi sayesinde de İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ailesine yeni katılan öğrencilerin zamandan kazanmaları da sağlanmış oldu. Üçüncü kuruluş yıldönümünü kutlayan İKÇÜ’nün öğrenci sayısının bu yıl; yeni kaydolan öğrencileri, uluslararası öğrencileri, yüksek lisans ve doktora programları kontenjanları ile birlikte 2000’i geçmesi bekleniyor.

Öte yandan İzmir’in en yeni devlet üniversitesinde okumaya hak kazanan gençlere Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının oluşturduğu iletişim masasında, Halkla İlişkiler, Kültür Şubesi ile Rehberlik Danışmanlık ve Kariyer Birimi Şubeleri öğrencilerden gelen talep ve sorulara cevap veriyor. Yeni öğrencilere İKÇÜ’ye ait tanıtım materyallerinden oluşan hediyelerin yanında; yüzde 75’e yakın oranı İzmir dışından gelen öğrencilerin İzmir’e ve üniversite hayatına uyumuna katkı sunacak ‘Öğrenci El Rehberi’ takdim ediliyor.
Öte yandan 3 yıllık genç bir üniversite olan İKÇÜ’de yeni açılan bazı fakülteler de ilk öğrencilerine kavuşarak; 2013-2014 Eğitim Öğretim yılına yeni bir sinerji ile başlamaya hazırlanıyor.
Tıp, Sağlık Bilimleri, Su Ürünleri, Turizm, Diş Hekimliği ile Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri olarak geçtiğimiz yıldan itibaren öğrenci almaya başlayan İKÇÜ, bu yıl bazı fakülte ve bölümler bazında ilk öğrencilerine hoş geldin diyor.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi; İşletme, İktisat, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkileri bölümlerinde ülkemizin ihtiyacı olan sektörlere genç beyinleri istihdam etmek için çalışmalarına başladı. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi de İzmir’de ilk kez açılan mühendislik bölümleri olan Mekatronik, Harita ve Biyomedikal Mühendisliklerini bünyesine katarak geleceğin başarılı mühendislerini sektöre hazırlamak için kolları sıvadı.
Turizm Fakültesi de Turizm Rehberliği bölümüne ilk öğrencilerini kabul ederken, Yaşlı Bakımı, İlk ve Acil Yardım, Ağız ve Diş Sağlığı bölümleri de Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde ilk öğrencileri ile akademik hayatına başlıyor.
Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, İKÇÜ’nün uluslararası standartlarda, öğrenci odaklı eğitim felsefesiyle, henüz 3.yılı olmasına rağmen gençlerin büyük beğenisini kazandığını ifade etti. Yeni açılan bölümleri ülkenin ihtiyacı olan alanlara göre belirlediklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Akhan, genç İKÇÜ’lülere üniversite hayatlarında başarılar dileyerek İKÇÜ’nün genç bir aile olduğunu, bu aileye her yıl geleceğin başarılı genç beyinlerini katmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
Üniversite hayatının ders çalışmaktan ibaret olmadığının da altını çizen Prof. Dr. Akhan, öğrenci toplulukları ve aktivite alanlarını kullanarak, öğrencilerin kendilerini sosyal ve kültürel anlamda da geliştirmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Rektör Prof. Dr. Akhan, olması gereken branşlarda yüzde yüz İngilizce eğitim vermesi, teorinin yanında pratik eğitim alanlarında da öğrenciyi teşvik etmesi, öğrencilerinin kariyer planlamasını düşünerek; mezun edene kadar değil mezun olduktan sonraki meslek yaşantılarını da takip eden yapısı ile farklı bir üniversite olduklarının altını çizdi.
İşte bu yıl İKÇÜ’lü olmaya hak kazanan Öğrencilerin Fakülte ve Bölümleri…
Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi: Biyomedikal, Mekatronik, Harita, Elektrik-Elektronik, İnşaat, Makine, Malzeme Bilimi Mühendislikleri…
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi: İşletme, İktisat, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler
Turizm Fakültesi: Turizm İşletmeciliği(İngilizce) , Turizm Rehberliği
Tıp Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi: Hemşirelik Bölümü
Su Ürünleri Fakültesi: Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu: Ağız ve Diş Sağlığı, İlk ve Acil Yardım, Yaşlı Bakımı

Candan Erçetin Konseri – 9 Eylül Bornova’da

En güzel şarkılarını izmirli hayranları için söyleyecek olan Candan Erçetin, sizlere unutulmaz bir müzik gecesi yaşatacak.

Candan Erçetin Konseri

9 Eylül 2013 – 21:00

Yer: Cumhuriyet Meydanı – Bornova

Konser Ücretsizdir.

 

Serdar Ortaç İzmir Konseri (5 Ekim)

İzmir Arena,  yeni sezona pop müziğin sevilen ismi Serdar Ortaç ile başlıyor. 5 Ekim Cuma günü hayranları ile buluşacak olan Serdar Ortaç, en güzel şarkılarını seslendirecek. Dansçıların eşlik edeceği ünlü şarkıcı Serdar Ortaç, sabahın ilk saatlerine kadar keyifli bir geceye imza atacak.

Beş bin kişilik konserin biletleri 50 liradan satışa sunuluyor. Biletler; Bostanlı Opet, İzmir Arena, Peximet, Öküz ve Mybilet.com’dan temin ediliyor.

 

Yer : İzmir Arena

Başlama Saati :  21:00

Tarih : 5 Ekim 2012

Bilet Fiyatı: 50TL