CarrefourSA Karşıyaka AVM

CarrefourSA Karşıyaka Alışveriş Merkezi; Adidas, DeFacto, İkiler, Koton, LC Waikiki, Marks&Spencer, Mothercare, Nike gibi Türkiye’de ve dünyada önde gelen kadın, erkek, çocuk tekstil markalarına ve Tekin Acar Cosmetics gibi kozmetik markalarına, ayrıca Samsung gibi dünyaca ünlü teknoloji markalarına ve ziyaretçilerin teknoloji ürünlerinde aradıkları her şeyi bulabilecekleri Teknosa ve Vatan Notebook gibi birçok farklı markaya ev sahipliği yapmaktadır.

Çocuklar için her türlü eğlenceyi sunan  Kiddyland gibi markalarla, ziyaretçilerin her türlü ihtiyacına cevap veren geniş mağaza yelpazesiyle CarrefourSA Karşıyaka Alışveriş Merkezi, ziyaretçilerine toplamda 62 adet mağazasıyla hizmet vermektedir. 1.650 araç kapasiteli ücretsiz otoparkı, İzmir’de bulunan en büyük CarrefourSA Hipermarketi  barındırmasıyla da fark yaratmaktadır.

Her gün 09:00 – 22:00 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet veren CarrefourSA Karşıyaka Alışveriş Merkezi ziyaretçilerinin rahat ve de eğlenceli alışveriş yapabilmesi için değişik aktiviteler, sergiler, hediyeler, müzik dinletileri gibi olanaklar sunmaktadır.

 

CarrefourSA Karşıyaka Alışveriş Merkezi: Cahar Dudayev Bulvarı Şemikler Mahallesi 6524 Sokak No:6 Karşıyaka – İzmir

Telefon: +90 (232) 324 40 64  Fax: +90 (232) 324 36 44 E-Mail: info@carrefoursakarsiyaka.com

CarrefourSA Hipermarket Yönetim:  +90 (232) 398 21 00

Karşıyaka

Karşıyaka, Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın ailesi Uşşakizadelere ait olan ve yakın geçmişte bir anı evi olarak restore edilmiş köşk ve bunun dışında İzmir Levanten köşkleri tanımına giren birkaç tarihi yapı ile tanınır.

17. Yüzyıl başında bir Alman gezginin çizimi olan “De Golfe van Smirne” adlı gravürde; “Lauro” adıyla gösterilen Karşıyaka, 1764 tarihli Joesph Roux gravüründe, “Cardile” olarak yazılır. Büyük bir olasılıkla burdan türemiş olabileceğini düşündüğümüz “Cordelio” ise bunların arasında en çok bilinen ad olur.

1893 Karşıyaka Evi
1893 yılında sahildeki bir köşkün bahçesine müştemilat olarak inşa edilen İtalyan tarzındaki ev, kurtuluştan sonra Türk hükümetine geçer ve mübaedelede Rumeli’den göç eden bir aileye verilir. Ev, günümüzdeki sahibi Ertuğrul Erol Ergir tarafından restore edilerek örnek bir müze ev haline getirilir. Kafeterya ve sergi salonu olarak da kullanılmaktadır.
Haritada göster

Aliotti Evi
Aynı aileye ait, İzmir’deki sayısız yapılardan biri olan Karşıyaka yalısındaki ev, 1914 yılında inşa edilir. Yapı, günümüzdeki sahibi Selçuk Yaşar’ın babası, Durmuş Yaşar’ın adıyla anılmaktadır.
Haritada göster

Bostanlı
Bostanlı Bölgesi; Atakent, Bostanlı ve Mavişehir mahallelerini içine alacak bir biçimde son yıllarda hızla gelişen bir semttir. Çevresindeki bostanlık araziler nedeniyle bu adla anılan Bostanlı, Menemen’in karpuzunun ve kavununun gemilere yüklendiği bir iskele konumundaydı. Cumhuriyet öncesinde, “Papa Scala (Papaz Köyü)” olarak adlandırılan Bostanlı’nın çehresi, son yıllarda yoğun konutlaşma ile birlikte epey değişmiştir.

İzmir’de gün batımının yarattığı eşsiz manzarayı seyretme imkanı bulabileceğiniz en güzel beldelerden biridir Bostanlı. Gök kuşağının yedi renginin oluşturduğu tayfın bordodan laciverde en güzel renklerini görebileceğiniz Bostanlı, geceleri ise mehtap adeta ay ile denizin kucaklaştığı yerdir. Kutsal topraklar olarak anılan Karşıyaka’nın bu şirin beldesi adını bostan tarlalarından alır. Bostanlı’da yüzyılın başlarında bostanlardan toplanan kavun ve karpuzlar, at arabalarıyla Bostanlı İskelesi’ne getirilir, takalara yüklenerek sevk edilirdi. Bostanlı o zamanlar, doğuda perili evin bulunduğu Osmanzade semtinden başlar, batıda Bostanlı Deresi’nde son bulurdu.

Bostanlı’nın sahil bölümüne Deniz Bostanlısı, şimdiki Nergiz semtinin olduğu bölüme de Kara Bostanlısı denilirdi. Deniz Bostanlısı Kara Bostanlısı’nı ayıran sınır demiryoluydu. 1950’li yıllarda 2-3 bin kişilik nüfuzu olan Bostanl,ı şirin balıkçı köyüydü. İki balıkçı kahvesi, gazinosu, köy camiinden oluşan köy merkezi, şimdiki çeşme durağına, Karşıyaka’dan ulaşım atlı tramvayla sağlanırdı. Son derece modern balıkçı köyü olan Bostanlı’nın plajları, 1950’li yıllarda tıpkı zarif Çeşme kumsalları gibi denize girenlerle dolup taşardı.

karsiyaka-2

Hacı Osman Paşa Camii
3. Kolordu, 32. Tümen, 63. İzmir Tali Tugayı Kumandanı Hacı Osman Hilmi Paşa tarafından inşa ettirilen tek minareli cami, 1901 yılında tamamlanır. Soğukkuyu Camii’nden sonra Karşıyaka’nın ikinci camisi olan yapının park olarak düzenlenen bahçesinde, Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın mezarı bulunmaktadır.

Karşıyaka Öğretmenevi Lokali
1892 yılında inşa edilir ve önceleri Petrocchino Kulüp olarak faaliyet gösterir. 1932-1950 yılları arasında, Halkevi olarak hizmet verir ve sonraki yıllarda Halk Eğitimi Merkezi olur. 1990’ların başlarında Öğretmen Evi Lokali’ne dönüştürülür.

Latife Hanım Köşkü Anı Evi
1860’lardan kalma olduğu tahmin edilen Latife Hanım Köşkü Anı Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın yaşamının son günlerini geçirdiği ve 14 Ocak 1923 tarihinde vefat ettiği mekandır. İzmir Valiliği ve Karşıyaka Belediyesi’nin ortak çalışmalarıyla restore edilip, bugünkü haline kavuşturulan Latife Hanım Köşkü Anı Evi’nin açılışı, 19 Mayıs 2008 tarihinde yapılmıştır.

Latife Hanım, Mustafa Kemal Atatürk ve Zübeyde Hanım’ın; Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılan balmumu heykelleri de Anıevi’nde sergilenmektedir. Köşkün giriş katında misafir odası, yemek salonu, çalışma odası ve mutfak eşyalarının bulunduğu küçük bir oda bulunmaktadır. Köşkün ikinci katında hol, üç oda ve banyo bulunmaktadır. Balmumu heykelleri, her bir odada ayrı ayrı sergilenmektedir. Odaların duvarlarında Atatürk, Latife Hanım, Zübeyde Hanım’ın da bulunduğu fotoğraflar asılıdır. Ayrıca birinci ve ikinci katlarda ayaklı panolarda, köşkteki ve o yıllardaki anılar anlatılarak ziyaretçiler bilgilendirilmektedir. Pazartesi hariç; 09:00 – 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Löhner Evi
Löhner adında bir Alman tarafından inşa ettirilen bu yapı, sonraları bir Türk ailesinin malı olur. Yakın yıllarda restore edilmiştir. İlginç bir mimariye sahiptir.
Haritada göster

Mavişehir
Mavişehir Toplu Konut Alanı, Karşıyaka’ya 6 km., Konak’a 15 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Proje alanı, kuzeydoğudan Aliağa – Menderes raylı sistem hattı, batıdan eski Gediz Nehri yatağı, güneyden ise Ege Denizi ile sınırlanmaktadır. İzmir metropolitan alanının batı ucundaki konumuyla bir uydukent olarak planlanan Mavişehir Projesi ile bölgede örnek ve önder özellik taşıyacak toplu konut gelişiminin sağlanması öngörülmüştür. Bu çerçevede, kent ve çevresi ile yöre halkı için devamlı yaşamın sağlanacağı; çeşitlilik, çekicilik ve rasyonel avantajları ile canlı, yaşanabilir bir çevrenin yaratılması hedeflenmiştir. Mavişehir Projesi kapsamında, yaklaşık 15.000 konutluk kapasite öngörülmüştür. Proje alanı, çevre yolu ile güney ve kuzey olmak üzere iki alt bölgeye ayrılmaktadır. Güney bölgesi’nin 1. ve 2. etapları, toplam 5321 konut üretilerek tamamlanmıştır.

Penetti Evi
1930 yılında, Armando Penetti tarafından yaptırılır. İtalyan asıllı Penetti ailesi, köşkün arsasını İplikçizade ailesinden alır ve Marsilya’dan getirttikleri kırmızı tuğlalar ile Venedik’teki bir sarayın 1/50 ölçeğindeki modelini inşa ettirirler. Bu nedenle yapı, günlük kullanım için pek uygun değildir. Varislerinin arka taraftaki bir başka yapıda otrudukları ev, günümüzde anaokulu olarak kullanılmaktadır.
Haritada göster

Soğukkuyu Camii
1874 yılında Çömezzade Hacı Mehmet Efendi tarafından yaptırılan cami, 1957’de önemli bir onarımdan geçmiştir. İzmir’de “soğan külah” olarak bilinen tipte minareye sahip sayılı camilerdendir. Camiyi yaptıran Çömezzade Hacı Mehmet Efendi (1843-1900), Karşıyaka’nın ilk belediye başkanıdır. Caminin arsasını kendi parasıyla satın alıp, halkın yardımları ile inşa ettirir ve hemen karşısında da eski Soğukkuyu Mezarlığı’nı açar.
Haritada göster

Van Der Zee Evi
20. Yüzyıl’ın başında, Heinrich Van Der Zee tarafından yaptırılır. Ticaret amacıyla İzmir’e gelen ve Alliotti ailesine damat olan Van Der Zee’nin eşi apandisit ameliyatı için gittiği Paris’te, iki oğlu ise 2. Dünya Savaşı’nda ölür. 1940’lı yılların sonundan itibaren bir dönem Hollanda Konsolosluğu binası olarak kullanılan bu ev, son yıllarda restoran olarak kullanılmaktadır.

Final Four Ev Sahibi Pınar Karşıyaka

Pınar Karşıyaka’nın, Rusya’nın Krasnye Krylia, Fransa’nın BC Gravelines ve Almanya’nın EWE Baskets Oldenburg takımlarını ağırlayacağı Eurochallenge Cup Final Four’a, Karşıyaka Arena ev sahipliği yapacak.

Adaylık formunda, Arena’nın yanısıra 10 bin kişi kapasiteli Halkapınar Spor Salonu’nu da FIBA’ya sunan yeşil-kırmızılıların, dev organizasyonu kendi evinde yapmayı tercih ettiği öğrenildi. Geçen sezon Beşiktaş’ın mutlu sona ulaştığı Eurochallenge Cup Final Four ilk maçları 26 Nisan’da, üçüncülük ve final ise 28 Nisan’da oynanacak. İlk maçta Almanya’nın Oldenburg takımıyla karşılaşacak Kaf-Kaf, kazanması durumunda aynı gün oynanacak Krasnye Krylia-Gravelines randevusunun galibiyle finalde kozlarını paylaşacak.

Pınar Karşıyaka Basketbol Şube Sorumlusu Mutlu Altuğ, yaptığı açıklamada, “Almanya’da FIBA yetkilileriyle dün geç saatlere kadar süren ve bu sabah da devam eden görüşmelerin ardından Pınar Karşıyaka’nın 2013 FIBA Avrupa Challenge Kupası dörtlü final organizasyonunun resmi ev sahibi olduk. Bir şeyler isteyince oluyor. Tüm Karşıyaka camiasına ve İzmir’e hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Karşıyaka Belediyesi’nden 63 Bin Öğrenciye Afet Eğitimi

Karşıyaka Belediyesi doğal afet çalışmalarına bir yeni halkayı daha ekledi. Deprem eğitimine büyük önem veren Karşıyaka Belediyesi’nin Arama Kurtarma Ekibi, AKUT ve Türk Kızılayı ile birlikte gerçekleştireceği çalışmayla, Karşıyaka’daki tüm okullarda uygulamalı afet eğitimi verecek. Eğitim çalışması kapsamında Karşıyaka’daki 60 anaokulu, ilköğretim ve lisede 63 bin öğrenci afet eğitimi alacak.

Karşıyaka Belediyesi’nin “Afet Eğitim” çalışmasının ilki Karşıyaka Lisesi’nde yapıldı. Karşıyaka Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, AKUT ve Türk Kızılayı ile birlikte önce, okulun sivil savunma kolu öğrencilerine teorik eğitim verdi. Afet anında ve sonrasında neler yapılması gerektiği ile güvenli tahliye kurallarını öğrenen sivil savunma kolu öğrencileri, daha sonra sınıflarına çıkarak, sınıf arkadaşlarına öğrendiklerini aktardı. Ve deprem alarmı ile birlikte arkadaşlarının güvenle okuldan tahliyesini gerçekleştirdi.

Okul bahçesinde toplanan öğrenciler tiriyaj alanı oluşturma, yaralı taşıma teknikleri, ilk yardım ve yangın söndürme eğitimini uygulamalı olarak aldı. Karşıyaka Lisesi’nin 800 öğrencisi, eğitimde edindikleri bilgilerini Karşıyaka Belediyesi’nin Gezici Deprem Simülatörü’nde yaşayarak, pekiştirdi.

İzmir Derbisine Bomba Cezalar…

PTT 1. Lig ekiplerinden Karşıyaka’nın, geçtiğimiz hafta oynadığı ve 3-2 kaybettiği Göztepe derbisinde kırmızı kart göre Şehmus Özer’e tarihi bir ceza verildi.
PFDK, 32 yaşındaki golcü oyuncuya müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi, ihraç sonrası müsabaka hakemine yönelik saldırısı ve müsabaka hakemine yönelik hakareti nedeniyle takdiren 14 resmi müsabakadan men cezası ve 24 bin lira para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Bu kararla Şehmus Özer, sezonu kapatmış oldu.

İKİ TAKIMA DA CEZA YAĞDI
PFDK olaylı derbide ayrıca iki takıma da saha kapatmak ve para cezaları verdi. Yapılan açıklamaya göre;
Göztepe taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde 4. kez gerçekleştirilmesinden dolayı takdiren 1 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama cezası ve 20 bin lira para cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.
Ayrıca Karşıyaka’ya da aynı müsabakada taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle takdiren 2 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.
Ayrıca bu maç hakkında alınan diğer kararlar şöyle:
“GÖZTEPE A.Ş.’nin, 15.03.2013 tarihinde oynanan GÖZTEPE A.Ş. – KARŞIYAKA PTT 1. Lig müsabakasında, taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle takdiren 30.000-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,
Aynı müsabakada KARŞIYAKA SPOR Kulübünün, takım halinde sportmenliğe aykırı hareket nedeniyle FDT’nin 40/2. Maddesi uyarınca 3.600.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,
Aynı müsabakada KARŞIYAKA SPOR Kulübünün, takım halinde sportmenliğe aykırı hareket nedeniyle FDT’nin 40/3. Maddesi uyarınca 3.600.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,
Aynı müsabakada KARŞIYAKA SPOR Kulübü idarecisi MUSTAFA CEM DEĞİRMENCİOĞLU’nun, müsabaka hakemine yönelik hakareti ve ihraç sonrası sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle takdiren 75 GÜN HAK MAHRUMİYETİ ve 17.500.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına, (oyçokluğu)

Aynı müsabakada KARŞIYAKA SPOR Kulübü teknik sorumlusu CİHAT ARSLAN’ın, müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle takdiren 1 RESMİ MÜSABAKADA SOYUNMA ODASI VE YEDEK KULÜBESİNE GİRİŞ YASAĞI CEZASI ve 5.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,

Aynı müsabakada KARŞIYAKA SPOR Kulübü kaleci antrenörü FEVZİ LAYİÇ’in, müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle takdiren 1 RESMİ MÜSABAKADA SOYUNMA ODASI VE YEDEK KULÜBESİNE GİRİŞ YASAĞI CEZASI ve 5.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,
Aynı müsabakada KARŞIYAKA SPOR Kulübü antrenörü RECEP UMUT’un, müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle takdiren 1 RESMİ MÜSABAKADA SOYUNMA ODASI VE YEDEK KULÜBESİNE GİRİŞ YASAĞI CEZASI ve 5.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,
Aynı müsabakada KARŞIYAKA SPOR Kulübü sporcusu ERDİ KASAPOĞLU’nun, müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle takdiren 1 RESMİ MÜSABAKADAN MEN ve 2.000.-TL PARA CEZASI ile cezalandırılmasına,
karar verilmiştir.”