Filistinli komutan hayatını kaybetti

Fetih Hareketi’nden yapılan açıklamada, eski Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat’ın ünlü komutanlarından ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın askeri işlerden sorumlu yardımcısı eski Filistin Milli Güvenlik Güçleri Komutanı Abdurrezzak el-Mecayda’nın (76) hayatını kaybettiği bildirildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da yayımladığı taziye mesajında, “Filistin’in komutanlarından Mecayda’ya Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum. Eşine ve ailesine derin üzüntülerimi ve başsağlığı dileklerimi sunuyorum” ifadesini kullandı.

Fetih Hareketi, “Büyük Milli Komutan” olarak nitelediği Mecayda için genel yas ilan etti.

Abdurrezzak Mecayda kimdir?

1937 yılında Gazze’nin Han Yunus kentinde dünyaya gelen Mecayda, 1957’de askeri okuldan mezun oldu. Daha sonra Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) güçlerine komutan olarak tayin edildi. 1967 ve 1973’teki Arap-İsrail savaşlarına katılan Mecayda, İsrail’in 1982’de Lübnan topraklarını işgal etmesine karşı direniş sergiledi.

FKÖ ve İsrail arasında 1993’te imzalanan Oslo Barış Anlaşması’ndan sonra Gazze’ye geri dönen Mecayda, Filistin Milli Güvenlik Güçleri Komutanlığı görevine getirildi. 2005’te emekliye ayrılan komutan, 2006 yılında Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın askeri işlerden sorumlu yardımcılığına seçildi.

Mecayda, Hamas hareketinin 2007’de kontrolü sağlamasının ardından Gazze’den ayrılan Fetih liderleri ve Abbas’a bağlı emniyet güçlerinin aksine Gazze’de kalmayı tercih etmişti.

Manisa evinde kaybetti

Stat: 19 Mayıs

Hakemler: Özcan Yankaya, Ömer Faruk Yeşil, Oğuz Terzi

Manisaspor: Volkan, Bülent, Ümit (Dk. 90 Hüsnü), Hüseyin Tok, İsmail, Bekir, Iwanski, Gökay (Dk. 52 Murat Tosun), Murat Gürbüzerol, Kahe, Hasan Ali (Dk. 87 Abdullah Berkay)

Denizlispor: İsmail, Rail Malikov, Veli, Üstün (Dk. 90 Kingsley), Berkez, Onur (Dk. 74 Bajram Fetai), Hasan, Süleyman, Ahmet, Arif (Dk. 58 Ömer), Hüseyin

Sarı Kart: Dk. 71 Hüseyin Tok (Manisaspor)

Kırmızı Kart: Dk. 90 1 Süleyman (Denizlispor)

Gol: Dk. 11 Süleyman (Denizlispor)

Bir ölüm daha! Ünlü oyuncu hayatını kaybetti!

Ölüm haberi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları resmi sitesinde “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, emekli sanatçısı Dinçer Çekmez’i yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor.” diye duyuruldu.

‘O KADAR!’ NARASI DİLDEN DİLE YAYILDI

Oyuncu Dinçer Çekmez özellikle Kemal Sunal’la birlikte oynadığı Şark Bülbülü, Tarzan Rıfkı, İnek Şaban, Şaban Askerde, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Atla Gel Şaban gibi film ve TV dizilerinde aldığı rollerle, filmlerde kullandığı kültleşmiş replikleriyle (“O kadar!” ve “Mazlum’u getirin bana!” gibi) ve “Kadırgalı Eşref” adlı bir kabadayıyı oynadığı Şabanoğlu Şaban filminde attığı ‘Şabannnn’ nârâlarıyla bir döneme damgasını vurmuştu.

Apple bir davayı yine kaybetti

Apple, iOs tabanlı uygulamalar için geliştirdiği  ‘App Store’ adlı mağazanın adının Amazon.com tarafından da kullanıldığını, bu durumun da patent haklarını ihlal ettiği belirterek mahkemeye gitmişti.

Oakland ABD Bölge Hakimi Phyllis Hamilton, Apple’a ait ‘App Store’un, ‘uygulama mağazası’ anlamına geldiğini ve bunun ‘genel bir tanım içerdiğini’ belirterek, herhangi bir şirketin veya bir markanın malı olamayacağına karar verdi.

Hakim Hamilton, Apple’ı “Amazon’un yanıltıcı reklam yaptığı” iddasında ise kısmen haklı buldu.

Daha önce de Microsoft ile Apple arasında da ‘App Store’ sebebi ile benzer bir süreç yaşanmıştı. Apple, 2008 yılında App Store isminin patent haklarını almak için başvuruda bulunmuş, Microsoft da uygulama satın alınabilen ve indirilebilen  mağaza anlamına gelen bu ifadenin tek bir firmaya ait olamayacağını iddia etmişti.

Bilindiği gibi, şirket daha önce de Samsung’a karşı kritik patent davalarını kaybetmişti.

Öte yandan Apple’ın kaybettiği patent davalarının, Steve Jobs’un ölümünün ardından yaşanmasını ilginç bir rastlantı olarak karşımıza çıkıyor.

Bakalım şirkettin en tepedeki ismi Tim Cook, bu durumu yatırımcılarına nasıl anlatacak.

ZAMAN