!f İstanbul Bağımsız Film Festivali

Bu yıl on ikincisi düzenlenecek olan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, yetmiş bin kişinin katılımıyla gerçekleşen ve kültür sanat hayatına farklı bir anlam katan, dünyanın dört bir yanından farklı yorumları sinema izleyicisiyle buluşturan, düzenlediği partiler, atölyeler ve çeşitli etkinliklerle programını zenginleştiren bir oluşumdur.

 

Her yıl İstanbul, Ankara ve İzmir’de, Şubat veMart aylarında yapılan festival, farklı ve güncel temalar altında topladığı filmleri izleyiciyle buluşturuyor.

Gelin, bu yıl 14 – 24 Şubat arasında düzenlenecek festivalde öne çıkan filmlere göz atalım.


JOSHUA TREE, 1951

James Dean , bir dönem, kadın erkek herkesin hayran olduğu, tavrı ve tarzıyla dikkat çeken bir efsaneydi. Bu, efsaneyi yeniden kurgulayan ve tam da hayal ettiğimiz James Dean i yaratan biyografik bir film. Biraz serseri, vahşi bir çocuk ama hep romantik ve sıkı bir entelektüel olan bir adamın kendine güvenlive yalın bir alan yaratma arzusuna şahit oluyoruz.

joshua_tree_james_dean_still_4_2

 

 

 

 

 

 

 

HOLLY MOTORS

Kimilerinin yılın en iyi yapımı ilan ettiği filmi, başkaları ‘gözüpek ve dahiyane’ olarak tanımladı. İş adamı Oscar, çok zengin ve gizemli bir adam tarafından tuhaf bir iş için görevlendiriliyor. Bir limuzinin içinde kılıktan kılığa girerek çeşitli randevulara gidecek. Bazen bir dilenci, bazen yeğenine veda eden yaşlı bir adam ya da bir cambaz olacak. Ama neden? Filmde, Eva Mendes ve Kylie Minogue’un yanında çok sayıda derin ve felsefi yorum malzemesi var.

holy_motors_2

 

 

 

 

 

 

 

ON THE ROAD

Yazar olmak isteyen bir genç ve onun en az kendisi kadar kaybolmuş görünen akıl hocası beraber bir yolculuğa çıkıyorlar. Hayatı beklemeye mi alıyorlar yoksa beraber hayatı keşfetmeye mi çalışıyorlar bilinmez. “Yolda” kitabının sinemaya uyarlaması olan film görülmeye değer.

kristen_stewart_on_the_road_movie_2

 

 

 

 

 

 

 

WOODY ALLEN: A Documentary

Gazetelerde mizah yazarlığı ile hayata atılan Allen bir süre sonra stand-up’a terfi etmiş ve nihayetinde de bir yönetmen, sinema dünyasının tüm yönlerine hakim olan ‘özerk’ bir sanatçı olmuş. Evlilikleri, şöhretle kurduğu sorunlu ilişki, skandalları ve sonsuz terapileriyle tuhaf, hatta nev-i şahsına münhasır bir adam. Hayatı, ilk gençliğinde başlayan ve halen son sürat devam eden kariyeri ile tamamen iç içe geçmiş bir adam. Sahip olduğu tüm bu güce karşın, sevenlerinde koruma dürtüsünü uyandıran kırılgan bir dahi. Bu samimi film, usta yönetmeni gençliğinden bugüne kadar, sıcak bir sevgi ve hayranlıkla takip eden bir belgesel..

woody_1